Fitness mózgu

Okładka książki Fitness mózgu Alvaro Fernandez, Elkhonon Goldberg
Okładka książki Fitness mózgu
Alvaro FernandezElkhonon Goldberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
196 str. 3 godz. 16 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The SharpBrains Guide to Brain Fitness: How to Optimize Brain Health and Performance at Any Age
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2015-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-15
Liczba stron:
196
Czas czytania
3 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301181949
Tłumacz:
Małgorzata Guzowska
Tagi:
mózg myślenie psychologia neuropsychologia
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
223
119

Na półkach:

Bardzo dobra książka i uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i nadal większość z nas żyje w przeświadczeniu, że od pewnego wieku, się już nic nie da polepszyć w funkcjonowaniu mózgu. Jak jest , tak jest i trzeba się z tym pogodzić. Autorzy mówią coś przeciwnego. Niezależnie od wieku, zawsze warto wprowadzać zmiany w swoim życiu, by poprawić funkcjonowanie mózgu krótko- i długoterminowo. Ostatni rozdział idealnie pokazuje, że przedstawiciele każdej grupy wiekowej i społecznej, zawsze mogą coś jeszcze ulepszyć.

Książka jest napisana bardzo prostym językiem, dzięki czemu nawet osoby, które już nic nie pamiętają z biologi w szkołach (w tym ja),wszystko zrozumieją. Zgodzę się, z zarzutami, że te rady nie są jakoś niesamowicie odkrywcze, ale chyba takie najbardziej oczywiste zmiany, najtrudniej wprowadzić w życie. A autorzy udowadniają, że warto.

Bardzo podobał mi się rozdział o tym, by sceptycznie podchodzić do artykułów na popularnych portalach internetowych streszczających badania naukowe. Powiedziałabym, że szczególnie teraz każdy powinien być świadomy takich "clickbaitów".

Jedyny minus, to że moje wydanie książki jest z 2017 roku i się zastanawiam, ile z tych badań o których mowa w wywiadach się zakończyło i jakie są wnioski. O ile główna treść książki myślę, że może być długo aktualna, to zastanawiam się, czy te wywiady się nie zdeaktualizowały.

Bardzo dobra książka i uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i nadal większość z nas żyje w przeświadczeniu, że od pewnego wieku, się już nic nie da polepszyć w funkcjonowaniu mózgu. Jak jest , tak jest i trzeba się z tym pogodzić. Autorzy mówią coś przeciwnego. Niezależnie od wieku, zawsze warto wprowadzać zmiany w swoim życiu, by...

więcej Pokaż mimo to

avatar
129
56

Na półkach:

Niektóre rzeczy są ciekawe i warto sobie utrwalić lub się czegoś nowego dowiedzieć, ale ogólnie mi poszczególne elementy książki nie podpasowały i omijalam te fragmenty...także przeczytana, ale z pominięciem poszczególnych informacji

Niektóre rzeczy są ciekawe i warto sobie utrwalić lub się czegoś nowego dowiedzieć, ale ogólnie mi poszczególne elementy książki nie podpasowały i omijalam te fragmenty...także przeczytana, ale z pominięciem poszczególnych informacji

Pokaż mimo to

avatar
284
68

Na półkach:

Bardzo wartościowa książka! Autor nie owija w bawełnę, bardzo jasno i czytelnie daje wskazówki na to jak można pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie swojego mózgu. Na poparcie swoich tez dołącza szereg badań naukowych i wywiady z naukowcami zajmującymi się tą tematyką. Dużym atutem jest wypunktowanie głównych założeń na końcu każdego rozdziału, praktyczny sposób na podsumowanie i zapamiętanie najważniejszych treści. Bardzo informatywna, szybka w czytaniu pozycja. Polecam!

Bardzo wartościowa książka! Autor nie owija w bawełnę, bardzo jasno i czytelnie daje wskazówki na to jak można pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie swojego mózgu. Na poparcie swoich tez dołącza szereg badań naukowych i wywiady z naukowcami zajmującymi się tą tematyką. Dużym atutem jest wypunktowanie głównych założeń na końcu każdego rozdziału, praktyczny sposób na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
678
626

Na półkach:

Ogólnie choć sporo terminologii naukowej, nie brakuje topornej lektury, to jednak bardzo dużo wartościowych wskazówek na temat funkcjonowania naszego mózgu i porad jak ów narząd utrzymać w dobrej kondycji. Uznaje to za pożyteczną wiedzę dla każdego człowieka dlatego zamiast standardowej recenzji postanowiłem wypunktować esencje tego co w książce wydaje się najistotniejsze. Wiedza jest po to aby się nią dzielić;

1.. Ważna jest WSZECHSTRONNOŚĆ; poddawanie mózgu nowym wyzwaniom, aby jak najszerzej rozwinąć jego możliwość. Niezłym pomysłem jest rozwiązywanie krzyżówek, ale zamiast setnej krzyżówki może np. lepiej nauczyć się tańczyć?

2.. Dobrym pomysłem jest lektura złożonych powieści kryminalnych, gdzie czytelnik analizuje i próbuje sam rozwiązać zagadkę kryminalną pobudzając swój mózg do pracy.

3.. Medytacja i praktyki religijne pozytywnie wpływają na nasz umysł.

4.. Sport jest ARCYWAŻNY. Pozwala zatrzymać proces zaniku tkanki mózgowej, który pojawia się około 40 roku życia. Najkorzystniejsze dla mózgu są ćwiczenia aerobowe, a więc o umiarkowanej intensywności, ale wykonywane ciągiem, najlepiej przynajmniej pół godziny, powodujące zwiększenie bicia serca, a więc; pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz/spacer, wchodzenie po schodach, nordic walking, bieganie... Dobre są też i ćwiczenia na siłowni z użyciem ciężarów, ale już dużo mniejszy efekt wyzwalają niż wskazane aeroby.

5.. I teraz mój ulubiony punkt; nadmierne spożycie alkoholu niszczy mózg, ale umiarkowane jest wskazane – wzmacnia serce :)

6.. Papierosy zwiększają ryzyko choroby Alzhaimera.

7.. Im wyższe wykształcenie tym lepiej dla mózgu.

8.. Wracamy do kluczowej nauki o WSZECHSTRONNOŚCI. Gapienie się w czasie wolnym w telewizor to nie jest dobra rzecz dla naszego mózgu. Lepszym treningiem umysłu będzie nauka gry na instrumencie muzycznym, nauka nowego języka czy nawet gra komputerowa – zalecane gry strategiczne, przygodowe i prospołeczne.

9.. Kontakty społeczne optymalizują pracę mózgu. Najefektowniejsze są relacje mobilizujące do analizy i twórczego myślenia jak; wolontariat czy klub dyskusyjny, a nie wypad z kumplem na browara.

10.. Mniej stresu. Przewlekły stres może powodować; rozregulowanie cukru we krwi, nadciśnienie, utratę tkanki mięśniowej i kostnej, obniżenie odporności, depresję, uszkodzenie mózgu. Choć czasami stres jest dobry, gdy zwiększa czujność, jeśli jest krótkotrwały i umiemy go kontrolować.

11.. Recepta na stres; sport, relaks, kontakty międzyludzkie, poczucie kontroli, śmiech, pozytywne myślenie, medytacja.

12.. Wyrażanie wdzięczności powoduje lepsze samopoczucie. Zalecane jest prowadzenie dzienniczka wdzięczności, w którym wpisujemy za co komu jesteśmy wdzięczni.

13.. Należy przeszkody życiowe przestać traktować jak nieszczęśliwe zdarzenia, ale jak hantle, które podnosimy, aby stać się silniejszym.

14.. Przeciwdziała otępieniu umysłu dieta śródziemnomorska; dużo warzyw, zbóż i owoców, oraz umiarkowanie ryby i alkohol.

15. Oglądanie telewizji jest jedyną aktywnością, która ogranicza funkcje poznawcze.

Ogólnie choć sporo terminologii naukowej, nie brakuje topornej lektury, to jednak bardzo dużo wartościowych wskazówek na temat funkcjonowania naszego mózgu i porad jak ów narząd utrzymać w dobrej kondycji. Uznaje to za pożyteczną wiedzę dla każdego człowieka dlatego zamiast standardowej recenzji postanowiłem wypunktować esencje tego co w książce wydaje się najistotniejsze....

więcej Pokaż mimo to

avatar
765
59

Na półkach: , ,

Liczyłem na dużo więcej. Wychodzi na to, że nauka niewiele wie o mózgu. Jest to więc książka dla tych, którym chce się poznawać nie do końca sprawdzone teorie. Nie musiałem czytać tej książki żeby wiedzieć, że warto się prawidłowo (zdrowo) odżywiać i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Poza tym dla mnie forma tej pracy jest słaba. Źle mi się czytało.

Liczyłem na dużo więcej. Wychodzi na to, że nauka niewiele wie o mózgu. Jest to więc książka dla tych, którym chce się poznawać nie do końca sprawdzone teorie. Nie musiałem czytać tej książki żeby wiedzieć, że warto się prawidłowo (zdrowo) odżywiać i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Poza tym dla mnie forma tej pracy jest słaba. Źle mi się czytało.

Pokaż mimo to

avatar
38
7

Na półkach:

Po pierwszym rozdziale pojawiły się u mnie wielkie nadzieje związane z tą książką jednak z każdym kolejnym rozdziałem było gorzej a przedostatni jeśli nie jesteś amerykaninem/ką to najlepiej sobie odpuścić. Początkowo wywiady zamieszczone na końcu rozdziału były czymś nowym ciekawym, jednak w każdym rozdziale w wywiadzie powtarzano treść rozdziału, więc zaczęło wiać nudą. W rozdziałach większość to banały, które każda osoba szanująca swoje zdrowie dobrze zna i zapewne przestrzega. Ja osobiście przymierzając się do tej pozycji liczyłem na jakieś ciekawe nowe informacje, dostałem klasyczne przestrzegaj diety i uprawiaj sport i parę innych, ale nie chcę w jednym zdaniu zdradzać całego przekazu książki. Jestem trochę zawiedziony, jednak dla osób żyjących w ciągłym biegu i nie dbających o zdrowie pozycja obowiązkowa. Dla mnie 4/10, dla osób zielonych godna polecenia i lekko 7/10.

Po pierwszym rozdziale pojawiły się u mnie wielkie nadzieje związane z tą książką jednak z każdym kolejnym rozdziałem było gorzej a przedostatni jeśli nie jesteś amerykaninem/ką to najlepiej sobie odpuścić. Początkowo wywiady zamieszczone na końcu rozdziału były czymś nowym ciekawym, jednak w każdym rozdziale w wywiadzie powtarzano treść rozdziału, więc zaczęło wiać nudą. W...

więcej Pokaż mimo to

avatar
58
2

Na półkach: ,

Jako, iż ostatnio coraz aktywniej zagłębiam się w środowisko literatury psychologicznej - poznanie samej fizyczności mózgu mnie przyciągnęła.
Nazwałabym tę pozycję jako książka ogólna. Przystępna dla każdego. Brak w niej skomplikowanych treści - co nie oznacza, że nie przekazuje ważnej wiedzy. Pisze o właściwie trudnej, bo czysto biologicznej odsłonie mózgu w sposób zrozumiały dla każdego "zwykłego zjadacza mózgu". Każdy rozdział kończy się podsumowaniem najważniejszych punktów - co jest moim zdaniem ogromnym plusem przy tego typu książkach - oraz wywiadu ze specjalistą odnośnie poruszanych w rozdziale kwestii.
Mimo, iż czasem tego typu książki uchodzą za nudną część literatury - ja się z pewnością nie nudziłam. Książka spełniła moje oczekiwania w zupełności.

Jako, iż ostatnio coraz aktywniej zagłębiam się w środowisko literatury psychologicznej - poznanie samej fizyczności mózgu mnie przyciągnęła.
Nazwałabym tę pozycję jako książka ogólna. Przystępna dla każdego. Brak w niej skomplikowanych treści - co nie oznacza, że nie przekazuje ważnej wiedzy. Pisze o właściwie trudnej, bo czysto biologicznej odsłonie mózgu w sposób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
109
33

Na półkach: ,

Książka porusza tematykę mózgu.
Myśl przewodnia jest taka, że istnieje neuroplastyczność mózgu tzn. mózg jest w stanie np. po przez nowe doświadczenia, naukę: zmienić, zaadoptować, przystosować do środowiska, do wymagań przed którymi go stawiamy i to niezależnie od wieku.
Co więcej w każdym wieku możemy doskonalić jego umiejętności w bardzo efektywny sposób przez podejmowanie rozmaitej pracy umysłowej jak i dbanie aktywny wypoczynek (sport, spacery),który wspomaga pracę mózgu.

Moim zdaniem tytuł 'Fitness mózgu' wskazuje na to, że w tej książce znajdziemy niejako ćwiczenia, receptę jak osiągnąć sprawny umysł. Niestety taka tematyka w ogóle nie jest poruszana.
Wspomniana jest tylko kwestia, że, jeżeli np. rozwiązujemy przez długi okres (miesiące, lata) krzyżówki i jesteśmy w tym dobrzy, to dla naszego mózgu nie stanowi to problemu. Co za tym idzie żeby się rozwijać trzeba stawiać przed nim nowe wyzwania - nauka gry na instrumentach, nowy sport, gra komputerowa itp.

Książkę przeczytałem dość dawno temu, ale rzeczy warte zanotowanie zmieściłem zaledwie na 1 stronie zeszytu.

W tej tematyce, jeżeli zależy komuś na stricte poprawie jego zdolności umysłowych polecałbym inne książki.
Ciekawą pozycją jest m.in. 'The brain that changes itself' Normana Doidga (książka chyba nie przetłumaczona na Polski),autor pokazuje w niej chociażby dzieci, które są bardzo słabe w matematyce, liczeniu, ale nie przez błędy w nauce tylko z powodu nie do końca wykształconych w odpowiedni sposób struktur mózgu. Te dzieci po przez specjalistyczne programy nauki, przeprowadzane głównie na komputerze w dość krótkim czasie potrafią dogonić inne dzieciaki, a nawet je prześcignąć! To pokazuje jaki potężny jest nasz mózg.

Książka porusza tematykę mózgu.
Myśl przewodnia jest taka, że istnieje neuroplastyczność mózgu tzn. mózg jest w stanie np. po przez nowe doświadczenia, naukę: zmienić, zaadoptować, przystosować do środowiska, do wymagań przed którymi go stawiamy i to niezależnie od wieku.
Co więcej w każdym wieku możemy doskonalić jego umiejętności w bardzo efektywny sposób przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6145
3446

Na półkach:

Populiści twierdzą, że badania pokazują, że wykorzystujemy zaledwie 2% potencjału naszego mózgu. Jak zoptymalizować wykorzystanie tego niezwykłego organu, od którego zależy nasze życie i zdrowie? Większość chorób powstaje w naszej głowie. To od funkcjonowania mózgu zależy jak rozwijają się dzieci, jaki tryb życia prowadzą dorośli oraz na ile są samodzielni w czasie jesieni życia. Wiele osób marzy o optymalizacji mózgu, przeprogramowaniu uwalniającemu od chorób, trosk, ograniczeń.
Autorzy przybliżają teorie dotyczące funkcjonowania mózgu, sposobów polepszenia funkcjonowania, obalają wiele mitów, wskazują, dlaczego w kontakcie z informacjami z mediów warto zachować zdrowy rozsądek i skąd czerpać wiedzę. Liczne rozmowy ze specjalistami pokazują nam jak bardzo temat poprawy funkcjonowania najważniejszego organu w ciele jest jeszcze niezgłębiony i jak wiele już wiemy.
„Fitness mózgu” składa się z dziewięciu rozdziałów, z których dowiemy się czym jest mózg, jak być trenerem, a nie pacjentem, jak dbać o swoje samopoczucie, jak się odżywiać, by być w najlepszej formie, jak gimnastykować mózg, dlaczego warto dbać o relacje społeczne, jak zarządzać stresem. Wszystkie te elementy są ważne do funkcjonowania mózgu, od którego aktywności zależy nasze zdrowie.
Książkę polecam wszystkim zainteresowanym badaniami nad optymalizacją funkcjonowania mózgu i zdrowiem do późnych lat. W książce nie znajdziemy gotowych przepisów, ale jedynie wskazówki, gdzie i jakich informacji szukać, jakie istnieją teorie, co może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Możemy jedynie na podstawie dotychczasowych badań polepszyć pracę swoje życie.

Populiści twierdzą, że badania pokazują, że wykorzystujemy zaledwie 2% potencjału naszego mózgu. Jak zoptymalizować wykorzystanie tego niezwykłego organu, od którego zależy nasze życie i zdrowie? Większość chorób powstaje w naszej głowie. To od funkcjonowania mózgu zależy jak rozwijają się dzieci, jaki tryb życia prowadzą dorośli oraz na ile są samodzielni w czasie jesieni...

więcej Pokaż mimo to

avatar
102
26

Na półkach:

Książka napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla laika. Wywiady na końcu każdego z rozdziałów mogłyby być napisane z nieco większym polotem. Ale idea przekazywana w książce jest słuszna, a rady przydatne, więc warto przeczytać.

Książka napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla laika. Wywiady na końcu każdego z rozdziałów mogłyby być napisane z nieco większym polotem. Ale idea przekazywana w książce jest słuszna, a rady przydatne, więc warto przeczytać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    175
  • Przeczytane
    63
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    6
  • Mózg
    3
  • 2017
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Ebook
    2
  • 2018
    2
  • Neuronauka
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fitness mózgu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne