Polska dywizja w tajgach Syberii

Okładka książki Polska dywizja w tajgach Syberii Józef Birkenmajer
Okładka książki Polska dywizja w tajgach Syberii
Józef Birkenmajer Wydawnictwo: Cztery Strony historia
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Cztery Strony
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365137043
Tagi:
Syberia historia V Dywizja Strzelców Polskich
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 8,0
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Edward Balcerzan, Józef Birkenmajer, Andrzej Braun, Ernest Bryll, Jan Brzechwa, Mieczysława Buczkówna, Józef Bursewicz, Józef Czechowicz, Maria Czerkawska, Stanisław Dąbrowski, Bolesław Fac, Franciszek Fenikowski, Teresa Ferenc, Stefan Fiukowski, Zbigniew Herbert, Leon Heyke, Tadeusz Hollender, Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Jankowski, Zbigniew Jasina, Anna Kamieńska, Wanda Karczewska, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Zygmunt Krasiński, Tadeusz Kubiak, Czesław Kuriata, Antoni Lange, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Jan Lemański, Leopold Lewin, Ryszard Liskowacki, Jacek Łukasiewicz, Aleksander Majkowski, Eugeniusz Małaczewski, Krzysztof Mętrak, Bronisław Miazgowski, Adam Mickiewicz, Ludwik Hieronim Morstin, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Bronisława Ostrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Władysław Perkowski, Stanisław Piętak, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Przyboś, Zuzanna Rabska, Helena Raszka, Wacław Rolicz-Lieder, Tadeusz Różewicz, Jerzy Bohdan Rychliński, Lucjan Rydel, Nina Rydzewska, Aleksander Rymkiewicz, Marek Skwarnicki, Włodzimierz Słobodnik, Anna Słonczyńska, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Leopold Staff, Artur Maria Swinarski, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Mariusz Zaruski, Henryk Zbierzchowski, Juliusz Żuławski
Ocena 6,0
Poeci i morze.... Adam Asnyk, Krzyszt...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
100
92

Na półkach: ,

Witam. Krótkie streszczenie historii polskich oddziałów na Sybirze pod koniec I wojny światowej i walk z bolszewikami. Los w większości tragiczny. Jednakże posumowaniem niech będzie motto "dowborczyków": Nie ma tak ciężkich i przykrych chwil dla narodu, gdzie by się nie mogło czegoś pożytecznego zdziałać dla Ojczyzny, chyba się że się utraci w wiarę w jej nieśmiertelność. Cześć ich pamięci. Pozdr.

Witam. Krótkie streszczenie historii polskich oddziałów na Sybirze pod koniec I wojny światowej i walk z bolszewikami. Los w większości tragiczny. Jednakże posumowaniem niech będzie motto "dowborczyków": Nie ma tak ciężkich i przykrych chwil dla narodu, gdzie by się nie mogło czegoś pożytecznego zdziałać dla Ojczyzny, chyba się że się utraci w wiarę w jej nieśmiertelność....

więcej Pokaż mimo to

avatar
6145
3446

Na półkach:

Polska historia jest zawiła. Dziesiątki lat starania się o odzyskanie wolności, krótki okres niepodległości, wojna i zależność od silniejszego państwa przyczyniły się do traktowania niewygodnych Polaków jak pionki na mapie. Pierwsze przesiedlenia na Syberię wiązały się z przemieszczaniem niewygodnych politycznie Polaków i próbą zasiedlenia nieprzyjaznych dla człowieka terenów. Miasta, drogi zbudowane przez więźniów stały się wysepkami polskości w odległych stronach. Zachodzące zmiany polityczne przed wielką wojna sprawiły, że wielu miało okazję zbuntować się i uciec z niewoli do ojczyzny.
Niewielkich rozmiarów publikacja Józefa Birkenmajera "Polska dywizja w tajgach Syberii" pozwala czytelnikowi poznać zawiłe losy Polaków, odkryć wiele problemów z jakimi borykali się dowódcy. Czytelnicy zostaną wprowadzeni w historię zsyłek, marzeń o powrocie do ojczyzny i próbach walki o wolność. Autor uświadamia nas jak trudna była podróż z tych odległych ziem do Polski, z jak wieloma przeszkodami musieli borykać się Polacy, którzy wypełniali pociągi ciągnące się na odległości mniej więcej takiej jaka dzieli Warszawę od Częstochowy. Czytelnik uświadomi sobie, że nie była to podróż lekka, że brakowało wody, opału do lokomotyw, a dookoła panowała surowa zima. Brnięcie w kilkumetrowych zaspach śniegu było czynem heroicznym. Wizja powrotu do ojczyzny po wojnie domowej w Rosji dawała podróżującym siły.
Książkę napisano prostym, zrozumiałym językiem. Opis losów Polaków zesłanych na Syberię będzie doskonałym uzupełnieniem podręcznika w liceum. Publikację polecam czytelnikom zainteresowanym historią naszego kraju. Mimo poważnego tematu książkę czytało się przyjemnie. Autor porusza najważniejsze kwestie, dlatego nie zginiemy w oceanie faktów.

Polska historia jest zawiła. Dziesiątki lat starania się o odzyskanie wolności, krótki okres niepodległości, wojna i zależność od silniejszego państwa przyczyniły się do traktowania niewygodnych Polaków jak pionki na mapie. Pierwsze przesiedlenia na Syberię wiązały się z przemieszczaniem niewygodnych politycznie Polaków i próbą zasiedlenia nieprzyjaznych dla człowieka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    4
  • Chcę przeczytać
    4
  • Historia
    2
  • Literatura polska
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • XX wiek
    1
  • Radość
    1
  • Krajobraz faktograficzny z historią w tle
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska dywizja w tajgach Syberii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne