Polowanie na prezydenta

2015-06-17
2015-06-17
Jarosław Włodarczyk
dla młodzieży przygodowa

Świetna pozycja, od której ciężko się oderwać. Gdy zacznie się ją czytać, nieważne o jakiej porze, trzeba ją skończyć. Tak było w moim przypadku. Świetnie i pomyślanie poprowadzona akcja od początku aż do samego końca. Dawno nie czytałem tak wciągającej książki. Gorąco polecam!

Czytając "Polowanie na prezydenta" czułam się jakbym oglądała amerykański film. Plusem było to, że działo się dużo i szybko. Wartka akcja wciągnęła mnie od samego początku. Minusem były pewne sytuacje, moim zdaniem mało prawdopodobne, jak choćby ta, że Prezydent Stanów Zjednoczonych nie umiał posługiwać się bronią. W to trudno mi uwierzyć, w końcu to państwo, którego obywatele bronią prawa dostępu do broni jak niepodległości, a jego przywódca z pewnością ma chociaż podstawowe przeszkolenie w tej dziedzinie. Nie chciałabym spojlerować, ale dziecko, choćby nie wiadomo jak sprawne, nie dałoby rady fizycznie wykonać takich akrobacji jak młodociany Fin. Oskari jest mniejszy i słabszy od rówieśników, nie daje rady porządnie napiąć cięciwy łuku, tymczasem w akcji z helikopterem poradził sobie jak zawodowy komandos.
Dowcipy z brodą, jak choćby ten o zegarku, słyszałam już w innym filmie.
Największą zaletą powieści jest postać Oskariego. Dzieciak jest bardziej rozgarnięty niż prezydent, świetnie sobie radzi w dziczy i myśli logicznie. Bohaterowie, pochodzący z tak różnych światów, prowadzą długie rozmowy, poznając się nawzajem. Chłopiec, który uważał, że niewiele jest wart, zaczyna wierzyć w siebie dzięki temu, że los dał mu możliwość wsparcia ważnej osoby. Z kolei prezydent, tak potężny w swoim królestwie, w puszczy zostaje zdegradowany do zwykłego człowieka, w dodatku nie posiadającego umiejętności przetrwania w trudnych warunkach. To lekcja pokory.
Pomimo paru nieprawdopodobnych sytuacji książka podobała mi się. Z pewnością zachęci młodzież do czytania a ja chętnie obejrzę film i porównam z lekturą.

Czasem Book Toury potrafią zaskakiwać. Niekiedy ciężko stwierdzić, czego można się spodziewać po danej książce. Ja tak miałam z „Polowaniem na prezydenta”. Po filmowej okładce można było się spodziewać powieści pełnej akcji i zaskakujących zwrotów akcji. Czy jednak faktycznie tak było? Przed Oskarim ciężka Próba. Musi udowodnić wszystkim, a przede wszystkim sobie, że jest już mężczyzną. Wybiera się na polowanie do Puszczy. Czy uda mu się złowić niedźwiedzia, tak jak jego ojcu? A może jelenia? A może... prezydenta? Jego Próba przeradza się w niezwykle niebezpieczną przygodę, która nauczy go nie tylko tego, co jest najważniejsze w życiu, ale również nigdy nie można wątpić w siebie. Książkę aż za szybko się czytało. Składa się z niecałych 300 stron, utrzymana w lekkim stylu, chociaż jednocześnie jest przepełniona wartką akcją. Początek jest aż za spokojny, może dawać mylne wrażenie, że cała książka taka jest. A samo zakończenie... Cóż, mocno przewidywalne, ale nie mogło być inaczej!

Bohaterem jest prawie 13-letni chłopiec Oskari , prawie, a to dlatego że na dzień przed swoimi 13 urodzinami, według tradycji wioski w której żyje, musi iść na Próbę do lasu i zdobyć trofeum w postaci głowy zwierzęcia i udowodnić innym, że z chłopca stał się mężczyzna … przede wszystkim Oskari chce by jego ojciec był z niego dumny.. Musi spędzić jeden dzień i noc w lesie sam… czy mu się uda zostać dobrym myśliwym? .
Nie spodziewa się jednak, że będzie świadkiem łowców - morderców - terrorystów , których celem jest… No właśnie, kto jest celem tych ludzi i kim oni są ? .
Tym kimś jest prezydent Stanów Zjednoczonych, Alan Will Moore… co robi prezydent sam w puszczy? Otóż jego samolot został ostrzelany przez tych złych ludzi i spadł… Chłopiec nie wie kim jest ciemnoskóry mężczyzna, waha się, boi podejść, jednak wie, że w nim cała nadzieja na przetrwanie i ocalenie zarówno mężczyzny jak i siebie ….
Czy chłopcu uda się ocalić życie prezydenta? Czy oboje ujdą z życiem? Dlaczego Ci ludzie chcą zabić głowę państwa amerykańskiego? Co z tym wszystkim ma wspólnego Morris, przyjaciel prezydenta? 🤔

Jedno jest pewne chłopak swoją odwaga i walecznością sprostał zadaniu… I jego nagrodą jest ocalenie życia prezydenta, a nie głowa jelenia, łosia czy królika…. Wszyscy z wioski są z niego bardzo dumni.
Książkę bardzo szybko się czytało… I tak jak na początku napisałam, sugerując się okładką, na pewno bym tej książki nie przeczytała, ale nie żałuję… fajna przygodówka i młodzieżówka 😜

2066

Lekka i przyjemna książka o młodym myśliwym, który pomaga w lesie przetrwać człowiekowi. Idealna dla młodego czytelnika, jednak i starszy znajdzie chwilę relaksu czytając tę pozycję.

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Ciekawa ale napisana bardzo lekko.

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Ciekawa ale napisana bardzo lekko.

Pierwszy raz tą książkę zobaczyłam na półce w Empiku w Złotych Tarasach. Pierwsze co pomyślałam, to: "Ciekawe co to? Muszę to przeczytać"
Kiedy ostatnim razem poszłam do biblioteki, zauważyłam dokładnie taką samą książkę w Nowościach. Nie mogłam się oprzeć i ją pożyczyłam.
"Polowanie na prezydenta" jest to książka o trzynastoletnim chłopcu, Oskarim, który musi przejść Próbę, by stać się mężczyzną. Nikt się nie spodziewa, że chłopiec cokolwiek przyniesie, gdyż Oskari jest mały i niezbyt silny, w końcu nie potrafił naciągnąć tradycyjnego łuku do końca. Jednak nikt się nie spodziewał, że wydarzy się katastrofa właśnie w tym dniu, i że to będzie największe polowanie w historii.
Książka jest napisana lekko, można ją czytać jak się chce i kiedy się chce. Mowa tu o ambicji, odwadze i nieustraszoności, o zachowaniu zimnej krwi trudnych momentach. Pojawia się śmierć i krew, ale jest to "bezpiecznie" napisane.

(...)Nikt w „Polowaniu na prezydenta” ani przez sekundę nie udaje, że powieść ma dojrzałe aspiracje targetowe. Od początku wiadomo, że grupę docelową stanowi młodzież w wieku nastoletnim. Protoplasta historii, dwunastoletni (no, trzynastoletni) Oskari przechodzi przez nietypowy proces inicjacji, ale wciąż jest to proces inicjacji. Musi pokonać przeszkody, by poznać i zrozumieć siebie oraz udowodnić swoją wartość i zająć odpowiednio wysoką pozycję w społeczeństwie. Z pewnością młody czytelnik może wyciągnąć z tej opowieści kilka ważnych lekcji, dotyczących wiary w swoje możliwości.(...)

Lekka książka, raczej nie powala na kolana. Skierowana do młodszej młodzieży. Szybka akcja, duże litery, całkiem sympatyczni bohaterowie. W sam raz dla nastolatków nieprzepadających za czytaniem.

1963

Oglądałam film przed książką i widząc, jak wiele rzeczy zostało zmienionych, poczułam się jakbym oglądała coś innego.
Brakowało mi tego pazura. Fabuła jak najbardziej ciekawa, aczkolwiek wolałabym mieć choć cień zaskoczenia czytając.

• Book Tour 😄😻
  • Wypożyczone
  • 2016

Dodaj cytat z książki Polowanie na prezydenta