Jam jest Alina, czyli Janowska Story

Okładka książki Jam jest Alina, czyli Janowska Story Dariusz Michalski
Okładka książki Jam jest Alina, czyli Janowska Story
Dariusz Michalski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2007-10-30
2007-10-30
Alina Janowska

Uczciwie napisać należy, że książkę nie tyle przeczytałam, co... zmęczyłam, niestety. Znam i cenię Alinę Janowską za pamiętne role w serialach (ciotka Irena z "Wojny domowej", Ula z "Podróży za jeden uśmiech", baronowa Krzeszowska z "Lalki") i stosunkowo nieliczne, zwykle drugoplanowe role na dużym ekranie, po książkę Michalskiego sięgnęłam więc w nadziei poznania Aktorki od strony prywatnej. A tu spore rozczarowanie. Bo "Jam jest Alina" wcale nie jest osobistym portretem Janowskiej, tylko w większości szczegółowym zestawieniem jej scenicznych i estradowych wystąpień. Kolejne teatry czy kabarety - i skrupulatnie wymienione kolejne premiery, z dokładną datą, obsadą, nazwiskami twórców tekstów, muzyki, choreografii oraz wyszczególnieniem, ile i jakich (wiersze, piosenki, monologi) numerów Artystki, z czyim ewentualnie towarzyszeniem, znalazło się w danym przedstawieniu (lektura pasjonująca chyba jedynie dla pracowników fiskusa i działu tantiem w ZAiKS-ie). I tak przez blisko 1/3 książki. Bardzo podobnie z rolami filmowymi i telewizyjnymi. Dodatkowo trochę wspomnień o rodzicach, czasach wojny, okupacji i Powstania Warszawskiego, wreszcie o własnej, dosyć już licznej rodzinie.

Z tego wszystkiego wyłania się postać Janowskiej - osoby niezwykle energicznej, rzutkiej, zaradnej, pracowitej, obowiązkowej, poukładanej, praktycznej, rzeczowej, dokładnej, akuratnej... Macie dość? No, właśnie: taka stalowa postać, w której trudno jednak doszukać się człowieczeństwa. Zabrakło mi w książce Michalskiego tego rysu osobistego, wręcz intymnego Aktorki. Zabrakło lekkości, a przede wszystkim dowcipu. Janowska była wszak związana zawodowo ale też często przyjaźniami z niezliczonymi twórcami i artystami, kojarzonymi z kabaretami, satyrą czy komedią - a w jej wspomnieniach nie ma żadnych, żadnych anegdot dotyczących pracy i kontaktów z nimi. Niewiarygodne!

Nie wierzę po prostu, żeby zmarła niedawno Aktorka byłą osobą tak kompletnie pozbawioną poczucia humoru, ciepła i dystansu do samej siebie. Być może wzdragała się przed ujawnianiem swoich emocji, przeżyć, refleksji, stąd brak tych osobistych akcentów, ale jest już sprawą autora publikacji, by temu, co mu udostępniła, nadać formę ciekawą, przystępną, a nie tak drętwą jak tu. By tchnąć życie w portret swej bohaterki.
____________________________________________
Opinia przesłana także na konkurs "Czytelnik Roku 2017/2018" Biblioteki Kraków

1919

Kiedy w bibliotece natrafiłam na biografię pani Aliny, bardzo się ucieszyłam. Lubię niezapomnianą sąsiadkę Pawła z "Wojny domowej" i chciałam się czegoś więcej o niej dowiedzieć. Owszem, ciekawa postać, choć według mnie sama książka raczej średnia.

Czytając miałem wrażenie jakby autor za wszelką cenę chciał Janowskiej postawić swoisty pomnik tą książką. Mnie na to nie nabrał. Trochę szkoda, bo co by nie mówić to jednak Alina Janowska to naprawdę wielka Aktorka. I celowo Aktorka napisałem z dużej litery - ta kobieta stworzyła mnóstwo niezapomnianych ról, może nie były to role wybitne, ale na stałe wryły się w świadomość Polaków. Jeśli o mnie chodzi to Janowska dla mnie słynie zwłaszcza z dwóch fenomenalnych ról - Ireny w "Wojnie domowej" i Haliny z "Rozmów kontrolowanych". Znamienne, że w obu wymienionych tytułach stworzyła niezapomniany duet z legendarną Ireną Kwiatkowską.

Alina Janowska miała życie bogate w przeróżne wydarzenia. Jej emploi aktorskie obfituje w wiele świetnych ról. Cieszyła się w naszym kraju olbrzymią popularnością połączoną wręcz z uwielbieniem. Do tego obserwując jej zdjęcia z przeszłości nie sposób nie zauważyć, że była przepiękną kobietą.

Tym bardziej należy się jej biografia z prawdziwego zdarzenia, a nie przesłodzona laurka. Bo taka ta książka była. A wystarczyłoby więcej obiektywizmu i dostalibyśmy naprawdę świetną, rzetelną biografię rewelacyjnej Aktorki. Bo chyba właśnie obiektywizmu mi zabrakło w tej książce. Za dużo cukru jednak może zemdlić...

Żyć,być i pozostawić potomnym wiele wspaniałych doznań.Tak każdy z nas chciałby przeżyć swoje życie.Tak swoje życie przeżywa wielka nasza aktorka Alina Janowska.Aktorka filmowa,teatralna,telewizyjna,parodystka i mistrzyni monologu.działaczka społeczna,radna jednej z warszawskich dzielnic,wspaniała żona,matka i babka.Jej życie to gotowy scenariusz filmowy.Urodzona w tzw.przedwojennym dobrym domu jako jedno z dwojga dzieci Marceliny i Stanisława Janowskich.Kochała taniec i starała się kształcić w tym kierunku.Wybuchła wojna.Alina była więżniem Pawiaka i uczestniczką powstania warszawskiego.Po wojnie została jedną z najbardziej rozpoznawalnych i znanych aktorek kinowych.Jednak estrada była i jest jej wieką miłoscią.Kariera Aliny Janowskiej rozwijała się jak wiosenne kwiaty.Najpierw powoli i statecznie by w końcu pokazać nam swoje najpiękniejsze barwy.Z drugim mężem Michałem Zabłockim-wybitnym sportowcem i wziętym architektem stworzyła cudowny,ciepły dom.Jest osobą bardzo aktywną mimo swojego wieku.Kobietą o niespożytej energii.Mimo upływu lat nadal działającą aktywnie w wielu dziedzinach,nie tylko artystycznych.

• Biografie
  • Kino