Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej

Okładka książki Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej Marta Studenna-Skrukwa
Okładka książki Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej
Marta Studenna-Skrukwa Wydawnictwo: Nauka i Innowacje nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nauka i Innowacje
2014-05-20
2014-05-20

Okładka książki Rewolucja w imię godności. Ukraiński Euromajdan 2013-2014. Grzegorz Skrukwa, Marta Studenna-Skrukwa
Rewolucja w im... Grzegorz Skrukwa, M...

Bardzo " na czasie" opis historii Donbasu i Ukrainy, pozwalający lepiej zrozumieć współczesność
Książka jest rozprawą doktorską, okraszona licznymi przypisami, mogą być uciążliwe dla niewprawnego odbiorcy.
Największym plusem jest obszerna bibliografia, pozwalająca zapoznać się z literaturą przedmiotu w 4 językach.

Wyjątkowa książka, która rzetelnie i kompleksowo opisuje problematykę tożsamości Donbasu. Przełom w podejściu do badania specyfiki tego regionu - zamiast utartych, czarno-białych schematów, gęsta sieć zależności historycznych, społecznych, politycznych poddana pogłębionej analizie. Język pracy naukowej miejscami męczy, zwłaszcza w pierwszym rozdziale, ale warto przez niego przebrnąć bo dalej jest tylko ciekawiej.

Warto żeby przeczytali ją wszyscy dziennikarze, reportażyści i komentatorzy, którzy wypowiadają się na temat Donbasu. Ci "specjalistów od Donbasu", którzy od wybuchu konfliktu 6 lat temu nagminnie powielają i utrwalają kalki myślowe, które w 2014 roku tak sprawnie zdekonstruowała autorka.

• Nauki społeczne i ekonomiczne / filozofia
  • Eseistyka