Zezia i wszystkie problemy świata

Okładka książki Zezia i wszystkie problemy świata
Agnieszka Chylińska Wydawnictwo: Pascal opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Pascal
2015-11-18
2015-11-18
dzieci dzieciństwo Zezia Giler Agnieszka Chylińska literatura polska

Przeczytałam ją na raz. Wzięłam do ręki przeczytałam i właśnie teraz to pisze. Nie pamietam kiedy przeczytałam tak poruszającą mnie książkę. Znalazłam ją podczas sprzątania 😅 i zaintrygowała mnie i tam poszło. Historia Zezi, albo jak kto woli Zuzanny, jest urzekająca i właśnie na dzień dziecka jest super do przeczytania. Jej historia jest jak historia każdego z nas jak był dzieckiem. Reasumując historia jest piękna, idealna na raz i musimy pamiętać, że rodzice są dla dzieci najważniejsi. Polecam z całego serca ❤️❤️

Na półkach: , , , , , , , ,

Agnieszka Chylińska w roli autorki książek. Dla wielu zabrzmi nieco absurdalnie i nie ukrywam za pierwszym razem i dla mnie, ale po otwarciu książek z serii o Zezi wszelkie absurdy się rozwiały. Gwarantuję. Autorka tych powieści ma świetny język, styl pisania i - co najważniejsze - dar obserwacji życia i ludzi w każdym wieku. A co może dodatkowo zaskakiwać – Agnieszka Chylińska to „stara wyga” sceny i branży muzycznej, a tu – niespodzianka – a tu pięknie i zamaszyście wkracza na scenę literacką.
Zezia ma wakacje u Wuja Rolnika i jest tuż przed startem do piątej klasy. Jest lipiec, a Zezia wie, że zostanie lekarką (niektórzy tak mają), jednakże wiedza, jaką ma, i którą stale nabywa, nijak się ma do śmierci taty Mamy Zezi, czyli dziadka. Wakacje zostają przerwane, trzeba wracać do domu. Ale, gdy Zezię ogarnia smutek, to głęboko wierzy, że kolejnym dniem i kolejnym wschodem słońca NA PEWNO przydarzy się coś lepszego. Mama na czas pogrzebu zostawiła córkę z tatą, w Malinówku, czyli w domu, chłopców zabrała ze sobą do babci. Trójka pojechała do babci Ciemnowłosej, choć ostatnio stała się ruda, ale nawyki w końcu robią swoje). I wreszcie zaczyna się nowy rok i Zuzia – od niedawna Zuzanna, bo brzmi doroślej – poznaje nowego chłopca, który dołączył do jej klasy. Piotrek Słodzik. On to sprawia, że Zezia zabiera się za sport, a konkretniej za biegi na tzw. „sześćsetkę” . Lecz, jak to w życiu bywa, nie zawsze jest kolorowo. Sport absolutnie nie wpływa na wzrok dziewczynki. Widzi, że coś złego dzieje się między rodzicami. Czas zaczęli spędzać osobno, drobne sprawy wytrącają ich z równowagi, a w domu zaczęły pojawiać krzyki i wzajemne pretensje – przeplatane z ciszą i cichymi dniami. Gdy rodzice zmierzali ku przepaści, miłość, jaka ich kiedyś łączyła odeszła w łto. Na pokoje domu w Malinówku wkroczyły złość, pretensje i żale i stało się jasne, że nieuchronnym faktem staje się rozwód. I – co najmniej oczekiwane – w tym czasie Zezia zakochuje się w Przemku Kiszce, a nie w wysportowanym i ponętnym... Piotrku sportowcu.
Tak w zarysie kształtuje się fabuła. Dodam – bo muszę koniecznie – że „Zezia i wszystkie problemy świata” ma wspaniałe ilustracje Surena Vardiana, który rysuje do wszystkich publikacji Agnieszki. Jest niesamowity w ujęciu wyobrażeń, jakie każdy z nas sobie kreuje. Zezia ma okulary, grzywkę do brwi, tata ma długie włosy i okulary, mama to dbająca o siebie kobietka. Wspaniale się czyta i ogląda. Moje spostrzeżenie jest takie, że książki o Zezi wraz z tymi ilustracjami są KOMPLETNIE. Nie inaczej. Przenikają tekst, albo tekst przenika przez nie, ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie?

Zezia wierzy, że każdy kłopot można pokonać. Czytasz i masz ciągle permanentną nadzieję na słońce i dobro. Chylińska trudnymi tematami dotyczącymi rodziny, dorastających dzieci, czy trudnej codzienności, pozwala zachować dziecko w sobie. Dziecko pełne pokory i akceptacji na to, co jest. Trójka dzieci – Zezia, Giler i Oczak, a jedno z nich „inne” od reszty dzieci. Agnieszka Chylińska podpierając się nieco swoim życiem i swoimi (czasem przykrymi) doświadczeniami, jako mama, buduje fabułę tak, że chce się zanurzyć w niej nos. Masz świadomość poruszania trudnych tematów, tematów, które bolą i ranią serce, ale nie odrywasz się od stron. Czytaj – jak radzę – i sam, i z dzieckiem, i z babcią... nawet z sąsiadką. „Zezię...” pokochasz z pewnością.

Styl pisania autorki sprzyja czytaniu, czytaniu, czytaniu... Do samego końca.
A potem sięgasz po następną.

Świetnie napisana książka o problemach które odczuwa młoda kobietka. Są to problemy rodzinne ,szkolne i miłosne. Naprawdę dobra seria o Zezi. Polecam

Książka do szybkiego przeczytania, historia zezi opowiadająca o jej problemach i życiu juz nie małego dziecka.

✅#zeziaigiler (6,5/10⭐)
✅#zeziagilerioczak(6,5/10⭐)
✅#zeziaiwszystkieproblemyświata (6,5/10⭐) #agnieszkachylińska czyli genialna seria dla najmłodszym. Autorka porusza tu ważne dla dzieci tematy takie jak: przeprowadzka, pierwszy dzień w szkole, nowe dziecko w domu itp. Bardzo mądra, dobrze napisana i nawet nieco zabawna dla dorosłych. Polecam każdemu rodzicowi

✅#zeziaigiler (6,5/10⭐)
✅#zeziagilerioczak(6,5/10⭐)

Kolejna porcja wrażliwości i delikatności. Jesteśmy z córką urzeczone całą serią.

Zezia dorasta, a wraz z nią problemy, które w tym tomie postanowiły wyjątkowo się piętrzyć. Pojawiają się problemy rodzinne, smutek, niespełniona miłość i niespodziewany ratunek, pierwsze prawdziwe zakochanie i masa inny okoliczności oraz uczuć.

Czy to nie za dużo jak na piątoklasistkę? Warto się przekonać, czytając trzecią część przygód Zuzanny Zezi i jej niezwykłej rodziny.

Agnieszka Chylińska trzyma poziom, do którego przyzwyczaiła czytelnika w poprzednich książkach. Krótkie tak naprawdę tomy o Zuzi Zezik połyka się w jedną chwilę. Ponadczasowe opowieści wciągają zarówno dorosłych jak i dzieci, które mają szansę dorastać wraz z tytułową bohaterką. Polecam historię o Zezi wszystkim niezależnie od wieku. Rodzice również mogą wyciągnąć z tej lektury coś dla siebie ;)

Mówi się, że małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot. A TO NIE PRAWDA.

Niezależnie od tego ile się ma lat wszystkie problemy i rozterki są ważne. A małe i jak duże dzieci zawsze potrzebują tego samego: miłości i wsparcia, niezależnie od wielkości kłopotu.

I to pokazuje seria książek o Zezi. Zarówno mały człowiek, jak i duży boi się, odczuwa ból, smutek i cierpienie. Każdy z nas ma emocje i nie powinno się ich bagatelizować nawet, jeśli te emocje są niższego wzrostu.

Mówi się, że małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot. A TO NIE PRAWDA.

Moja 10 letnia córka jest zachwycona tą serią. Z resztą ja też. tak fajnie wyjaśniono tu istotne sprawy.

arcydzieło

arcydzieło

Dodaj cytat z książki Zezia i wszystkie problemy świata