rozwińzwiń

Słowianie i wikingowie przy stole

Okładka książki Słowianie i wikingowie przy stole Małgorzata Krasna-Korycińska
Okładka książki Słowianie i wikingowie przy stole
Małgorzata Krasna-Korycińska Wydawnictwo: Triglav historia
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Triglav
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362586721
Tagi:
wikingowie słowianie archeologia historia Polska Skandynawia kuchnia
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
215
16

Na półkach: , ,

W pierwszej części książki znajdziemy informacje o składnikach posiłków, przetwarzaniu i konserwacji oraz zapleczu kuchennym słowian i wikingów. Mam wrażenie, że w książce jest troszkę więcej informacji o słowianach niż wikingach.

W drugiej części mamy autorskie rekonstrukcje przepisów takich jak podpłomyki, zakwas, kasze z dodatkami i inne.

Książkę przyjemnie się czyta, w środku znajdziemy sporo narysowanych obrazków. Minusem jest użycie czcionki bezszeryfowej.

W pierwszej części książki znajdziemy informacje o składnikach posiłków, przetwarzaniu i konserwacji oraz zapleczu kuchennym słowian i wikingów. Mam wrażenie, że w książce jest troszkę więcej informacji o słowianach niż wikingach.

W drugiej części mamy autorskie rekonstrukcje przepisów takich jak podpłomyki, zakwas, kasze z dodatkami i inne.

Książkę przyjemnie się czyta,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
191
191

Na półkach: ,

Lisioł w sosie słowiańsko-wikińskim.

W trakcie trwania Świąt, Lisioła zainteresowały ciekawe zapachy niedaleko jego norki, dlatego wystawił uszy i z zainteresowaniem wyruszył na poszukiwania źródła tego nieprzyzwoitego kuszenia z samego rana. Tak natrafił na nietypowe zbiegowisko Słowian i Wikingów, którzy pichcą niezłe kłopoty na środku lasu. Niezrażony możliwym niebezpieczeństwem, Lisioł podkradł się bliżej, zanurzając łeb w dzbanie pełnym mleka, pozyskanym z reniferów - lepiej nie pytać głośno, jeszcze pomylą Lisioła z reniferem i dopiero będzie problem! Oblizał pyszczek, po czym ruszył dalej, podglądając z ukrycia jak postawna wikińska kobieta robi przetwory podobne do kiełbasy. Trzeba przyznać, że te jelita wypchane słoniną, krwią i mięsem wyglądają mało apetycznie. Do tego doszło wypiekanie chleba przaśnego, z mąki żytniej, jęczmiennej, a nawet grochowej, z dodatkiem kory sosnowej i piasku. Lisioł przekrzywił głowę nieco w bok, uważając, że bardzo dziwne mają tutaj zwyczaje, ale trzeba przyznać, że od samego patrzenia na cudzą pracę Lisioł zmęczył się, podgryzając świeżo zrobiony podpłomyk z ogórkami z miodem. Pociągnął nosem, wyczuwając w garnku polewkę mięsną. Zaintrygowany zbliżył się do naczynia postawionego na ogniu i tak się wyciągał, żeby powąchać, że aż wpadł do gara. Z dzikim piskiem wyskoczył z polewki, przewracając przy tym garnek, po czym porwał książkę Małgorzaty Krasna-Korycińska „Słowianie i wikingowie przy stole” jako księgę pełną ciekawych przepisów ze wstępem historycznym, po czym rzucił się do ucieczki, obrzucany przekleństwami i nożami. Zdecydowanie Lisioł nie nadaje się na potrawę słowiańsko-wikińską z obowiązkowym czosnkiem!

Lisioł w sosie słowiańsko-wikińskim.

W trakcie trwania Świąt, Lisioła zainteresowały ciekawe zapachy niedaleko jego norki, dlatego wystawił uszy i z zainteresowaniem wyruszył na poszukiwania źródła tego nieprzyzwoitego kuszenia z samego rana. Tak natrafił na nietypowe zbiegowisko Słowian i Wikingów, którzy pichcą niezłe kłopoty na środku lasu. Niezrażony możliwym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2071
911

Na półkach: , ,

Wydawnictwo Triglav, określając swoją misję, pisze, że chce popularyzować historię, ale w swoich zainteresowaniach sięga tak daleko w przeszłość, że tu historia niewiele ma do powiedzenia, a głos zabiera archeologia, choć ona ponoć niema. To książka dla tych, którzy chcą się bawić w kulinarną rekonstrucję. Jak gotować, z czego, za pomocą jakich naczyń i narzędzi i na czym. Kiedyś na wsi można się pobawić. Pożywka dla wyobraźni też jest. Bo książka to bardziej spekulacja na niemal powszechnie znanych przesłankach niż coś odkrywczego.

Wydawnictwo Triglav, określając swoją misję, pisze, że chce popularyzować historię, ale w swoich zainteresowaniach sięga tak daleko w przeszłość, że tu historia niewiele ma do powiedzenia, a głos zabiera archeologia, choć ona ponoć niema. To książka dla tych, którzy chcą się bawić w kulinarną rekonstrucję. Jak gotować, z czego, za pomocą jakich naczyń i narzędzi i na czym....

więcej Pokaż mimo to

avatar
284
209

Na półkach:

Książka jest dziełem archeolożki i muzealniczki zajmującej się archeologią eksperymentalną i biorącej udział w działaniach rekonstrukcyjnych. Na podstawie badań, opracowań naukowych i swoich doświadczeń napisała językiem "dla laików" barwny przegląd zwyczajów żywieniowych Słowian i wikingów, zawierając w nim mnóstwo ciekawych detali i fascynujących odwołań do średniowiecznych źródeł. Część poświęcona sposobom konserwacji żywności wzbudziła mój wielki entuzjazm: zamierzam sama wykorzystać sporo z tych prostych pomysłów na ekologiczne przechowywanie jedzenia (płótno lniane!).
Druga część książki jest zbiorem przepisów na proste potrawy. Są to rekonstrukcje oparte "na wiedzy merytorycznej, informacjach o składnikach dostępnych we wczesnym średniowieczu, sprzętach i urządzeniach oraz zapleczu kuchennym". Można tu znaleźć m.in. cztery przepisy na podpłomyki, przepisy na polewki, kule z mięsem (gotowane w lnianych woreczkach),bób z mięsem i desery, takie jak gałganek (rozbite jajka z miodem, mąką, śmietaną i siekanymi suszonymi owocami, gotowane w "gałganku"). Mmm...
Książkę czyta się świetnie; moje zarzuty dotyczą braku korekty (sporo literówek) i wyboru czcionki (ale może w publikacji tego typu, w dodatku tak ciekawej, można wydawnictwu to wybaczyć).

Książka jest dziełem archeolożki i muzealniczki zajmującej się archeologią eksperymentalną i biorącej udział w działaniach rekonstrukcyjnych. Na podstawie badań, opracowań naukowych i swoich doświadczeń napisała językiem "dla laików" barwny przegląd zwyczajów żywieniowych Słowian i wikingów, zawierając w nim mnóstwo ciekawych detali i fascynujących odwołań do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
60

Na półkach:

Bardzo ładnie wydana książka (w Starym stylu). Zawiera dużo ciekawych informacji. Więcej treści dotyczącej Słowian niż Wikingów.

Bardzo ładnie wydana książka (w Starym stylu). Zawiera dużo ciekawych informacji. Więcej treści dotyczącej Słowian niż Wikingów.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    68
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    7
  • Historia
    3
  • Do kupienia
    3
  • Słowianie
    3
  • Wikingowie
    2
  • Do zdobycia
    1
  • Chcę w prezencie/Do wypożyczenia
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Słowianie i wikingowie przy stole


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne