Okładka książki 29
2015-08-12
2015-08-12
Anna Zielińska
Anna Zielińska

A gdyby tak mieć 75 lat i na jeden dzień wrócić do ciała 29 latki? Jakie przyniosło by to skutki? Czy jeden dzień może coś zmienić w życiu "starszej Pani"? Miejscami śmieszna, miejscami skłaniająca do refleksji. Taka książka na pochmurny, kiepski dzień.

Główną bohaterką jest 75-letnia Ellie Jerome, która nie czuje się staro, ale trudno jej się pogodzić z przemijającym czasem. W dniu jej urodzin, w czasie zdmuchiwania świeczek w ilości 29 (więcej się nie zmieściło na torcie) kobieta wypowiada życzenie. chciałaby choć jeden dzień przeżyć znów jako 29 latka.

Jak to bywa w tego typu powieściach życzenie się spełnia i następnego ranka Ellie nie może się rozpoznać w lustrze. Znów jest piękna, niepomarszczona, dobrze widzi, nic nie boli, same plusy nowej sytuacji. Możemy razem z Ellie spędzić z nią ten jeden dzień. Ellie pragnie zrobić to, czego nie udało się jej zrobić przed laty. razem ze swoją 25-letnią wnuczką Lucy postanawiają maksymalnie wykorzystać ten jeden jedyny taki dzień w życiu. Mamy tu opisane też perypetie córki Ellie i jej przyjaciółki, które postanowiły ją odnaleźć. Ellie jest główną bohaterką, ale tak naprawdę mamy tu cztery kobiety, u których coś się zmieni po tym jednym dniu. Nic już nie będzie takie samo.

Książka może i jest mega przewidywalna, może i słodka, magiczna ale zawiera odpowiedni morał. Powieść czyta się szybciutko, spodoba się wg mnie babci, mamie, może też komuś młodszemu. Któż z nas nie chciałby przeżyć jeszcze raz jednego dnia jako dużo młodsza osoba, ale z umysłem i mądrością dzisiejszą?

Brawa dla autorki za styl napisania tej książki, lekki, prosty, przyjemny. Jeśli ktoś szuka ambitnej literatury to nie polecam, ale jeśli ktoś lubi zrelaksować się i odmóżdżyć to jak najbardziej.

Zapraszam po więcej

Jak to bywa w tego typu powieściach życzenie się spełnia i...

Mam duży sentyment do tej książki i bardzo ciepło o niej myślę. Rozbawia, skłania do przemyśleń, przytula, mam wrażenie, że każda kobieta wyciągnie z niej coś dla siebie. Jednak nie jest to coś od czego nie mogłam się oderwać. Najbardziej urzekł mnie początek. Jednak gdy doszło już do kulminacji to potem trochę mnie nudziła.

Czy zabawna? no nie. Ja bym tego tak nie ujęła. Jak dla mnie pisana jak dla nastolatków. Sposób pisania autorki jest tak mało dojrzały, że cała książka staje się nieciekawa. Dialogi bohaterów zbyt denne, lekko infantylne. Widziałam, ze książka nie wniesie nic do mojego życia, ale sądziłam, że mnie chociaż zrelaksuje. Niestety doznałam odwrotnego efektu. Bezwartościowe czytadło. Przy najbliższej okazji oddaję do biblio za darmo. Może kogoś ucieszy...

"29" to historia, którą spokojnie można włożyć między bajki. Do samego końca miałam nadzieję, że to jeden, wielki, zły sen, a tu niespodzianka. Autorkę po prostu tak mocno poniosło.

Przyznaję, że czytanie mnie pochłonęło do granic, naprawdę ciężko było mi się oderwać. Trzy wady tej historii: irytujące bohaterki, ten "znaczący" seks i przede wszystkim to science fiction ze świeczkami urodzinowymi. Szczerze przyznaję, że mam mieszane uczucia i tuż po przeczytaniu ostatniej strony nie mogłam się zdecydować czy książka mi się podobała czy nie.

Ostatecznie stanęło na tym, że powieść mi przypadła do gustu, na co znaczący wpływ miały nieliczne momenty. Najbardziej zaintrygowały mnie pierwsze kartki, na których wypisane są świetne rady z perspektywy osoby, która swoje już przeżyła. Wszystko podane jest w sposób zabawny, choć przyznaję że nad niektórymi się chwilę zamyśliłam. Pozostawiam to jednak do indywidualnej lektury i refleksji.

Dość trudno mi jest ułożyć swoje przemyślenia o tej historii w jakąś logiczną całość, ponieważ zachwyty nad pomysłem na fabułę, mieszają mi się z nutką obrzydzenia z powodu kulminacyjnego rozwoju akcji. Może następnym razem (jeśli sięgnę po tę książkę), spojrzę na nią zupełnie inaczej? I może wtedy łatwiej mi będzie wyrobić sobie o niej jakieś sensowne zdanie.

Na półkach: , , , , ,

Punkt bez odwrotu

"W życiu każdego człowieka nadchodzi taka chwila, kiedy nagle uświadamia sobie, że jest stary. I nie mówię tu o pierwszym siwym włosie czy zapowiedzi kurzych łapek wokół oczu. Mam na myśli taki dzień, gdy stwierdzasz, że trudno ci przystosować się do zmian. To dzieje się niespodziewanie. Weźmy na przykład muzykę. Jednego dnia słuchasz w radiu najnowszych utworów, a drugiego nie trawisz nowości. Grają za głośno. Denerwuje cię rytm. Mówisz do osoby, która akurat jest pod ręką: 'I to nazywasz śpiewaniem?'. Zostajesz więc przy muzyce, którą znasz, i przestajesz śledzić nowe trendy. Mija niewiele czasu i twoje dzieci rzucają nazwy nieznanych ci zespołów, o których istnieniu nawet nie miałaś pojęcia.
(...)
Któregoś dnia dociera do ciebie, że od piętnastu lat nosisz tę samą fryzurę. Dotąd o tym wcale nie myślałaś. Dobrze z nią wyglądasz, zawsze więc tak samo dajesz sobie obciąć włosy zamiast pomyśleć o nowym uczesaniu. Byłam bliska zawału, kiedy Lancome przestała produkować moja ulubioną pomadkę. Wisiałam na telefonie trzy godziny i rozmawiając z czterema różnymi przedstawicielami firmy, usiłowałam się dowiedzieć, dlaczego zrezygnowali z tego odcienia, aż ten ostatni w końcu wyjaśnił: 'Nikt już tego koloru nie używa, proszę pani'.
(...)
Ważne momenty w życiu naszego dziecka tez powinny nam podpowiadać, że się starzejemy, lecz w moim przypadku tak się nie działo. Zawsze byłam najmłodszą z matek z klasy Barbary. I najładniejszą, ale to już moja prywatna opinia.
(...)
Najnowsza muzyka i modne powiedzonka nie robiły na mnie wrażenia. Nie przejęłam się nawet, kiedy fryzjerka zaczęła nakładać mi inną farbę, żeby pokryć siwiznę. Tak naprawdę dotarło do mnie, że jestem już stara, gdy uświadomiłam sobie, że czas zrezygnować z mini. Nie chodziło o to, że źle wyglądałam w krótkiej spódnicy - po prostu odkryłam, że kobiecie w pewnym wieku nie wypada jej nosić. Przysięgam, jeszcze dziś mną trzęsie, kiedy o tym pomyślę"

***
"Stoję przed paryskim lustrem, tak jak to robiłam wielokrotnie tamtego dnia. Mam przed sobą twarz, do której widoku zdążyłam przez lata przywyknąć. Podnoszę ręce i dłońmi naciągam pomarszczona skórę na szyi. Przesuwam palcami po kurzych łapakach wokół oczu i zmarszczkach mimicznych przy ustach. Wiem, że nigdy w życiu nie polubię widoku zmienionej przez czas twarzy. Wyryły na niej swe piętno lata uśmiechów, łez, zgryzo, lecz jednak przede wszystkim radości."

***
"Moje drogie. Bierzcie od życia wszystko, czego chcecie. A jeżeli w efekcie coś was rozczaruje, nie postrzegajcie tego jak porażki. Potratujcie to jako nauczkę i żyjcie dalej. Uwierzcie mi, kobiecie, której ta wiedza przyszła z trudem, że obojętnie, ile macie lat: dwadzieścia dziewięć czy siedemdziesiąt sześć, i ile zostało wam życia, zawsze jest czas na zmiany."

Punkt bez odwrotu

Niby nic wybitnego, niby nic ciekawego, a wciąga.
Odmłodnienie, zamiana miejscami, temat często wykorzystywany, ale mimo to ma swój urok.
Czyta się dobrze, lekki uśmiech gości na twarzy i po przeczytaniu inaczej można spojrzeć na swoją babcię.

Niby nic wybitnego, niby nic ciekawego, a wciąga.

Mało realna, ale bardzo pozytywna pozycja książkowa. Chciałabym w wieku 75 lat operować takim poczuciem humoru jak główna bohaterka Ellie.

Lekko się czyta, niezależnie od wieku można wyciągnąć wiele dla siebie. Moim zdaniem książka powinna być adresowana nie tylko do kobiet około 30 roku życia, ale też tych młodszych, które boją się korzystać z życia.

Książkę dostałam do przeczytania od siostry ze względu na mój wiek. Szczerze mówiąc liczyłam na więcej śmiechu i akcji. W niektórych momentach mnie nudziła.