Na skróty

Okładka książki Na skróty
Raymond Carver Wydawnictwo: Historia i Sztuka Seria: Seria z piramidą literatura piękna
literatura piękna
Seria z piramidą
Short Cuts. Selected Stories (1993)
Historia i Sztuka
1994-01-01
1994-01-01
Wojciech Charchalis
opowiadania amerykańskie wybór

Okładka książki Literatura na Świecie nr 9-10/2018 (566-567) Donald Barthelme, Raymond Carver, Joseph Conrad, Steven Millhauser, Liam O'Flaherty, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Antonio Tabucchi
Ocena 6,7
Literatura na ... Donald Barthelme, R...
Okładka książki Birthday Stories Russell Banks, Ethan Canin, Raymond Carver, David Foster Wallace, Denis Johnson, Claire Keegan, Andrea Lee, Daniel Lyons, Haruki Murakami, Lewis Robinson, Lynda Sexson, Paul Theroux, William Trevor
Ocena 6,3
Birthday Stories Russell Banks, Etha...

więcej Więcej

Carver podrażni każdą twoją bliznę. Czytaj więc powoli. Żeby ból był większy. Żeby rany znowu się otworzyły. Kiedyś w końcu musisz przegrzebać te ruiny i zgliszcza.

jak to Carver! jest świetnie!

The Best of Raymond Carver. Najlepsze opowiadania z jego najlepszego (z wydanych po polsku) tomiku „Katedra”, kawałek z „O czym mówimy…” plus kilka smakowitych niespodzianek. Parada ludzkich ogryzków co się zowie. Ludzkich ogryzków maszerujących przez niszczarkę zwaną życiem. Ogryzków mocno uszkodzonych na których drodze pojawiają się kolejne pułapki.
Przygotowując swoje...

Wybór opowiadań Carvera to powściągliwość którą lubię. Rzadko się zdarza u amerykańskich pisarzy, przynajmniej ja ma takie doświadczenia, aż taka doza nieprecyzyjności i nieodkreślenia.
Nie wiem, czy Carver uczestniczył w jakimś kursie pisarskim, tak popularnym w USA, ale jeśli tak to kompletnie nie zastosował się do tej całej szkoły pisarstwa amerykańskiego. Świetnie się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Carver to geniusz. I to nie taki pierwszy lepszy geniusz, a geniusz, który swoim przejrzystym, nieco surowym, powściągliwym, a jednocześnie przepełnionym emocjami językiem onieśmiela i powoduje zawał. A trzeba wiedzieć, że mało który geniusz potrafi spowodować dobry zawał. Carver powoduje najlepszy.

Opowiadania o małych i wielkich ludzkich katastrofach... Carver nie zamienia prozy życia w poezję, to zadanie zostawia czytelnikowi...

Strzelam, że autor dwa, trzy zdania zasłyszane w barze rozwija, dopowiadając sobie, co działo się chwilę przedtem, lub potem. Potem szybciutko do druku, bez zbędnych ozdobników, żeby nie uciekł sens. Wyszło nawet ciekawie.

Szukanie skrótów przez życie

Ktoś kiedyś powiedział, że życie pisze najlepsze scenariusze. Z podobnego założenia wychodzi najwyraźniej Raymond Carver, amerykański prozaik, który najczęściej stara się ująć właśnie życie prostych ludzi, ścierających się od czasu do czasu z niezwykłymi sytuacjami i toksycznymi relacjami. Efektem tego typu pisarstwa jest zbiór opowiadań „Na...

• Beat Generation
  • Literatura amerykańska
  • 2013
  • 2018
  • 06. Sny i kamienie

Dodaj cytat z książki Na skróty