Złoto krzyżowców

Okładka książki Złoto krzyżowców David Gibbins
Okładka książki Złoto krzyżowców
David Gibbins Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jack Howard (tom 2) Seria: Kremowa powieść przygodowa
powieść przygodowa
2007-07-01
2007-07-01
Jacek Maniecki
powieść przygodowa powieść angielska

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego po tej książce; nie znaczy to jednak, że się zawiodłam, a wręcz przeciwnie - bardzo mnie zaskoczyła. Przyjemnie i szybko się ją czytało, akacja budowana w przystępney sposób, a wątki historyczne dodawały tylko ciekawości całej fabule. Muszę jednak dać trochę niższą ocenę, ponieważ było kilka momentów, gdzie akcja mocna zwalniała, a dialogi ciągnęły się, przez co książka mnie nudziła (dla osób, które lubią długie dialogi nie powinien to być problem). Podsumowując, polecam tę książkę zarówno wszystkim miłośnikom historii, akcji, jak i teorii spiskowych.

NA PRAWDĘ BESTSELLER - POLECAM W 100%.

NA PRAWDĘ BESTSELLER - POLECAM W 100%.

Przeczytałem książkę „Złoto krzyżowców” jest niej wszystko to czego można się spodziewać po gatunku jakim jest thriller oparty o pewne koncepcje historyczne, określane jako teoria spiskowa. A jak wiadomo każda teoria spiskowa to kombinacja faktów, mitów, legend manipulacji, interpretacji źródeł historycznych, bądź odkryć archeologicznych i pewnych świadomych lub nieświadomych odkształceń rzeczywistości. Dobra teoria spiskowa to taka, która jest spójna i logiczna. I dokładnie coś takiego Gibbins nam zafundował. Mamy tu historię Menory, sakralnego artefaktu pochodzącego ze świątyni Jerozolimskiej. O skarbie świątynnym napisana wiele tego typu powieści i stąd moje obawy, że Gibbins nic nowego, oryginalnego nie napiszę, a jednak pozytywnie jestem zaskoczony, bo ta koncepcja trzyma się kupy i rzeczywiście fakty według tej koncepcji mogły zaistnieć. Sam autor pisze o tym, że losy Menory są nieznane, a tego typu spekulacje są sumą pewnych prawdopodobieństw. I to jest zaskakujące, bo jakie prawdopodobieństwo istnieje, że w całym zamieszaniu zaistnieli Wikingowie, a nawet Majowie? Autor udowadnia, że wbrew pozorom wcale niemałe.

Ta historia toczy się dwutorowo, z jednej strony mamy opowiedziane to co się działo, lub mogło dziać z Menorą, a drugie jak to zwykle bywa, ktoś chce rozwiązać zagadkę zaginionego sakralnego artefaktu, a także jak to bywa w tego typu historia pojawiają się źli ludzie, tutaj naziści, a raczej ich potomkowie, którzy chcą osiągnąć jakieś cele, tutaj czysto zarobkowe. Archeolog Jack Howard, i jego ekipa badawcza, trafił na trop wręcz bajecznego skarbu świątyni Jerozolimskiej, w tym Menory, która zawiera prawie 100 kg złota, a więc gdyby rzeczywiście Menora istniała warta byłaby fortunę, a jej wartość symboliczna dla kultury światowej byłaby bezcenna. Akcja zaczyna się w Stambule, potem przenosi się na Grenlandię, a potem na półwysep Jukatan w Meksyku. Ekipę Howarda chce dopaść niejaki Rakstis, wnuk SS - mana, i syn chłopca, który należał do Hitlerjugend. Powstało tajemnicze zgromadzenie felog, nawiązujące do historii Wikingów, którzy mają ochotę przejąć skarb i dopaść ekipę Jacka Howarda. Czy im się uda? Wyścig trwa!

Polecam.

W poszukiwaniu skarbów i to po całym świecie. Ciekawa, ale nie porywa

W poszukiwaniu skarbów i to po całym świecie. Ciekawa, ale nie porywa

Najbardziej interesujące są wątki związane z historią Haralda Hardrady oraz tajnego zakonu wikingów. Również postaci nazistów są ciekawie skonstruowane, natomiast główny bohater i jego towarzysze byli zbyt ugrzecznieni, dobro wręcz wyciekało im uszami, co uważam za spory minus. Książka ma w sobie zbyt wiele anglosaskiego ducha, jest zbyt współcześnie napisana.Opowieść o dzielnym badaczu, który musi pokonać zło.Zbyt typowe.

Z całą pewnością wciąga i czyta się błyskawicznie. Treść historyczna nie do przyjęcia, momentami wręcz zabawna,dla kogoś kto ma pojęcie o historii powszechnej to jest to totalnie poplątane i pomieszane. Gratuluję autorowi pomysłu na połączenie wątków od Wikingów po III Rzeszę.

Trochę jestem rozczarowany, końcówka jest dość rozwlekła. Napięcie nie spada, ale czytanie staje się nudne.

Według mnie tę książkę można by podzielić na pół. Pierwsza połowa powinna mieć tytuł "Przygody nurka Jacka", a dopiero drugą połowę książki można by nazwać "Złoto Krzyżowców"... no, MOŻNA BY.
Pierwszy raz sięgnęłam po tego autora i chyba ostatni.

Pierwszy raz sięgnęłam po tego autora i chyba ostatni.

Treść przekombinowana i zupełnie niewiarygodna pod względem historycznym. Momentami nie można jednak odmówić powieści wartkiej akcji - tylko dzięki temu ją skończyłam.

mi osobiście książka bardzo się podobała

mi osobiście książka bardzo się podobała

• Przygodowe
  • Sensacja
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Złoto krzyżowców