Wybór wierszy

Czytelnik
1980-01-01
1980-01-01
830700098X

W poezji Anny Świrszczyńskiej zakochałam się jeszcze w czasach licealnych, będąc młodą, niewiele wiedzącą o życiu dziewczyną. Teraz już jako kobieta dojrzała stwierdzam że ta miłość jest uczuciem nieprzemijającym. Choć moje życie w porównaniu do życia poetki można by uznać za sielankowe, czuję te emocje, które targały nią, gdy własnymi rękoma opatrywała rany powstańcom, gdy każdego dnia stykała się ze strachem i śmiercią. Chłonę ten cały znój, trud i udrękę czasów w których przyszło jej żyć, gdyż wiem, że ona naprawdę tej tragedii dotknęła, że czuła, doświadczyła jej wszystkimi zmysłami, że zna ją od podszewki. Cenię za odwagę i bezkompromisowość z którą pisała o swoich uczuciach jako kobieta, kochanka, matka. Miłość, odrzucenie, rozstanie, starość są częstymi tematami jej wierszy. Cierpienie nie uszlachetnia, a poród nie jest wcale przeżyciem ekstatycznym, lecz traumą. Jak wiele odwagi trzeba by w taki sposób napisać o akcie narodzin nowego życia. Zastanawiam się czy, gdy nadejdzie nieuchronna starość będę odczuwać tę samą przezroczystość o której pisze poetka i jestem pewna, że będę, bo przecież Świrszczyńska pisała o każdej z nas. Ona była jedną z nas.

Za mało czytam poezji, ale zawsze bardziej pociągała mnie proza. Koleżanka gorąco polecała, ze szkoły niewiele pamiętałam. Okazuje się, że bardzo trudno dostać wiersze tej Autorki, na rynku księgarskim - nie istnieje. Przeczytałam, i rzeczywiście warto było.
Jest to obszerny zbiór, bardzo różnorodne wiersze z kilku tomów, wydawanych od 1936 do 1978 roku, niewątpliwie związanych z przeżyciami Poetki. Wszystkie białe, tematyka bardzo różnorodna: miłość, samotność, cielesność, kobiecość, wojna cierpienie, głód, śmierć, szczęście itd. Ogromna wrażliwość, przenikliwość i zmysłowość w widzeniu świata i ludzi. Wyczulenie na piękno, okrucieństwo i bezsens życia.
Polecam.

• 2015
  • Mam
  • 2004
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Wybór wierszy