O wielości cywilizacji

filozofia, etyka
Capital
2015-01-01
2002-01-01
Polityka kultura filozofia cywilizacja etyka historiozofia

Książka napisana prawie wiek temu - zdumiewa swoja aktualnością. Oczywiście można spotkać w niej "rodzynki" informacyjne, które lata i wiedza zweryfikowały jak np. kuriozalne stwierdzenie o "wyludnieniu" Konga z powodu chorób "pod tak kulturalnym rządem belgijskim"... Nie umniejsza to jednak zupełnie wartości książki, w której tak ogromna ilość analiz i rozważań jest obecnie jak najbardziej na czasie, że przeczytawszy zaledwie kawałek, sięgnęłam od razu po ołówek by zaznaczać sobie co ważniejsze ustępy. Kto od lat obserwuje , przyspieszający ostatnio zawrotnie, proces upadku naszej cywilizacji - natychmiast odnajdzie w tej książce stwierdzenia, które proces ten bardzo dobrze wyjaśniają. Pokazują też jasno, to co dla wielu ludzi już jest widoczne, a czego wielu innych do wiadomości przyjąć nie chce: wszystkie próby tworzenia sztucznych, federacyjnych państw składających się z wielu narodów nie maja żadnych szans powodzenia. To samo dotyczy współistnienia obok siebie różnych cywilizacji. Już teraz widać w naszej pięknej, upadającej Europie, że cała polityka "multi-kulti" to jedna wielka utopia i katastrofa, a dlaczego tak jest - Feliks Koneczny objaśnia doskonale, choć przecież tworzył tak dawno i w zupełnie innej rzeczywistości. Czas, religia, tradycja, kultura, język, rodzina, naród,prawo,etyka - to tylko niektóre z pośród zagadnień przez niego poruszonych. Książka bardzo ciekawa, jednak , przyznam, trochę męcząca. Zdecydowanie najciekawszy (jak to zresztą rekomenduje Wojciech Reszczyński w "Przedmowie") jest ostatni rozdział - podsumowujący i systematyzujący wszystkie wcześniejsze rozważania . Warto do niego wracać co jakiś czas, gdy nie ma się ochoty czytać ponownie całości. Myślę, że książkę tę można potraktować jako bazę i wspaniały wstęp do dalszej lektury dzieł Feliksa Konecznego.

Książka stricte publicystyczna. Autor, rozwija jako swoje tezy rosyjskiego publicysty historycznego Danilewskiego. Do tych tez dobiera argumenty. Nawet nie sili się na odrobinę obiektywizmu. Oczywiście najbardziej wartościowa jest cywilizacja łacińska a w jej obrębie kultura polska.
Totalna propaganda.

Totalna propaganda.

Jeżeli ktoś chce zgłębić arkana wiedzy na temat natury i genezy pojęcia Cywilizacja polecam dwa Dzieła: 1. S. Huntington " Zderzenie cywilizacji"
2. F. Koneczny " O wielości cywilizacji"
Nic lepszego nie udało mi się dotąd znaleźć, książki jeżeli chodzi o przekaz, perspektywę, warsztat literacki absolutnie się nie pokrywają, jednym słowem "Inaczej o tym samym"

2. F. Koneczny " O wielości cywilizacji"

Książka przedstawia teorię dotycząca sposobu rozwoju cywilizacji oraz przyczyn ich różnicowania. Główne czynniki cechujące cywilizacje to religia - może stanowić barierę rozwoju, monogamia/poligamia, język - może stanowić barierę rozwoju, pojmowanie czasu.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/feliks-koneczny/o-wielosci-cywilizacji

Ciekawe i oryginalne (jak na lata międzywojenne) przedstawienie procesu kształtowania się cywilizacji oraz próba ich systematyki poprzez wskazanie głównych cech wspólnych oraz różnic.

Plagiat teorii jednego z twórców panslawizmu, urodzonego w 1822 roku Nikołaja Danilewskiego (u niego była cywilizacja słowianska, a u Konecznego Polska była w łacińskiej, a Rosja w turańskiej), a do tego antysemickie schematy.

Świetne dzieło krakowskiego profesora traktujące o cywilizacjach. Autor rzeczowo wyjaśnia każdą z nich. Jest bardzo interesująco i trafnie dobrany podział, przyczyny, zależności.

Historia jest nauczycielką życia, a nauka o cywilizacjach jest, jak pisze autor, ukoronowaniem, najwyższym piętrem historii. Konieczny definiuje pojęcie cywilizacji, rozważa jakie czynniki ją tworzą i różnicują oraz dokonuje próby systematyki cywilizacji. Ostatni rozdział jest najbardziej abstrakcyjny i zawiera szereg oryginalnych spostrzeżeń na temat "opanowania" czasu. Myślę, że to książka wybitna.

Szykanowany za życia i zapomniany po śmierci - takim jawi mi się w przykry sposób Feliks Koneczny, co dla polskiej(i zagranicznej) myśli geopolitycznej jest okrutną stratą. Obawiam się, że przypomniany również nie będzie, ponieważ jego dwie najważniejsze tezy są dziś niemodne, wypierane i zakłamywane: twierdzenie, że dwie "żywotne" cywilizacje nie mogą współistnieć ze sobą na jednym obszarze, bo będą się wzajemnie zwalczać oraz to, że zwycięży zawsze cywilizacja bardziej barbarzyńska, której etyka nie ogranicza w ponoszeniu najkrwawszych, najokrutniejszych ofiar.

Narracja zadziwia skromnością, otwartością na dialog, pragnieniem następców i naukowej polemiki. Tezy, które stawia są dziś możliwe do potwierdzenia empirycznie przez przytomną osobę, choć łatwo paść ofiarą cenzury, podobnie jak swego czasu publikacje Konecznego, wstrzymywane latami przez reżim.

Uwagi dotyczą bardziej wydawcy, niż samego autora - upływ lat spowodował rewolucję w kulturze języka i wydawanie tak starych dzieł powinno być(moim zdaniem) opatrzone przypisami objaśniającymi archaizmy lub bardziej skomplikowane pojęcia. Publikacja miałaby dużo większą wartość edukacyjną dla młodych ludzi, którzy niekoniecznie zdołali oczytać się historycznie na dostatecznym poziomie.

Dodaj cytat z książki O wielości cywilizacji