Skarby nazistów. Poszukiwanie łupów III Rzeszy

Kenneth D. AlfordTheodore P. Savas Wydawnictwo: Read Me Seria: Sekrety historii literatura faktu
Sergiusz Lipnicki
Read Me
II wojna światowa Niemcy naziści skarb historia kradzież dzieł sztuki śledztwo
literatura faktu
Sergiusz Lipnicki
Sekrety historii
II wojna światowa Niemcy naziści skarb historia kradzież dzieł sztuki śledztwo

Zawiedzie się ten, kto spodziewał się Indiany Jonesa - ale takiego naprawdę. Zawiedzie się również ten, kto spodziewał się dzieła naukowego. Wprawdzie autorzy podpierają się bogatą (BARDZO bogatą) dokumentacją (głównie protokoły przesłuchań nazistów i ich pomocników), ale w przypadku luk w dokumentacji pojawiają się spekulacje. Książka dla amatorów opracowań popularnonaukowych.

My mamy "złoty pociąg" Austria jeziora i okolice Altaussee. Książka to zapis informacji opatrzonych przypisami o postaciach związanych z grabieżą majątków, bogactw i mordowaniem ludzi, których ich pozbawiono - od Himmlera po Eichmanna. Nie wszystko jest czarno-białe, po jednej i drugiej stronie są osoby, które za złoto i z chciwości zrobią wszystko, mamy przekupnych Żydów,...

Choć początek jałowy, to książka w sumie całkiem dobra i zawierająca wiele ciekawych informacji. Nic sensacyjnego, ale rozjaśnia sytuację jaka miała miejsce bezpośrednie po zakończeniu II wojny.

Łakomy kąsek dla fanów historii a w szczególności historii z okresu 2 Wojny Światowej. Bardzo szybko się czyta, szczególnie dla zainteresowanych tym tematem.

Wyobraźnię opinii publicznej w naszym kraju rozpalał ostatnio „złoty pociąg”. Poszukiwania tajemniczych skarbów z czasu II wojny światowej to temat, który powraca regularnie . Z masy ukazujących się w takich chwilach publikacji trudno jest czasem wyłowić pozycje wartościowe, wnoszące coś nowego. Dlatego warto zwrócić uwagę na wydaną właśnie przez Wydawnictwo RM książkę...

Dyskusje

• E-book