Kariera Emmy Harte. Tom 2

Okładka książki Kariera Emmy Harte. Tom 2 Barbara Taylor Bradford
Okładka książki Kariera Emmy Harte. Tom 2
Barbara Taylor Bradford Wydawnictwo: Aramis Cykl: Saga Emmy Harte (tom 1) literatura piękna
Saga Emmy Harte (tom 1)
A Woman of Substance
Aramis
1993-01-01
1993-01-01
8386119004
Katarzyna Malita, Piotr Malita
arystokracja klasa robotnicza Anglia imperium karera władza

Bardzo ciekawa powieść. Czyta się lekko, napisane przyjemnym językiem. Mnie wciągnęła bardzo.

świetna powieść obyczajowa, wielka kariera, wielkie pieniądze i uboga, często tragiczna przeszłość! Bardzo łatwo się czyta, a że ja lubię długie sagi- to dla mnie pozycja obowiązkowa. Polecam wszystkim!

Książka wobec której miałam wielkie oczekiwania i która mnie nie rozczarowała, choć niektóre rzeczy mniej mi się podobały. Ale o tym za chwilę...
Historia rozpoczyna się w momencie, gdy sędziwa Emma Harte dowiaduje się, że jej dzieci uknuły przeciwko niej spisek i próbują odebrać jej pieniądze. Kobieta postanawia temu zaradzić. Jednocześnie odkrywa, że jej ukochana wnuczka zakochała się w chłopaku, którego rodzina wyrządziła kiedyś Emmie wielkie szkody. Kobieta wraca wspomnieniami do tamtych dni i zadaje sobie pytanie, w którym momencie popełniła błąd...
Cofamy się w czasie. Emma Harte jest służącą w dworze państwa Fairley. Poznajemy ją, kiedy w dworze zaczynają się wielkie zmiany. Emma obserwuje postępującą chorobę swojej pani i rodzące się uczucie między pracodawcą a jego szwagierką. Sama natomiast spędza czas z synem swoich chlebodawców, Edwinem. Przyjaźń przeradza się w romans, którego owocem jest ciąża. Edwin nie potrafi udźwignąć tego ciężaru i Emma musi opuścić dwór. Wyjeżdża do miasta, by zdobyć pieniądze. Kiedy jej ojciec ginie ratując Edwina, kobieta przysięga zemstę Fairleyom. Postanawia dojść do władzy i bogactwa, by móc spełnić swój cel. Przez lata będzie realizować swój plan. Jednocześnie pozna prawdziwą przyjaźń, troski macierzyństwa, problemy małżeństwa i ponownie się zakocha.
Powieść Barbary Taylor Bradford jest naprawdę niezwykła. Od historii Emmy nie można się oderwać. Mimo że ,,Kariera..." porusza różne problemy, często trudne, czyta się ją bardzo szybko. Jest napisana prostym językiem, ale nie bez polotu. Postacie zostały bardzo dopracowane. Emma to silna, odważna kobieta, która łączy w sobie takie cechy jak wrażliwość, duma, tolerancja, pewność siebie, dobroć i jednocześnie bezwzględność. Innymi interesującymi postaciami są kobieciarz Paul, który po raz pierwszy się zakochuje, szlachetna Laura, odseparowana od rodziny pani Fairley czy Edwin, który zbyt późno uświadamia sobie, czego(i kogo) tak naprawdę chciał. Ale moją ulubioną postacią jest Blackie - irlandzki przyjaciel Emmy, wesoły, serdeczny i pełen wiary w lepsze jutro.
Historia Emmy momentami bardzo przypomina ,,Przeminęło z wiatrem". Emma zachowuje się podobnie jak Scarlett, Paul przypomina Rhetta, a początki ich znajomości historię pary stworzonej przez Margaret Mitchell, dzieje matki Emmy są odrobinę zbliżone do losów Ellen O'Hary, a Laura przypomina Melanię. Jednak nie powinno to przeszkadzać w delektowaniu się lekturą. To nie jest płytkie romansidło. To wielowątkowa saga w której można poczytać o obu wojnach światowych, Wielkim Kryzysie oraz takich problemach jak antysemityzm czy podejście do samotnego macierzyństwa na początku dwudziestego wieku.
Zalety tej książki można wymieniać w nieskończoność, ale znajdzie się też parę minusów. Nie podobały mi się przeskoki akcji. Na przykład - mamy opisane życie Emmy i jej rozterki miłosne, a w następnym rozdziale jest już kilka lat później, jest ona mężatką, a to co było wcześniej zostało krótko wspomniane. Książka jest długa, ale według mnie więcej szczegółów by jej nie zaszkodziło. Według mnie Barbara Taylor Bradford też nieco uprościła relacje głównej bohaterki robiąc z jej dzieci, poza jedną córką, stado potworów. A tymczasem relacja Emma - Edwina aż się prosiły o rozwinięcie i przedstawienie z innej strony. Później przeczytałam dwie inne książki Bradford i zauważyłam, że pewne motywy się powtarzają(wyrodna matka lub córka, żydowskie pochodzenie jednego z bohaterów, kobieta prowadząca firmę). Niemniej ,,Emma" była pierwsza i chyba naprawdę trudno jest pobić taki debiut.
,,Karierę Emmy Harte" polecam wszystkim fanom ,,Przeminęło z wiatrem". Tu również znajdziecie pełnokrwistych bohaterów, wielkie namiętności i bogate tło historyczne. Warto przeczytać tę książkę, warto też do niej wracać.
,,Koleje losu są bardzo zmienne i uczucia w końcu też się zmieniają.(…) jedyną stałą rzeczą jest zmiana."

Bardzo ciekawa książka. Fajnie się czytało. Lubię sagi rodzinne. Polecam.

Bardzo ciekawa książka. Fajnie się czytało. Lubię sagi rodzinne. Polecam.

Drugi tom "Kariery Emmy Harte" jest o wiele ciekawszy, ale odejmuję punkt za wykreowanie głównej bohaterki - bardzo nie lubię, kiedy ktoś jest stawiany na piedestale i wszystko co robi, robi idealnie, bezbłędnie, nieomylnie (bo nie wiem jak to inaczej określić). Emmie wszystko się udaje, odnosi same sukcesy, pieniądze same do portfela jej się pchają...no istny "cud, miód, malina", tylko przez to ta postać staje się mniej realna i jednowymiarowa.

Jest mi ciężko odnieść się do tej powieści, ponieważ jako pierwszy obejrzałam serial. Mówiąc szczerze, po obejrzeniu filmu, nie mogłam się doczekać przeczytania książki, ale cóż, zawiodłam się i chyba mogę śmiało powiedzieć, iż wersja zekranizowana jest lepsza. "Kariera Emmy Harte" jest porównywana do "Przeminęło z wiatrem", według mnie niesłusznie bo między nimi jest niesamowita przepaść. Ta książka nie budzi we mnie tak gwałtownych emocji, jak robi to "Przeminęło z wiatrem".
Niemniej zachęcam do przeczytania i ustosunkowania się do tej pozycji literackiej, bo cóż znaczy moja opinia...
A ja zaczynam kolejny tom - mam nadzieję, że o wiele ciekawszy!

Pierwsza poważniejsza książka jaką przeczytałam w podstawówce. Patrzę więc przez pryzmat sentymentalny. Czyta się z zapartym tchem, podpowiadając Emmie co ma robić. Płacząc nad jej ubadkami i radując się z sukcesów.

Emma Harte – kobieta sukcesu, multimilionerka stojąca na czele sieci domów towarowych rozsianych na całym świecie. Czy jest szczęśliwa? Czy za tym niesamowitym bogactwem stoi kobieta spełniona? A może u kresu swego życia zaczyna rozumieć, ile straciła jako kobieta, żona i matka? Jakie przeżycia ukształtowały jej charakter? Na te pytania znajdziemy odpowiedź czytając tę książkę. Czy warto?

Zapewniam, że tak. Dlaczego?

- Barbara Taylor Bradford ma niesamowite pióro. Chociaż książka ma blisko 800 stron i często są one zapisane naprawdę gęsto, to czyta się ją jednym tchem, niecierpliwie przewracając kartki, by dowiedzieć się co dalej. A naprawdę wiele działo się w życiu naszej milionerki.

- Historia życia Emmy jest niezwykła i pewnie wiele osób chętnie podpisałoby się pod tym, co osiągnęła ta drobna, krucha kobieta.

- Silny charakter, niezwykła inteligencja, umiejętność przewidywania rozwoju sytuacji, przedsiębiorczość, niesamowity wręcz zmysł do interesów - można by tu wymieniać jeszcze wiele innych cech naszej bohaterki – powalały prawie każdego, kto miał ten niekłamany przywilej spotkać się z nią w swym życiu. Dlaczego prawie każdego? Bo niestety znaleźli się i tacy, u których wzbudzało to niezdrową zazdrość, żeby nie powiedzieć wręcz nienawiść.

Mając więc w perspektywie spędzenie czasu z książką, która dostarcza czytelnikowi tyle emocji, mogę z czystym sumieniem polecić ją każdemu. Tym bardziej, że w zanadrzu mamy jej kontynuację czyli książkę pt. „Spadkobiercy Emmy Harte”. Ja już zabieram się do jej czytania.

Polecam ;)

Polecam ;)

Książka o pochodzącej z biednej rodziny służącej - Emmie Harte. Autorka opisuje jak dzięki niezwykłej sile, determinacji i ciężkiej pracy osiaga sukces. Biedna dziewczyna staje się jedna z najbogatszych kobiet. Mam mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo ciekawiło mnie młode życie Emmy. Czytałam to z ogromną chęcią, ale im dalej tym moj entuzjazm przygasał. Było to ciekawe, ale czegoś mi brakowało. Chyba strasznie mnie bolało, że Emma dla piniędzy poświęcała miłość i rodzine. Te jej bezsensowne małżeństwa, bez miłości, tylko czysta kalkulacja. Dzieci jej nie kochały, pozna najmłodszą córką. Emma stała się bohaterką ciężką do strawienia. Niby ją rozumiem, ale jak dla mnie zapłaciła za wysoką cenę za swoje imperium. Na kolejne części się nie porywam.
Wciągająca: 1-6: 4
Przyjemnność czytania: 1-6: 4