Carrie Pilby. Nieznośnie genialna

HarperCollins Polska
2015-11-04
2015-11-04
Adriana Celińska

Jeśli chodzi o mnie to lubię każdą książę jakoś przekładać na swoje życie i uczyć się na nich - o ile to jest możliwe. Ta książka pokazuje nam, że czasem wystarczy jedynie trochę chęci i determinacji, a może też pomocy i motywacji osoby postronnej do działania i do zmiany swojego życia. Odbywa się to małymi kroczkami, wyznaczaniem celi i realizowania ich tak jak w przypadku Carrie i jej listy zadań od terapeuty.
Zdecydowanie nie polubiłam głównej bohaterki za samo wywyższanie się i pogardę wobec innych, w pewnym momencie aż czułam do niej odrazę za jej zachowanie. Z jednej strony ciekawiło mnie czy uda jej się zmienić swoje życie ale z drugiej ta niechęć do głównej bohaterki sprawiała, że nawet jej sukces by mnie nie cieszył.

Beznadziejna książka... nigdy w życiu nie czytałam książki dosłownie o niczym. Zero fabuły i bohaterka, która niby jest geniuszem... A jej geniusz polega na tym, że po prostu lubi czytać 'bardziej wymagające' książki i interesuje się różnymi nurtami filozoficznymi. Nie nazwałbym tego geniuszem. Jak dla mnie tytułowa Carrie jest po prostu hipokrytką, bez jakichkolwiek ambicji młodą dziewczyną, która traktuje wszystkich z góry (A później się dziwi, że nie ma przyjaciół -.-). Będę szczera - Miała to być lekka lektura na lato,a okazało się odwrotnie. Strasznie mnie zmęczył mnie ten tekst, bo opowieścią tego nie nazwę. Oszczędź sobie czytania tego badziewia. Są znacznie lepsze książki.

Jeśli czytasz książki a Ci którzy nie czytają irytują Cię i zaburzają Twoje wyobrażenie świata to tak ta książka jest dla Ciebie .

Książkę szybko i przyjemnie się czyta, choć nie podobały mnie się pewne wątki i upodobania głównej bohaterki. Uważam, że Carrie sama nie wie czego chce i nie wie z kim chce się związać. Od razu po przeczytaniu książki obejrzałam film, który znaczne różnił się od niej. Podsumowując fajna lekturka.

Przyjemna i lekka w odczuciu książka. Historia Carrie, choć nie powalała na kolana, była ciekawa. Najbardziej brakowało mi punktu kulminacyjnego, nagłego zaskoczenia i zwrotu akcji. Wydaje się monotonna, bez szału i napięcia, ale taka właśnie była Carrie, więc nie mogę się przyczepić.
Polecam.

Polecam.

Charakterystyka Carrie Pilby umieszczona w polskim tytule książki okazuje się niezwykle trafna -główna bohaterka jest niewątpliwie "nieznośna i genialna". Nie spodziewałam się wielkiego arcydzieła, oczekiwałam miłej lektury na deszczowe popołudnie, niestety przez całą powieść Carrie była dla mnie po prostu nieznośna. Autorka zdecydowanie mogła odpuścić sobie długie i bezsensowne wewnętrzne monologi bohaterki o zakłamanych ludziach i braku kodeksu moralnego, które nie wnosiły zupełnie nic do treści. Na domiar złego zachowanie Carrie było dalekie od morali, których wymagała od innych. Bohaterka była po prostu hipokrytką, którą nie sposób było polubić. Mały plus za ciekawe wątki z romansem z wykładowcą literatury, jej relacja z Mattem, z Karą czy z psychoterapeutą, szkoda tylko, że nie zostały one w żaden sposób rozwinięte i były jedynie przerywnikami męczących monologów, i (o zgrozo!) cytatów z encyklopedii (jeśli to one miały pokazać, że Carrie jest genialna, to zabieg ten był daremny). To miała być książka o dojrzewaniu i odnajdywaniu siebie przez młodą kobietę, a zabrakło w niej tego, co najważniejsze - wniosków i rozwiązania problemu powieści o samotności i braku zrozumienia przez innych. Wątki zostały urwane, niedopowiedziane, jakby autorka nie wiedziała, co zrobić dalej z bohaterami - może był to nieudolny zabieg zakończenia otwartego? Fabularnie książka miała potencjał, zniszczyła ją "genialna" Carrie Pilby.

Zapewne miało być o trudnościach bycia geniuszem. I po części jest: o odmienności i wyobcowaniu bohaterki. W dużej mierze na własne życzenie, jest wysoce wybredna w doborze przyjaciół, co usprawiedliwia swą ponadprzeciętna inteligencją. Problem w tym, ze w zasadzie w tekście jedyne "dowody" jej geniuszu to zapewnienia samej Carrie i innych postaci, brak natomiast odniesienia do tego w akcji czy choćby przemyśleniach bohaterki. Po prostu brak tu lotności, przejawów niezwykłej logiki czy choćby ciętych ripost w jej wydaniu. Jest natomiast scenariusz jak z typowych "lekkich babskich czytadełek". Książkę łatwo i dość przyjemnie się czyta... lecz równie łatwo o niej zapomina.

Bardzo długo zastanawiałam się ile gwiazdek dać tej książce. Męczyłam się z nią jak z żadną inną i w ogóle nie chciało mi się jej czytać (ale tak mam, że jak zacznę to muszę skończyć i chyba w tym przypadku dobrze się stało). Książka opowiada historię dziewczyny o bardzo wysokim intelekcie mającej problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Mnie osobiście od początku książki dziewczyna wkurzała, po jej zachowaniu wyczułam, że uważa się za lepszą od innych a tymczasem mieszka w opłacanym przez ojca mieszkaniu i nie ma żadnej stałej pracy, ba nie szuka nawet czegoś ciekawszego i uważa że, należy jej się sponsoring tatusia bo ją okłamał. Nawet ze słabej książki można jednak wyciągnąć jakieś wnioski. Dla większości będzie to pewnie wierność swym przekonaniom w końcu bohaterka, różniąc się od innych nie godzi się na ustępstwa i nie zmienia się tylko po to by bardziej się wpasować. Tak ten morał też jest dobry. Mnie ponad 300 stron książki gdzie nic się nie działo (pomijając konkluzję ostatnich powiedzmy 40 stron), pozwoliło spojrzeć na swoje życie w innym świetle i pomyśleć o zmianach, to książka o normalnej dziewczynie w której życiu nic się nie dzieje. Nie chciałabym by książka o moim życiu była tak nudna. Dom-psycholog-dom-psycholog-praca-dom-psycholog.... Trochę to mimo wszystko depresyjne. Daję 4 gwiazdki bo książka jak wspomniałam w pewien sposób dała mi do myślenia.

Czas nadrobić zaległości, dlatego już dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję książki, której nie mogło zabraknąć w mojej biblioteczce. Co przekonało mnie do wyboru tej pozycji? Oczywiście tytuł, który zapowiada świetną historię, a do tego ciekawy opis. Na dodatek mamy tutaj dosyć ładną okładkę, co w połączeniu stworzyło pozycję wprost nie do odrzucenia. Jakie wrażenie wywarła na mnie ta lektura? Tego z pewnością dowiecie się czytając dalszą część dzisiejszej recenzji. Czy autorka sprostała moim oczekiwaniom? Czy będę żałować swojej decyzji o przeczytaniu tej książki? To wszystko i jeszcze więcej już w kolejnych akapitach - specjalnie dla Was!

Carrie Pilby to niezwykle mądra dziewczyna, która już w wieku dziewiętnastu lat ukończyła studia. I to nie byle jakie! Uczęszczała bowiem na Harvard. To bohaterka, która woli zostać w domu niż spędzać czas ze swoimi lekkomyślnymi rówieśnikami. Pomimo tego, że nie przeszkadza jej własna osobowość postanawia zrealizować plan działania stworzony przez swojego terapeutę. Nie będzie to łatwe zadanie, ale Carrie postanawia podjąć ryzyko i wyzwanie. Czy dziewczyna w końcu zmieni swoje nastawienie do ludzi? Czy odnajdzie przyjaźń, a może także i miłość?

Bohaterowie wykreowani przez autorkę to jeden z minusów tej książki, który najbardziej rzucił mi się w oczy. Nieznośnie genialna jak sugeruje tytuł, daleko odbiega od wizerunku głównej postaci. Co prawda ukończyła szkołę dużo szybciej niż przeciętny człowiek, jednakże to jedyne co mogłoby nam zaimponować w jej osobie. Ewentualnie wtrącane liczby, którymi Carrie oblicza przeróżne rzeczy, ale nawet to nie wywołuje jakiegoś specjalnego uczucia, że dziewczyna jest wybitnie inteligentna. Bohaterka co prawda robi na nas pozytywne wrażenie, jednak muszę przyznać, że osobiście zabrakło mi w jej charakterze czegoś niespotykanego. Przełamuje ona pewne stereotypy i podąża własną drogą życiową, przez co jest różnie odbierana. Ma cel, który może pomóc jej rozwinąć skrzydła.

Język jakim posługuje się autorka jest bardzo prosty i lekki co dobrze wpływa na przyjemność z czytania tej powieści. Wszystko jest prawidłowo opisane, Caren Lissner pozwala czytelnikowi bez większego problemu zrozumieć fabułę oraz zagłębić się w aktualne wydarzenia i skupić się na losach głównych bohaterów. Niecodzienny sposób na rozwinięcie fabuły powoduje w nas ciekawość i sprawia, że ciężko jest się oderwać od lektury "Carrie Pilby. (Nieznośnie genialnej)". To właśnie dzięki temu twórczość autorki zrobiła na mnie pozytywne wrażenie.

Akcja tej powieści rozwija się w bardzo intrygujący sposób, a także zachęca czytelnika do dalszego zagłębiania się w losy głównych bohaterów. Wszystkie wątki są dosyć dobrze rozbudowane, a do tego nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć jak zakończą się przygody Carrie Pilby. Lektura tej książki wielokrotnie wywołała na mojej twarzy uśmiech, co jest dowodem na to, że warto sięgnąć po tę pozycję.

"Carrie Pilby (Nieznośnie genialna) to powieść, którą polecę każdemu, bez większych wyjątków. To historia z dużą dawką humoru i dobrym przekazem. Idealnie nadaje się na odpoczynek i relaks po ciężkim dniu pracy czy szkoły. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością Caren Lissner, wydaje mi się, że to doskonały moment, aby nadrobić te zaległości. Powieść ta posiada wszystkie cechy, które cenię w tego typu utworach.

Ogromne rozczarowanie. Spodziewałam się kompletnie czegoś innego - interesującej historii o genialnym umyśle. Dostałam płytką opowiastkę o niczym.