Kevin sam w domu

Okładka książki Kevin sam w domu
praca zbiorowa Wydawnictwo: Znak literatura dziecięca
2015-11-04
2015-11-04
48 min.
Wojciech Orliński
Kevin święta dom rodzina wyjazd

Książeczka napisana na podstawie scenariusza do filmu o tym samym tytule. Film znany na całym świecie. Dzieciaki go uwielbiają. Telewizja Polsat co roku na prośbę telewidzów nadaje film w okresie świątecznym. Książeczka napisana dla najmłodszych czytelników, oczywiście w wielkim skrócie. Nie jest to wierna całkowita kopia filmu. Nie mniej jednak dzięki niej Kevin może przez cały rok mieszkać z nami w domu. Ilustracje przecudne ,kolorowe i jaskrawe, przemawiające do maluchów. Mój synek nawet śpi z tą książką , tak ją ukochał.

Takie święta to ja rozumiem ;)

Takie święta to ja rozumiem ;)

Super ilustracje,piękna historia przeniesiona na papier.

Super ilustracje,piękna historia przeniesiona na papier.

Nie wiem, jak książeczka spodoba się dzieciom, czy też tym, którzy - Bóg raczy wiedzieć jak! - nie mieli nigdy okazji obejrzeć filmu.

Na pewno jednak, jeżeli tak jak ja jesteście z początku lat 90. i przez wiele lat, kiedy jeszcze nikt nie myślał o tym, żeby zaraz po wigilii lecieć do swojego smartphona, nie raz, nie dwa i nie trzynaście obejrzeliście już film i prawdopodobnie macie do niego mniejszy lub większy sentyment.

Jako dziecko, uwielbiałam ten film. Bawił mnie i zawsze na niego czekałam. Nawet kilka moich pięknych wspomnień jest z nim związanych, ot co! Potem jednak stałam się dorosła (czyt. miałam jakieś trzynaście lat) i dziwiłam się mojej mamie, która każdorazowo po wigilii zasiadałam przed telewizorem i oglądała film dojadając coś po kolacji. Ja wtedy byłam zajęta bardziej "dojrzałymi" sprawami (jak gra w Simsy na przykład).

Minęło trochę lat. I nagle - sama nie wiem jak i kiedy - oglądanie filmu stało się dla mnie małą tradycją. Dziś co prawda telewizja Polsat trochę zmienia tradycję i zamiast Kevina w domu będziemy mieli Kevina w Nowym Jorku, ale nadal pewnie będziemy zaśmiewać się do żartów, które już wszyscy znamy aż za dobrze ;)

Wesołych Świąt!

Książka kupiona z sentymentu. W końcu - "Jest Kevin - są święta":-)
Bardzo kolorowa i mało tekstu. Dla maluchów.

Książka kupiona z sentymentu. W końcu - "Jest Kevin - są święta":-)
Bardzo kolorowa i mało tekstu. Dla maluchów.

Typowa książeczka dla maluchów. Bardzo, bardzo skrócona historia przygód Kevina, ale opisana w przystępny sposób. Wielki plus dla grafika za bardzo dokładne odwzorowanie postaci.

Kto nie zna tej historii? Ja na pewno znam :) Film oglądałam dziesiątki razy i za każdym razem się śmieję. Nie spodziewałam się, że będzie to bardziej książka w wydaniu dla dzieci. Za to jeśli ktoś chce sprezentować dziecku to z całą odpowiedzialnością niech to zrobi. Cudowne ilustracje w tej książce są. Jest pięknie wydana. Zabawna historia o małym chłopcu, który nie chciał być tchórzem. Najbardziej wzruszające jest to kiedy Kevin zaprzyjaźnia się ze starszym sąsiadem. Piękna opowieść dla każdego, ale wydana w wersji dla dzieci.

Książka obrazuje dobrze znany film z Kevinem w roli głównej. Barwne ilustracje zachęcają do przeczytania. Scenariusz filmowy został jednak bardzo okrojony - nie wiadomo gdzie podziali się rodzice rezolutnego ośmiolatka. Akcja toczy się bardzo szybko, ale fani Kevina i tak będą zadowoleni.

Gdy tylko zobaczyłam tę pozycję w zapowiedziach, wiedziałam, że będzie moja. W końcu Kevin tak wpisał się w bożonarodzeniową tradycję, że nie można sobie bez niego wyobrazić świąt. Od teraz mam pewność, że zawsze będzie z nami - nikt nam nie odwoła świąt :)

Poza sentymentem do małego McCllistera nic więcej nie przemawia na korzyść książeczki. No, może ilustracje, jeśli ktoś lubi taką kreskę.
Treści w tym jednak mnie ma żadnej. Przypuszczam, że dziecko w podstawówce potrafiłoby tak napisać...
Rozumiem, że książka jest oparta na filmie, ale to przecież jeszcze nie świadczy o tym, że powinna być zła. Każdy zna tę historię, widział ją dziesiątki razy, więc wie, że są tam i dialogi, i można byłoby pokusić się o jakiś dłuższy opis sytuacji. Jednak twórcy książki stwierdzili, że jest to zbędne. Tak naprawdę na każdej stronie znajduje się opis ilustracji... Można byłoby wydać książkę bez tekstu - niewiele (jeśli w ogóle) by straciła.

Z pewnością nie tego się spodziewałam, sądziłam, że opowieść o Kevinie przeniesiona na papier będzie zabawna i po prostu zapewni czytającemu dobrą zabawę. Mogłoby tak być. Ale niestety nie jest.

Wcale nie trzeba znać kultowego filmu, aby cieszyć się tą książką. Napisana jest w bardzo przystępny sposób już nawet dla trzyletniego dziecka i dobrze zilustrowana. Fabuła oczywiście bardzo okrojona, ale wybrano z niej to, co w tej historii jest najważniejsze: humor i zwycięstwo dobra nad złem. Dodatkowo autorom udało się uchwycić to, co najistotniejsze w czasie Świąt Bożego Narodzenia: przebaczenie i ciepło rodzinne. Ta książka to doskonała alternatywa dla tv. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli wieczór świąteczny z młodszym dzieckiem spędzimy z tą książką wspólnie czytając i rozmawiając o przygodach pomysłowego Kevina zamiast przed telewizorem.

praca zbiorowa Kevin sam w domu Zobacz więcej