Piętnaście kroków

Okładka książki Piętnaście kroków Grzegorz Gortat
Okładka książki Piętnaście kroków
Grzegorz Gortat Wydawnictwo: Wydawnictwo Ezop Seria: Lepiej w to uwierz! literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Lepiej w to uwierz!
Wydawnictwo Ezop
2015-07-01
2015-07-01
groza Grzegorz Gortat Ezop Lepiej w to uwierz! zaświaty duchy kryminał zagadka strach dreszczyk młodzież

"Piętnaście kroków", to potężny krok w stronę unikatowej tematyki, przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Bardzo specyficzna pozycja. Odpychająca a zarazem przyciągająca.
Moim zdaniem powinna być skierowana dla starszych nastolatków, a główny bohater powinien mieć minimalnie lat czternaście. Tymczasem Eryk Kafka ma lat jedenaście i pewnej nocy umiera. Umierają też jego rodzice. Wszyscy otruci gazem. Brzmi przerażająco? No właśnie...
Bohater staje się duchem i od tej pory śledzimy jego niebiańskie, jak i te naziemne perypetie.
Temat śmierci jest bardzo delikatny, a poruszanie go przy dziecku, musi być starannie przemyślane w doborze słów.
Tutaj autor serwuje nam treść i albo się godzimy ją czytać, albo odpuszczamy.
Ja chciałam odpuścić, ale mój 10-latek zadecydował inaczej. I może to dobrze, że lubi gdy ja mu czytam, przynajmniej mam jeszcze kontrolę nad wypowiadanymi na głos słowami, a i gdy trzeba opuszczam niektóre fragmenty, jak chociażby o panu, który przystawił pistolet i chciał strzelić sobie w głowę. Całkowicie niepotrzebny wymysł. I właśnie to miałam na myśli pisząc, że książka ma tendencje odpychającą. A dlaczego przyciąga i mimo, że w myślach co jakiś czas mamy ochotę odłożyć ją w kąt, ciagle trafia w nasze ręce z powrotem? trudno to określić. Ma w sobie coś nieodgadnionego, energię, która wbrew naszej woli i świadomości, krąży wokół zaistniałego zwątpienia i przegania je.
Zauważyłam w dorobku autora, Grzegorza Gortata, więcej pozycji o podobnej lub takiej samej tematyce. Ta mroczna skłonność jest niepokojąca:)
Pomimo pewnych walorów, mam nadzieję, że syn w prezencie nie dostanie już żadnej książki tego autora.

Nie zachęcam do tej pozycji, ale też nie odradzam.
Bywa momentami nawet zabawna, dzięki temu balans między powagą a żartem jest zachowany.
To nie jest typowa książka o duchach, jak chociażby "Wakacje z duchami", gdzie straszyła między innymi Brunhilda Brandenburska. To jest książka bardzo realna i z tym trzeba się liczyć.

Jedenastoletniego Eryka Kawkę poddano dziwnej próbie, by mógł odwrócić bieg historii i uratować kilka ludzkich istnień oraz rozwiązać zagadkę tajemniczych wydarzeń, które zepchnęły go do odmiennego stanu. Historia zaczyna się od przebudzenia w jesienny dzień, kiedy trzeba spieszyć do szkoły, do której Eryk już nie musi chodzić, przez co zaczyna tęsknić za zwykłością, codziennością, obowiązkami, a na otoczenie patrzy już zupełnie inaczej. W swoim największym szkolnym prześladowcy widzi teraz przyjaciela.
Książka Grzegorza Gortata to interesujący kryminał połączony z opowieścią o duchach, magii, walce o sprawiedliwość. Nietypowa akcja, w której przez wiele stron bohater pozornie tkwi w zawieszeniu przenosi nas w świat równoległy do naszego.
Eryk Kafka po swojej śmierci trafia do dziwnej szkoły. Nastolatek musi w niej uporać się ze swoimi uczuciami wobec sprawców swojej śmierci, nauczyć się intuicyjnie wybierać najlepiej, ponieważ tylko myślenie o dobry innych może uratować życia i dusze. Jak sobie z tym poradzi? Przekonajcie się sami.
W "Piętnastu krokach" nie zabraknie wątków dla miłośników zwierząt, opowieści miłosnych, kryminałów. Książkę polecam uczniom szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

"Nie sądzisz, że skoro ktoś uporał się z jednym wyzwaniem, powinien poszukać sobie (…) większego wyzwania?".

Seria "Lepiej w to uwierz!", z której to miałam już okazję czytać jeden tom, czyli "Miasteczko Ostatnich Westchnień", to cykl niecodzienny, wyróżniający się swoistym klimatem i sposobem na przedstawienie pewnych uniwersalnych tematów. W najnowszej części, młody czytelnik musi zmierzyć się bardzo ważną płaszczyzną, tak często pomijaną w literaturze dla młodzieży, czyli ze śmiercią.

Grzegorz Gortat to anglista, tłumacz i pisarz. Jest z urodzenia Łodzianinem, a z wyboru Warszawiakiem. Autor w swojej twórczości może pochwalić się różnorodnymi tematycznie utworami – fantasty, kryminał, powieści obyczajowe i powieści dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród literackich. Jego powieść pt. "Szczury i wilki" została przetłumaczona na język czeski. "Piętnaście kroków" to czwarta część w serii "Lepiej w to uwierz!".

Eryk Kafka to zwyczajny jedenastolatek, który nie wyróżnia się niczym szczególnym - posiada bowiem troskliwych rodziców i jest zakochany w koleżance z klasy. Pewnego dnia budzi się rano i jak zwykle szykuje do szkoły. Na zewnątrz czekają jednak na niego trzej mężczyźni i ekskluzywna limuzyna. Okazuje się bowiem, że bohater umarł i stał się duchem, a posłańcy zabierają go w zaświaty, by tam Eryk przeszedł próbę piętnastu kroków. Tylko od niego zależy, czy podoła temu wyzwaniu.

Ukazanie śmierci i tego, co może wydarzyć się po zakończeniu naszej ziemskiej egzystencji nie jest wcale wdzięcznym tematem, w szczególności w literaturze dla dzieci i młodzieży. Po co bowiem zawracać głowę młodemu człowiekowi tym przykrym tematem, skoro całe życie jeszcze przed nim? A jednak trzeba, trzeba młody umysł uczulać i uświadamiać w temacie tego, że życie człowieka kiedyś się kończy i nikt tak naprawdę nie wie, co czeka nas po śmierci. "Miasteczko Ostatnich Westchnień" w sposób niecodzienny dotykało także tematyki życia pozagrobowego, ale nieco w innym kontekście – życia zwierząt. Tym razem mamy jednak człowieka i to bardzo młodego człowieka, przed którym dopiero wszystko, co najlepsze. I już na samym początku czytelnik zostaje zaskoczony, bowiem normalny, zwyczajny dzień Eryka okazuje się jego pierwszym dniem wiecznego życia. Ciekawość dalszych losów bohatera nie pozwala oderwać się od tej lektury.

W całej historii Eryka i jego pośmiertnego wyzwania dominuje nietypowy klimat oraz nastrój. Wyczuwalne elementy grozy, dziwności i niedomówień, wpływają na cały odbiór skonstruowanej przez autora fabuły. Niewątpliwie na uwagę zasługują tutaj także charakterystyczne kreacje postaci, zapadające w pamięć - pani Corette, Saliakieri czy chociażby pan Ralf. Postacie te otacza aura widocznej tajemnicy, która wzbudza różnorakie uczucia, w tym ciekawość i zaintrygowanie. W powiązaniu z losami Eryka, który szuka odpowiedzi na swoje pytania, kreacje te wypadają dość barwnie.

Na uwagę zasługuje także wydanie "Piętnastu kroków", które swoją szatą graficzną zbliżone jest do poprzedniej części. W środku książki zamieszczono także czarno-białe rysunki autorstwa Marty Krzywickiej, które epatują tajemniczością. Na pewno ilustracje te wzmagają cały efekt i wpływają na odbiór utworu, jako książki dość osobliwej, wyróżniającej się oryginalnym ujęciem tematu śmierci i świata pozagrobowego.

"Piętnaście kroków" to utwór skierowany do starszego czytelnika, wiekowo wchodzącego już w etap bycia nastolatkiem, ale mentalnie pozostającego jeszcze w okresie dziecięcym. To swoista nauka o tym, że każde życie się kiedyś kończy, oraz o tym, że zemsta nie jest dobrym rozwiązaniem problemów. Myślę, że książka ta pomoże oswoić się młodemu człowiekowi z myślą o nieuniknionym, a do tego zapewni pełne refleksji chwile.

Kwestia życia po śmierci od wieków intrygowała rozmaitych twórców. Kolejne powieści ją poruszające oraz ich popularność świadczą tylko o tym, że jest to wciąż jeden z bardziej intrygujących motywów literackich. Grzegorz Gortat porusza problem życia po życiu w swoje najnowszej powieści „Piętnaście kroków”.

Eryk Kafka, główny bohater i jednocześnie narrator przedstawionej historii,rozpoczyna kolejny zwyczajny dzień. Przynajmniej tak mu się przez jakiś czas wydaje, gdyż dość szybko zauważa swoją pomyłkę . Okazuje się, że jest duchem, przeniósł się w zaświaty, gdzie spotkał podobne, bezcielesne istoty. Ma przed sobą zadanie do wykonania, choć nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na czym ma ono polegać. Przez większą część opowieści błądzi w całkowicie obcych realiach i szuka odpowiedzi na kształtujące się w jego głowie pytania.

Oprócz duchów, przedstawione uniwersum zamieszkują anioły i demony. To właśnie te pierwsze mają dla Eryka specjalne zadanie, przez które jego dusza, zamiast spoczywać w pokoju, wędruje po doczesnym świecie. Agenci drugiej strony konfliktu między dobrem a złem pojawiają się sporadycznie jako siła utrudniająca wykonanie misji. O istocie najwyższej – Stwórcy – jedynie się wspomina, nie znajdziemy w książce żadnego sposobu jego przedstawienia. Wiele innych aspektów wykreowanej rzeczywistości również pominięto milczeniem. Na próżno możemy szukać odpowiedzi na pytania: jak, po co i dlaczego. Przedstawiony zostaje jedynie wyrywek świata, którego tajemnic nie dane będzie nam zgłębić.

Jedenastoletni bohater książki jest typowym nastolatkiem. Ma kochających rodziców, przeżywa pierwszą miłość, a w szkole regularnie prześladuje go kolega z klasy. Nagła zmiana, jaka zaszła w jego egzystencji każe mu odrzucić wszystko, co do tej pory było dla niego cenne. Eryk jest chłopcem wyjątkowo spokojnym jak na swój wiek. Stoicyzm, z jakim podchodzi do niesamowitych wydarzeń, w które został wplątany, wydaje się nienaturalny. Nie daje się ponieść emocjom, a swą misję wypełnia z zaskakującą cierpliwością. Zresztą, dwoje innych bohaterów, Jo i Marcin, również wyjątkowo spokojnie i z pełnym zrozumieniem podchodzi do kwestii rozmowy z duchem.

W książce natrafimy na pierwszoosobową narrację, a całą historię poznamy z perspektywy Eryka, w pełni zgłębiając jego przemyślenia na temat życia w zaświatach. Język w powieści niczym się nie wyróżnia, a co ważne - nie przykuwa też specjalnie uwagi, przez co lekturę można odebrać jako nieco nijaką. Nie wzbudziła we mnie większych emocji, a nieśpieszne tempo wydarzeń również nie zachęca do lektury.

W przedstawionej wizji zaświatów duchy dość bezpośrednio wpływają na życie innych, zmuszając ich do działania i ujawniając skrywane tajemnice. Mogło by to być całkiem ciekawe, jednak takie nie jest. Liczne niedopowiedzenia nie budzą zainteresowania, a raczej sprawiają wrażenie, że opowieść jest niekompletna. Akcja również nie przyciąga zbyt wiele uwagi przez co powieść wydaje się nudna. Z drugiej strony jednak, takie stonowane i pozbawione emocji podejście nie jest często spotykanym zabiegiem w literaturze młodzieżowej. Trudno mi tę książkę polecić, gdyż mnie wizja przedstawiona przez autora nie oczarowała, jednak nie wątpię, że są osoby, którym tak wykreowany świat przypadnie do gustu.

Eryk Kafka, główny bohater i jednocześnie narrator przedstawionej...

Przedstawiam Wam Eryka Kafkę. Jedenastoletniego chłopca, który powoli zaczyna wkraczać w okres dorastania - pierwszych miłostek, małych i dużych problemów,a także drobnych zmartwień i sporów.
Jak większość nastolatków ma również kochająca rodzinę. Lubi swoje życie, ale pewnego dnia wszystko się zmienia..

"Przebudzenia są najgorsze"
Koszmary często nawiedzają nas w snach..czasem są jak prawdziwe, czasem są mniej realistyczne. Ale czy komuś śniło się, że umarł? (A może Freddy Krueger prześladuje Was w snach?:) )
Pewnego dnia Eryk Kafka budzi się w swoim łóżku i nic nie jest takie jak dawniej.. na swojej drodze spotyka nieznanych mężczyzn we wspaniałej limuzynie.
Kim są trzej mężczyźni i czego od niego chcą?
Czy koszmar o śmierci okaże się prawdą?
Czy chłopcu uda się przejść zwycięsko próbę 15 kroków?
"Nie mogę zdradzić fabuły, bo od samego początku pełna jest niecodziennych zdarzeń, których przyjemność odkrywania wolę zostawić Wam. "
Aleksy Krysztofiak
Zgadzam się w stu procentach, dlatego tak ciężko jest mi napisać o tej książce cokolwiek. Starałam się nie wygadać co do fabuły, więc nie mogłam napisać zbyt wiele, gdyż każde słowo pociąga za sobą kolejne i zdradziłabym zakończenie - a przecież nie o to chodzi :)

Książka wciąga od samego początku, urzeka swoją tajemniczością i pomysłem - nie spotkałam się jeszcze z książką dla młodzieży, która w taki interesujący sposób porusza temat istnienia i życia po śmierci. Jak na powieść młodzieżową przystało styl pisania jest prosty i bardzo lekki, więc książkę czyta się szybko i z łatwością, ułatwia to również większa czcionka. Jedynym minusem, który przeszkadzał mi w czytaniu jest zbyt mocne zszycie, sklejenie stron książki na tyle, że ciężko było czasem rozczytać końcówki wyrazów.

Izabela Nestioruk
ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"Przebudzenia są najgorsze"
Koszmary często nawiedzają nas w...

• Dla szkrabów
  • Marcin Gortat
  • Chcę kupić
  • Recenzentki
  • Typ A: Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Piętnaście kroków