O wielości cywilizacji

Polityka kultura filozofia cywilizacja etyka historiozofia
filozofia, etyka
2015-01-01
Polityka kultura filozofia cywilizacja etyka historiozofia

Książka stricte publicystyczna. Autor, rozwija jako swoje tezy rosyjskiego publicysty historycznego Danilewskiego. Do tych tez dobiera argumenty. Nawet nie sili się na odrobinę obiektywizmu. Oczywiście najbardziej wartościowa jest cywilizacja łacińska a w jej obrębie kultura polska.
Totalna propaganda.

Jeżeli ktoś chce zgłębić arkana wiedzy na temat natury i genezy pojęcia Cywilizacja polecam dwa Dzieła: 1. S. Huntington " Zderzenie cywilizacji"
2. F. Koneczny " O wielości cywilizacji"
Nic lepszego nie udało mi się dotąd znaleźć, książki jeżeli chodzi o przekaz, perspektywę, warsztat literacki absolutnie się nie pokrywają, jednym słowem...

Książka przedstawia teorię dotycząca sposobu rozwoju cywilizacji oraz przyczyn ich różnicowania. Główne czynniki cechujące cywilizacje to religia - może stanowić barierę rozwoju, monogamia/poligamia, język - może stanowić barierę rozwoju, pojmowanie czasu.

Książka dostępna za darmowa w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/feliks-koneczny/o-wielosci-cywilizacji

Ciekawe i oryginalne (jak na lata międzywojenne) przedstawienie procesu kształtowania się cywilizacji oraz próba ich systematyki poprzez wskazanie głównych cech wspólnych oraz różnic.

Plagiat teorii jednego z twórców panslawizmu, urodzonego w 1822 roku Nikołaja Danilewskiego (u niego była cywilizacja słowianska, a u Konecznego Polska była w łacińskiej, a Rosja w turańskiej), a do tego antysemickie schematy.

Świetne dzieło krakowskiego profesora traktujące o cywilizacjach. Autor rzeczowo wyjaśnia każdą z nich. Jest bardzo interesująco i trafnie dobrany podział, przyczyny, zależności.

Historia jest nauczycielką życia, a nauka o cywilizacjach jest, jak pisze autor, ukoronowaniem, najwyższym piętrem historii. Konieczny definiuje pojęcie cywilizacji, rozważa jakie czynniki ją tworzą i różnicują oraz dokonuje próby systematyki cywilizacji. Ostatni rozdział jest najbardziej abstrakcyjny i zawiera szereg oryginalnych spostrzeżeń na temat "opanowania"...

Szykanowany za życia i zapomniany po śmierci - takim jawi mi się w przykry sposób Feliks Koneczny, co dla polskiej(i zagranicznej) myśli geopolitycznej jest okrutną stratą. Obawiam się, że przypomniany również nie będzie, ponieważ jego dwie najważniejsze tezy są dziś niemodne, wypierane i zakłamywane: twierdzenie, że dwie "żywotne" cywilizacje nie mogą współistnieć ze sobą...

To pozycja otwierająca oczy, napisana przez człowieka obdarzonego niezwykłą erudycją i syntetycznym umysłem badacza. Nie często można użyć takich słów, ale to dzieło wybitne.
Wspaniała odtrutka na postępactwo i multikulti, szumnie zwane modernizmem.

Dyskusje

• Historia
  • Filozofia
  • Chcę w prezencie
  • Do kupienia
  • Polityka, publicystyka i ekonomia
więcej mniej

Dodaj cytat z książki O wielości cywilizacji