Poniżej zera

Wilga
2019-01-30
2019-01-30
Helena Skowron
katastrofa lotnicza koszmar niebezpieczeństwo samotność tajemnica thriller

Intrygujący, mroczny klimat. Z założenia książka dla młodzieży, niemniej jest to całkiem niezła lektura także dla starszych.

Bardzo łatwo i przyjemnie się czyta. W sam raz na wakacyjne urlopowe czytanie.

Bardzo łatwo i przyjemnie się czyta. W sam raz na wakacyjne urlopowe czytanie.

Szybka przyjemna książka, do przeczytania w 2 dni. Bez większych wyskoków, przemyśleń, morałów.

Kupiona na promce w dyskoncie, więc na LC nie było okazji zajrzeć. A trochę szkoda, bo wtedy bym zauważył kluczowe słowa "dla młodzieży". Lampka zapaliła mi się przy opisie, ale skoro np. King potrafi napisać świetny thriller z perspektywy dziecka (Instytut),to stwierdziłem, że dam szansę. No i do tego uwielbiam gdy akcja toczy się w dość klaustrofobicznych miejscach - uwielbiam Coś (za Kim Jesteś? Campbella jeszcze się nie zabrałem). A tu klimat od razu skojarzył mi się z charakterystyczną muzykę początku filmu i brodatą gębą Kurta Russella. ;-)

Książka poprawna, choć dość infantylna momentami. Zarówno w stylu jak i czasami wręcz infantylności fabularnej. Młodzieżowość podkreśla jeszcze wręcz ogromny rozmiar czcionki. Gdyby była zastosowana "standardowa", to książka byłaby o połowę cieńsza. Jeden z wątków zupełnie niepotrzebny. Ba, wręcz wygląda jakby autor miał pomysł, ale z czasem okazało się, że jest słaby, jednak nie postanowił go wyrzucić. Czyta się szybko (duży wpływ czcionki, ale o tym pisałem wcześniej),wzbudza zainteresowanie by poznać rozwiązanie. Dwuznacznie można stwierdzić odnośnie zakończenia. Z jednej strony może sugerować serię z drugiej niekoniecznie.

Ogólna ocena 4/10. Gdybym miał ze dwie dekady mniej, to pewnie tak kręciłaby się w okolicach 6/10. Dla młodszych czytelników polecam. Starszym? Średnio.

Zacznę od tego, że książka bardziej wpasuje się w zimowy czas, by ją czytać. Bardzo podobał mi się klimat zimy, tego mrozu, który panuje na Antarktydzie, myślę, że gdybym zdecydowała się przeczytać ją w zimę bardziej odczułabym ,,zimno’’. (masło maślane)
Główni bohaterzy to: Dima (pilot) Rodzice May (córka) i Zak (syn).
Bohaterowie nie są jakoś super wykreowani na pewno najbardziej Zak, który ma nowotwór mózgu i zdecydowanie jest go najwięcej w historii, ale nie brakowało mi tego jakoś bardzo, skupiłam się bardziej na wydarzeniach, akcji niż na lepszym poznaniu bohaterów.
Książka miała być kryminałem, sensacja i thrillerem, natomiast uważam, ze bardziej oscyluję w science fiction z elementami fantastyki.
Książka była bardzo przyjemna z ciekawą fabułą, wciągająca czytelnika co będzie dalej, co się wydarzy.

Główni bohaterzy to: Dima (pilot) Rodzice May (córka) i Zak (syn).
Bohaterowie nie są jakoś super wykreowani na pewno...

1997

Książka była by zdecydowanie ciekawsza gdyby nie akcja z 14latkaki.czytalam ja powiedzmy że zaczęłam pół roku temu i z racji tego że w tym roku postanowiłam sobie za cel dokończyć a) wszystkie zaczęty serię i b) wszystkie rozpoczęte książki i teraz właśnie kończę kolejna rozpoczęta książkę a ja rok 2021 mogę nazwać rokiem porządków jakoś tak

Raczej dla lubujących się w takim gatunku - niby thriller dla młodzieży, ale określiłabym go jako horror, sci-fi lub postapo. Mnie nie podeszło, ale ma szansę spodobać się młodszym lub mniej wymagającym.

Rodzice Zaka postanawiają zabrać go i jego siostrę na wycieczkę na Antarktydę. Podczas podróży ich samolot cudem unika rozbicia się na terenie bazy Zero. Tym samym chłopiec i jego rodzina trafiają w sam środek lodowatego koszmaru. Brak elektryczności, brak możliwości kontaktu z innymi, a mieszkańcy tego miejsca zniknęli bez śladu. Kiedy Zak poszukuje odpowiedzi, co się dzieje, zaczyna doświadczać różnych niepokojących wizji, które mogą mieć związek z tym, co wydarzyło się w pobliżu Bazy Zero...

Głównym bohaterem jest Zak, chorujący na nowotwór chłopiec. Ma 12 lat i mimo swojej choroby, stara się żyć, jak na nastolatka przystało. Na początku myślałam, że nie przypadnie mi ten bohater do gustu, ze względu na swój bardzo młody wiek. Sądziłam, że będzie niegrzeczny, upierdliwy brzydko mówiąc i po prostu nieprzyjemny. Okazało się jednak, że Zak to bardzo sympatyczny, odważny, silny i inteligentny młody człowiek, który zdecydowanie zasługuje na sympatię.

Starsza siostra Zaka, May to mogłabym powiedzieć, że taka typowa książkowa nastolatka. Przejmuje się zdaniem innych, ma swojego szkolnego wroga, jest dosyć kapryśna i wygadana. Do niej podchodziłam z dużym dystansem. Nie chciałam już na początku wysnuwać wniosków i zrażać się do tej bohaterki. Dopiero gdzieś w połowie książki się do niej przekonałam. Mimo nastoletniego buntu potrafi być troskliwa, a szczególnie w stosunku do swojego chorego brata. Przyznaję, że był to główny powód, przez który wzbudziła moją sympatię.

Trzeba przyznać, że autor od samego początku zdołał przykuć moją uwagę. Choć duże brawa należą się również tłumaczce, która również się do tego przyczyniła. Akcja rozpoczyna się tutaj już od pierwszego rozdziału, co szczerze mówiąc, jest dość rzadko spotykane. W większości powieści te początkowe sceny są zazwyczaj nudne, takie typowe wprowadzenie do całej historii. Tutaj jest co innego, a Dan Smith rzuca czytelników na głęboką wodę.

Obraz Antarktydy, jaki został tu przedstawiony, zdecydowanie odbiega od moich wyobrażeń na temat tego miejsca. Z podstawówki korzy mi się to miejsce z czymś w miarę przyjemnym, gdzie jest przyjemnie biało od śniegu. W tej powieści widzimy Antarktydę jako surową, mroźną i bezwzględną krainę, która może pokonać każdego, nawet tych najsilniejszych. Nie powiem, bardzo mi się to spodobało.

Równie ciekawy jest wątek, w którym główny bohater zaczyna odczuwać obecność tajemniczych obiektów, znajdujących się pod pokrywą lodu. Dla mnie jest to wizja dość straszna, ale jednocześnie intrygująca i wciągająca. Sama oczywiście wolałabym czegoś takiego nigdy nie doświadczyć, ale z drugiej strony mogłoby to być bardzo ciekawe przeżycie.

Choć teoretycznie jest to powieść skierowana w stronę młodzieży, to myślę, że również dorośli będą świetnie bawić się podczas lektury. Poniżej zera to książka wciągająca, intrygująca, a także dobrze napisana. Idealna na długie jesienne wieczory.

Zak jest chory. Na raka. Wraz z rodziną wyrusza na Antarktydę. Wyprawa ma przygotować naukowców do wyprawy na Marsa. Towarzyszy mu siostra o charakterze ostrym jak brzytwa. Rodziców pochłaniają roboty i wszystko co z nimi związane. Jednak wydarzenia w bazie wymykają się spod kontroli. Nic nie jest takie jak być powinno. Pustka. Ciemność. I coś pod lodem. Do tego technologia zwraca się przeciwko naukowcom. Czym są tajemnicze owady? Jak wpłyną na Zaka? Co się stało z mieszkańcami bazy? Kto jest ich wrogiem? Czyta się naprawdę dobrze. Z lekkim dreszczykiem.

Książka dla młodzieży.

Zak i jego rodzina cudem uniknęli katar sofy lotniczej. Rodzice Zaka musieli udać się do bazy na Antarktydzie. Baza wygląda na opuszczoną, chociaż nie dawno pełna była ludzi.

Książka dla młodzieży.

• W bibliotece