Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji

Krytyka Polityczna
2015-01-01
2015-01-01
Aborcja pro choice

Drobne manipulacje językowe i statystyczne byle żeby być w zgodzie z doktryną pełnej swobody. Kolejny męczący głos w dyskusji. Polecam twitterowym julkom, zawsze będzie parę argumentów do internetowych kłótni.

Uhhh.. Nie wiem czego się spodziewałam. Trochę mnie wymęczyła/wynudziła - jak to reportaż. Może powinnam była ją sobie dawkować, ale chciałam ją mieć z głowy 😅
Mocno osadzona w USA. Oczywiście, pewne postawy/ruchy/przekonania są uniwersalne w ruchach anty-, i jednak (pop)kultura amerykańska wpływa na nas ale nie potrzebowałam aż takiego wglądu w aspekty prawne tamże. W dodatku strasznie dołująca - jest głównie o tym co robią (niestety skutecznie) ruchy antyaborcyjne a o ruchach pro-choice tylko kilka wzmianek co robią źle. Naprawdę nie było żadnego pozytywnego przykładu? Poza tym że mają Roe vs Wade i "mogło byc gorzej" 😶
Przytoczonych w książce statystyk i tak nie zapamiętam, a clue mam wrażenie już znałam z różnych kont aktywistycznych w SM. Ale przynajmniej jedna mniej na liście do przeczytania, bo już od dawna łypała na mnie z wyrzutem z apki na telefonie 😉

Zagadnienia dotyczące przede wszystkim realiów amerykańskich - z wyjątkiem jednego rozdziału poświęconego polskim kobietom. Jakkolwiek sytuacja ruchów i działań pro choice w USA jawi się dość przeciętnie, żeby nie powiedzieć ,że przegrywa z ruchem antyaborcyjnym, to w Polsce - niestety - mamy sytuację dużo gorszą - powoli cofamy się do sytuacji podobnej jak w XIX wieku - silny ruch antyaborcyjny staje się przedmiotem polityczno - religijnych targów, nie mających nic wspólnego z dobrem kobiety.

Mam nadzieję, że ta książka trafi do osób o niezdecydowanej opinii dotyczącej aborcji i do tych, którzy są przeciwko- szczególnie, że w ostatnim rozdziale autorka porusza temat aborcji w Polsce.

Ważna, potrzebna, systematyzująca wiedzę, dodająca argumentów w dyskusji.

Ważna, potrzebna, systematyzująca wiedzę, dodająca argumentów w dyskusji.

Książka wiele wyjaśnia w temacie aborcji. Skupia się na wielu innych powiązanych z nią aspektach co pozwala czytelnikowi otworzyć oczy również na inne problemy. Polecam zarówno tym za jak i przeciw 🙂

1967

Ciekawe opracowanie tematu walki o prawo do aborcji z perspektywy feministycznej. Wartym zastanowienia jest wątek, w którym ukazuje się tu ciążę i obostrzenia związane z ewentualną aborcją jako karę kobiety za jej seksualność.

Autorka opisuje przede wszystkim amerykańską rzeczywistość, jednak sedno problemu jest w zasadzie takie samo w każdym kraju, w którym prawo do aborcji nadal jest ograniczane przez rządy i kościoły. W ostatnim rozdziale pojawia się kwestia Polski, ale widać, że temat został zaledwie liźnięty przez autorkę i potraktowany został bardzo powierzchownie, bez wdawania się w jakiekolwiek niuanse.

Brakowało mi w tym opracowaniu jakiegoś sensownego podsumowania. Ale pozycja, tak czy inaczej, warta poznania (szczególnie w świetle współczesnych wydarzeń i walki kobiet o swoje prawa).

Bardzo dobra, bardzo smutna i bardzo potrzebna książka. Tym smutniejsza, im bardziej potrzebna. Pollitt jako Amerykanka analizuje sytuację w Stanach, ale wiele rzeczy bardzo łatwo odnieść do Polski. Zwłaszcza, że ostatni rozdział nawet sam tego dotyczy - autorka wybrała nasz kraj jako przykład cofania się w kwestii dostępu do aborcji. A to było jeszcze przed wszystkimi głupimi pomysłami PiS-u, ciekawe, co by napisała teraz...
"Matki mają być utrzymywane przez mężów, a nie zamęczać pracodawców i podatników swoim jęczeniem o równość i otwartość. Zorganizowaliśmy społeczeństwo tak, że moment zajścia w ciążę determinuje resztę życia kobiety. Ale kiedy kobiety reagują na te uwarunkowania w logiczny sposób, zmniejszając dzietność i tak korzystając z aborcji, aby zaplanować rodzenie dzieci na czas, gdy będzie ono dla nich najmniej szkodliwe, są obrażane jako nikczemne, bezduszne, zobojętniałe i wygodnickie" - tak Pollitt pisze o Ameryce, ale czy nie możemy tego łatwo odnieść i do Polski? Bo "Pro" to nie tylko książka o aborcji, historii ruchów pro- i przeciwaborcyjnych. To też opowieść o kobietach, jak społeczeństwo (a raczej jego męska część) wciąż chce widzieć je jako te słabsze, podległe, po prostu gorsze. Ciążę traktuje się jako karę za seks, karę nałożoną tylko na kobiety, bo przecież kto by pomyślał ukarać mężczyznę za coś tak normalnego? Jak funkcjonować w świecie, gdy płód może być ważniejszy od kobiety, ale nowo narodzone dziecko - za co je utrzymać, jak wykarmić, wychować - nikogo już nie obchodzi To książka o tym, jak krzywdzące są stereotypy i głupie opowieści rozkręcane przez konserwatystów, jak łatwo mogą komuś zniszczyć życie.
Oczywiście, mimo wielu podobieństw sytuacja w USA jest inna niż w Polsce. Chociażby przede wszystkich dlatego, że tam aborcja jest legalna, a jedynie część stanów próbuje przeforsować różne ograniczenia (jak wiadomo, każdy stan może prowadzić inną politykę),a dyskusja o "kompromisie" to dyskusja bardziej pod kątem "w pierwszym trymestrze aborcja dozwolona, a potem to może tylko w wyjątkowych przypadkach?". To, co polskie media nazywają "kompromisem aborcyjnym" to na świecie "rygorystyczny zakaz aborcji z niewielkimi wyjątkami", które na dodatek często nie są respektowane, bo "klauzula sumienia"... Jednak w Stanach dochodzi też do tak abstrakcyjnych sytuacji, że przeciwnicy aborcji to często też zwolennicy swobodnego dostępu do broni palnej. Lekarze chodzą w kamizelkach kuloodpornych, bo zdarzyło się już, że taki "obrońca życia" zastrzelił lekarza dokonującego aborcji. Usunięcie płodu to najgorsze zło świata, ale zamordowanie człowieka na ulicy... "przecież był powód". Czasem aż brak komentarza na sytuacje przytoczone przez autorkę.
Powiedziałabym, że tę książkę polecam wszystkim, ale nie jestem naiwna - wiem, że jeśli ktoś jest zapalonym przeciwnikiem aborcji (nieważne, że kobieta umrze, że płód nie przeżyje, że to zgwałcona nastolatka...),żadne badania i statystyki go nie przekonają. Zamknie oczy i uszy, nie będzie problemu. Dla zwolenników prawa wyboru będzie to ciekawa lektura, pełna ciekawostek i danych statystycznych. Myślę jednak, że "Pro" to książka przede wszystkim dla tych, co są "pomiędzy" - zwolenników zakazu błędnie nazywanego "kompromisem" czy tych, którzy w sumie to nie chcą, by kobiety cierpiały, ale nie wiedzą, co o tym wszystkim myśleć. Dzięki Pollitt będą mogli zweryfikować swoją wiedzę, zorientować się, które podrzucane przez media argumenty są prawdziwe, a które wyssane z palca, poznać wyniki badań - krótko mówiąc, będą mogli korzystać z wiedzy naukowej a nie "moralnego widzimisię". A tego w polskiej dyskusji o aborcji jednak brakuje.

Jest to chyba najbardziej aktualna pozycja dotycząca aborcji dostępna na polskim rynku wydawniczym, tak bardzo nam teraz potrzebna. Katha Pollitt skupia się głównie na społeczno-ekonomicznym wymiarze aborcji. Książka jest m.in. tak ważna, bo pokazuje jak łatwo jest dokonać kroku wstecz, Polska jest tego najlepszym przykładem. Kobiety (i ci, którzy marzą o bardziej sprawiedliwym świecie) nie mogą zaprzestawać walki o prawo do aborcji. Bo to prawo do godnego życia, do godnego życia całych rodzin, to fundamentalne prawo człowieka. Problem aborcji został potraktowany przez Kathę Pollitt bardzo szeroko. Od problematyki związanej z samą fizjologią, przez wolność seksualną i kontrolę, po zagadnienia ekonomiczne (utkwiło mi sformułowanie, że „beneficjentami niepohamowanego kapitalizmu są przede wszystkim mężczyźni”). Świetna, zwięzła argumentacja (poparta bogatą bibliografią). Autorka rozprawia się z różnymi mitami np. „Biblia zakazuje aborcji” czy dot. syndromu poaborcyjnego. Wydawca zadbał o merytoryczne przypisy, co czyni tę pozycję bardzo wartościową dla polskiego czytelnika, mimo iż książka skupia się na sytuacji w USA. Osobom zainteresowanym problematyką, czy „embrion” lub „płód” jest „osobą” polecam książkę Joanny Różyńskiej „Od zygoty do osoby”. Co prawda w „Pro” znajdziemy cały rozdział poświęcony tej tematyce, ale niektórym może wydać się zbyt ogólnikowy. A tym, głoszącym płomiennie i bez cienia wątpliwości, że człowiek jest człowiekiem w momencie zaistnienia jego DNA, radzę zająć się adopcją zarodków z klinik in vitro, ratowaniem zaśniadów groniastych, a może nawet organizowaniem pochówku podpaskom.

Problem dostępu do aborcji ugryziony bardzo szeroko, głównie opierając się o grunt amerykański, ale polski wątek również jest omówiony. Czyta się świetnie, daje do myślenia. Polecam bardzo zwolennikom dotychczasowego kompromisu.

• Feminizm

Dodaj cytat z książki Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji