Kapitał w XXI wieku

Thomas Piketty Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Le Capital au XXIe siècle
Data 1. wydania:
2014-04-01
Andrzej Bilik
Krytyka Polityczna
Le Capital au XXIe siècle
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Andrzej Bilik
Inne

Książka nie jest z tych łatwych, prostych i przyjemnych, ale polecam ją przeczytać, nawet jeśli nie będziemy się zgadzać z wszystkimi tezami w niej zawartymi. Wiedza zawarta w książce daje wiedzę która pozwala zastanowić się jakiego świata oczekujemy.

Komunistyczna propaganda. Autor prezentuje poglądowy typowe dla współczesny lewicowych intelektualistów. Książka ma na celu ogłupienie ludzi, co ułatwi m,in. autorowi wprowadzenie komunizmu i odebranie wolności przeciętnemu obywatelowi. Niestety, jak widać po ocenach, duża część społeczeństwa daje mu na to przyzwolenie :)) Każdy, kto ma choćby podstawa wiedzę ekonomiczną,...

Książka bardzo istotna w chwili gdy koronawirus podmywa
dotychczasowy system i wymusza na nim zmiany, które nie
zostałyby wprowadzone w normalnych warunkach. Interesu-
jący głos w debacie o gospodarce.

Momentami trudna w czytaniu, ale finalnie potrafi zmienić sposób w jaki patrzymy na społeczeństwo i współczesną ekonomię. Warto.

Jeśli ta książka nie zmieni sposobu, w jaki patrzymy na społeczeństwo, na gospodarkę i na obecne w nich nierówności, to doprawdy nie wiem, jakich dowodów należałoby dostarczyć. Większość ekonomistów zdaje sobie sprawę, że kapitał - tworząc bogactwo - musi także tworzyć biedę. Nikt jednak dotychczas nie wyłuszczył tego równie przekonująco, jasno i dobitnie, jak Thomas...

To nie jest łatwa książka, momentami przypomina opracowanie naukowe. Jest świetnie udokumentowana. Pokazuje mechanizmy i wbrew opiniom wielu, nie jest nacechowana. To powinna być obowiązkowa lektura dla polityków.

"dynamika akumulacji kapitału prywatnego prowadzi nieuchronnie do coraz większej koncentracji bogactw i władzy w kilku rękach, jak sądził Marks w XIX wieku?"

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno jest obiektywnie czytać tę pokaźnych rozmiarów książkę Piketty'ego (która mogłaby być nieco bardziej skompresowana), jeśli ma się poglądy dokładnie przeciwne, ale spróbowałam. Patrząc przez pryzmat poruszanej kwestii, a więc nierówności społecznych, czyli tego czynnika, który determinuje to, jakim społeczeństwem jesteśmy, uważam, że warto.

Na początek trochę...

w wielkim uproszczonym skrócie hasło które wyłania się z książki brzmi: "śmierć rentierom", tyle.

Plusy:
- znośny język;
- widoczne zamiłowanie autora do tematu;
Minusy:
- etyka autora: rozwiązania ekonomiczne stwarzają konieczność narzucenia całej ludzkości przymusowego, sankcjonowanego politycznie, całopalnego altruizmu - poświęcenia żyć bogatszych na korzyść biedniejszych; brak poszanowania ludzkiej wolności;
- brak wniosków z historii: książka jest de facto powtórką...

Dyskusje

• Chcę w prezencie