Niespokojni

Okładka książki Niespokojni John Connolly
Okładka książki Niespokojni
John Connolly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Charlie Parker (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Charlie Parker (tom 6)
The Unquiet
Prószyński i S-ka
2008-06-03
2008-06-03
2007-05-15
Magdalena Mierowska-Paszkiewicz
Thriller Pedofilia

Temat jak najbardziej chwytliwy i ważny ; pedofilia. Książka trochę mroczna zawierająca elementy magiczne i nadprzyrodzone. Przeczytałam ale bez rewelacji. Właściwie to wciągnęła mnie dopiero końcówka. Chociaż gdybym dorwała takiego drania w swoje ręce to nie wiem, czy umiałabym zapanować nad własną reakcją.

I’m in constant awe of how exceptional Charlie Parker series is. Also I feel like this series gets better with each book. Connolly’s writing is one of the most beautiful I’ve ever read - it’s poetic and poignant, but also grim and gloomy at the same time. I’m pretty sure this guy would be huge when it comes to all these prestigious literary awards if he chose to write in different - more traditional and approachable - genre than horror. Actually these novels are much more than just a horror. Connolly skilfully and with ease and flow blends different genres and themes. These novels are deeply moving and full of emotions, they cut deep into your heart. While reading one minute you'll be crying because of the accumulation of pain and evil present in these books and the very next you'll be laughing because of the witty and sarcastic dialogues. Also this series have one of the most complex characters in characters in horror and thriller literature. I love how Connolly devotes long passages to meticulously describe the lives, childhood years and personalities of minor characters. I know that it may sound boring, but believe - thanks to Connolly’s exquisite writing it’s everything except boring. In “The Unquiet” Connolly takes on the sensitive subject of child sexual abuse. No doubt it’s one of these risky and touchy subjects which needs to be dealt with great sensitivity and delicacy. And in this field, too, Connolly succeeds. So far it’s the bleakest and most disturbing and emotionally devastating novel in Charlie Parker series. Although - comparing to previous books “The Unquiet” may has the most straightforward plot - calling it inferior to the rest of the series would be a huge misunderstanding. Okay, I feel like me trying to write about these books is pointless because no words can do justice to this marvelous (and creepy) series. It’s flawless - so just read it

Książka mnie nie zaskoczyła, odpycha mnie, nudziłam się przy niej, nic dobrego nie wnosiła do czytania...bardzo słaba, niezbyt przypadła mi do gustu.
Myślałam, że mnie wciągnie ale nic nie wciągnęła, po prostu beznadziejna książka straciłam nie potrzebnie czas na książkę, dla mnie strata czasu.

Przez te niemalże 500 stron, czytelnik nudzi się niemiłosiernie, wprowadzony w tysiące pobocznych wątków bez znaczenia. Bohaterowie naszkicowani w thrillerze Conolly'ego są płascy, bezbarwni, nudni. Jedyną ciekawą postacią jest Merrick, płatny zabójca, który śledzi Rebekę, z jednej strony - morderca, z drugiej - ojciec wierzący w to, że jego dziecko żyje, choć wszystkie okoliczności wskazują na to, że jest odwrotnie. Warto przeczytać "Niespokojnych" tylko ze względu na zakończenie.

Człowiek nie żyje... ale go szukają. Molestowanie dziecka. Były zawodowy morderca. W tym wszystkim detektyw Bird musi się odnaleźć... Jak zwykle dochodzi do sytuacji gdzie nie ma dobrego, właściwego wyboru a każda podjęta przez Charliego Parkera decyzja sprawi że ktoś będzie cierpiał. Co wybrać? Prawdę.... czy jej ukrywanie?

5/10 – PRZECIĘTNY

Rebecca Clay jest nękana przez tajemniczego mężczyznę, który wypytuje się o jej zaginionego i uznanego za zmarłego ojca Daniela, będącego cenionym niegdyś psychiatrą dziecięcym. Prywatny detektyw Charlie Parker przyjmując od kobiety zlecenie pozbycia się natręta, nie zdaje sobie sprawy na jak grząski teren wkracza. Nieproszonym gościem okazuje się bowiem Frank Merrick, były płatny morderca, który chce poznać okoliczności zniknięcia swojej córki, byłej pacjentki Clay’a. Jaki związek z zaginięciem dziewczynki ma ojciec Rebeki i dlaczego sam zniknął bez śladu? Czy jest możliwe, by terapeuta należał do siatki pedofilów, którym wystawiał swoich nieletnich pacjentów? Wszystko to nie daje spokoju Parkerowi, który aby dojść do prawdy, będzie musiał zmierzyć się z pewną paskudną historią, własnymi demonami oraz ludźmi, którzy wolą by cała sprawa pozostała tajemnicą.

„Niespokojni” to książka poruszająca trudny i cholernie niewdzięczny temat molestowania seksualnego nieletnich. Jest to pełna goryczy i smutku ponura historia o winie i karze oraz stracie i odkupieniu. Connolly pokazuje w niej jak potężny i dochodowy jest „przemysł” pedofilski oraz jak wiele osób jest w ten obrzydliwy proceder zaangażowanych. Autor obnaża społeczeństwo, dla którego molestowanie dzieci nadal jest wstydliwym tematem tabu, nie oszczędza także ludzkiej natury, która z zadziwiającą łatwością pozwala ludziom wymazywać pewne informacje ze świadomości, zamiast próbować stawić im czoła. Sama powieść przyobleczona jest w szaty kryminału z drobnym pierwiastkiem zjawisk nadprzyrodzonych, który w moim przekonaniu jest niestety najsłabszym jej komponentem. Być może wplatając ten element w karty swojej książki, Connolly chciał dodać jej nieco dramaturgii, podkreślić pewne kwestie oraz sprawić by wydała się bardziej mroczna i niepokojąca. Zrobił to zupełnie niepotrzebnie, ponieważ temat doskonale broni się sam, a zabieg ten co najwyżej dezorientuje czytelnika oraz wprowadza wrażenie braku spójności w fabule. Najlepszym tego przykładem jest postać niejakiego Egzekutora, która w moim przekonaniu jest zupełnie zbędna, a jej niespodziewane pojawienie się rozbija tylko klimat powieści i burzy ciekawie zapowiadające się wątki.

Moim zdaniem „Niespokojni” to po prostu przyzwoite rzemiosło. Jest to książka oparta na intrygującym pomyśle, z dobrze nakreślonymi postaciami, ocierająca się o ważne i trudne tematy natury społeczno-moralnej. Niestety nie do końca spełniła ona moje oczekiwania, ponieważ niektóre rozwiązania zaproponowane przez autora były dla mnie po prostu nie do przyjęcia. To mógł być naprawdę świetny i klimatyczny thriller, gdyby tylko Connolly nie przekombinował i nie wprowadził do fabuły zjawisk paranormalnych. Mimo wszystko uważam, że lektura tej książki nie była błędem i skory jestem polecić ją innym czytelnikom.

5/10 – PRZECIĘTNY

Kolejna dobra książka tego autora. Szkoda tylko, że ostatnia książka wydana w Polsce w naszym rodzimym języku.. polecam w 100%

świetny kryminał, trzyma w napięciu

świetny kryminał, trzyma w napięciu