Facecje

Otwarte
2015-10-01
2015-10-01

Dobry żart - tynfa wart

Facecje, jak to żarciki, raz są lepsze, a raz takie sucharem trącące. Może autorzy również cierpieli na suchoty. I to takie fluktuacyjne. Z pewnością czytelnik bawi się lepiej, gdy zna postaci historyczne, w których usta wkładane są współczesne komentarze facebookowe lub hashtagi z instagrama. Co prawda, gdy wręczyłam książkę nastolatce, aby zasięgnąć zdania i ocenić skalę własnego zramolenia, skrytykowała autorów za silenie się na młodzieżowy język. Zatem zbytnio się postarali, slangu należy używać, a podrobić jest ciężko. Książkę z pewnością warto sobie dawkować, wtedy tak szybko nie straci powiewu świeżości. Żarty serwowane w wersji hurtowej nużą zamiast bawić. Cóż, ile razy można zachwycać się dwiema najczęstszymi rozrywkami ludzkości, czyli seksem i bijatyką (na mniejszą lub większą skalę). Zatem poczytałam, uśmiechnęłam się raz, czy drugi, doceniłam elokwencję autorów, pieszcząc przy okazji własne ego (Zrozumiałam kontekst, ha! Historyczny, ha!) i mogę, z pewnym wahaniem, wam również polecić tę lekturę. Zwłaszcza gdy chcecie sprawdzić, jak daleko wam do erudyty.

Lubicie memy i inne śmieszne historyjki? Jeśli tak, to może być książka dla was.
Co prawda wyszła już kilka lat temu i o niektóre żarty i wyrażenia, można uznać za zestarzałe. Jednak mimo tego, że czytałam ją już 5 raz nadal bawiłam się całkiem dobrze.
Lubię do niej wracać co jakiś czas. Jest bardzo krótka i ma mało tekstu, więc jest to pozycja na tak naprawdę maksymalnie 2 godziny. Myślę, że lepsza zabawa jest kiedy ma się więcej wiedzy historycznej, wtedy kojarzymy więcej postaci i bardziej znamy ich poglądy. Jednak nawet bez tego tła można się całkiem przyjemnie bawić.
Wiadomo, że są bardziej i mniej trafione żarty. Nie każdemu też taki humor przypadnie do gustu. Jednak dla mnie jest to przyjemna pozycja, na poprawę humoru.

"Facecje" to zbiór mniej lub bardziej śmiesznych dialogów między znanymi historycznymi postaciami przeprowadzonych głównie dzięki równie znanej platformie Facebook. Znajdziecie tutaj również zwykłe memy czy wywiady na przeróżne tematy.

Po mimo tych dwustu stron spokojnie można przeczytać ją w jeden, góra dwa dni, a właściwie przejrzeć, bowiem nie znajdziecie tu za wiele tekstu, wszyscy wiemy jak wyglądają posty na Facebooku i jak wyglądają memy. Myślę, że czymś co wyróżnia te żarciki od innych, to to, że mają one podłoże historyczne czy kulturowe. I bez jakichkolwiek informacji na ten temat raczej nie uda się tej książce Was rozśmieszyć. Sama z pewnością nie wyłapałam wszystkich nawiązań, wielu postaci czy wydarzeń nawet nie kojarzyłam, ale wszystko rewanżowało uczucie, kiedy wiedziałam o co chodzi i mogłam pozwolić na pojawienie się banana na twarzy.

Niewiele więcej mogę o tej pozycji powiedzieć. Nie jest to książka, którą bym kupiła. Nie jest to też książka, do której będę wracać. Jednak przekonała mnie do polubienia strony na Facebooku (Facecje),na której znajdziecie jeszcze więcej żarcików, a przy okazji możecie sprawdzić czy taki humor Wam odpowiada.

Więcej: https://literkowymelonik.blogspot.com/2019/04/facecje-patryk-brylinski-maciej.html

Pomysł? Doskonały.
Wykonanie? Dobre.
Dlaczego zatem taka niska ocena (5)? Ponieważ po jej przeczytaniu czuję się oszukany, po prostu. Książka za 39,90zł, która zawiera w większości... puste przestrzenie. Na łącznie 170 stron, ponad 20 jest zupełnie pustych (na kilkunastu z nich jest tylko jasnoszary napis "#facecje"),wiele sformatowanych tak, że na górze strony znajduje się jedna linijka tekstu. To jest dla mnie zwyczajne złodziejstwo i skok na kasę, na który niestety dałem się nabrać, jednak ostrzegam już znajomych przed tą książką-widmo.
Albo autorzy mają przygotowany materiał do wypełnienia kilkuset stron, albo niech skupią się na pisaniu w mediach społecznościowych. Jeśli weźmie się pod uwagę, że sporą część materiałów i tak można było przeczytać w internecie, to robi się naprawdę słabo i żal w człowieku wzbiera, że dał się tak nabrać.

Podsumowując, pomysł ciekawy, ale realizacja złodziejska i oszukańcza.

Niestety w ogólnej ocenie nie polecam.

Pomysł? Doskonały.
Wykonanie? Dobre.

Facecje zbierają historyczne postaci i wkładają w ich messengery i fejsbuki współczesne wariacje na temat ich żyć. Zabawna to i inteligentna zabawa.

Co się uśmiałam :D zamawiam, muszę mieć ją na własność. Świetna rozrywka ale wymaga szerokiej wiedzy. Gorąco polecam!

Meh.
Nic więcej nie mam do powiedzenia.

Meh.
Nic więcej nie mam do powiedzenia.

Humor trochę jak na mój ust zbyt wulgarny.

Humor trochę jak na mój ust zbyt wulgarny.

Historia napisana na nowo. Bez powagi, na wesoło.
Wywiady z znanymi postaciami, posty, zabawne rozmowy.
Od starożytności świat na wyciągnięcie ręki bez barier.

Historia napisana na nowo. Bez powagi, na wesoło.
Wywiady z znanymi postaciami, posty, zabawne rozmowy.
Od starożytności świat na wyciągnięcie ręki bez barier.

Nie polecam.
Żywcem przeklejone teksty z FB.

Nie polecam.
Żywcem przeklejone teksty z FB.

• 2016
  • 2016