Orły Imperium: Gladiator

The Gladiator
2015-02-01
2015-02-01
Robert J. Szmidt

Simon Scarrow rozkręca się z każdą kolejną częścią swojego cyklu Orły imperium . Gladiator to kontynuacja przygód nieustraszonych przyjaciół , centurionów Macro i Kantona . Tym razem przyjaciele muszą stawić czoła dwóm żywiołom , trzęsieniu ziemi i buntowi niewolników . Zgrabna , dobrze się czytająca pozycja . Polecam cały cykl .

w 9 tomie przygód dzielnych centurionów przenosimy się na wyspę Kretę na której dochodzi do buntu niewolników, a przewodzi nim gladiator znany już naszym bohaterom. Tym razem po raz pierwszy pojawiają się również rozdziały widziane oczami gladiatora czyli przeciwnika naszych Rzymian. Dzięki temu poznajemy jak wyglądało życie niewolników i gladiatorów w starożytnym Rzymie. Jedna z lepszych części cyklu, jak zwykle czyta się świetnie i szybko. Świat się rozwija, w każdej części poznajemy inną prowincję rzymską, a bohaterowie się rozwijają. Jeden z najlepszych cykli o starożytnym Rzymie. Dla fanów tamtych czasów, militariów i taktyk

Kolejna fenomenalna odsłona przygód niezwykłych legionistów - Katona i Macro - już za mną. Znów wielką przyjemnością było móc wspólnie z nimi stawiać czoła największym niebezpieczeństwom. Tym razem musieli zmagać się z buntem niewolników na Krecie pod przywództwem gladiatora Ajaksa, z którym już mieli do czynienia w "Przepowiedni", i który to poprzysiągł im zemstę...
Powieść obfituje w znakomite opisy walk, brawurowe krwawe ataki i pojedynki. Tłem była doskonała sceneria - kataklizm po trzęsieniu ziemi, który spustoszył Kretę w połowie I w. n.e. Autor doskonale zadbał o realia historyczne i umiejętnie wpasował w nie przygody swoich bohaterów. Czytało się "Gladiatora" z wielką przyjemnością, co chwila coś się działo, a napięcia i zgrozy, jak zwykle, nie brakowało.
Wszystkie powieści tego cyklu są wspaniałe, wszystkie trzymają w miarę równy poziom, a zmieniające się miejsca akcji znakomicie ubarwiają Orły Imperium. Cieszę się, że jeszcze sześć tomów przede mną i tak szybko z bohaterami tego cyklu się nie rozstanę...
Gorąco polecam!

W tej opinii chciałem się odnieść do wszystkich książek Scarrow-a. Wszystkie są oczywiście w mojej ocenie genialnymi opowieściami każda z kolei na swój sposób. Lecz ja chciałem skupić się na innej rzeczy. Mianowicie na tym że autor ma niesamowitą zdolność opisywania rzeczy z punktu widzenia obu stron. Kiedy ogląda się film przeważnie jest tylko jedna dobra i jedna zła strona konfliktu. Czytając książki Scarrow-a wybór nie jest już taki oczywisty.

Z tego co zauważyłem, Simon Scarrow lubi dość szybko rozkręcać akcję, tym razem jednak przerósł samego siebie pod tym względem, zaczynając prawdziwym trzęsieniem ziemi. Opis samego kataklizmu i późniejszego tsunami niesamowicie przemawia do wyobraźni, jest bardzo plastyczny, a tuż po przejściu fali można osobiście odczuć szok i niedowierzanie głównych bohaterów. W późniejszych rozdziałach napięcie dość znacznie opada i poza tymi pierwszymi stronami książka nie wciągnęła mnie tak jak dwie poprzednie części w pewnych momentach. Nie znaczy to bynajmniej, że nie warto jej przeczytać.

Ze względu na okoliczności, w jakich znaleźli się główni bohaterowie, książka jest dość nietypowa na tle pozostałych w cyklu – przez dłuższy czas ich największym zmartwieniem nie jest wroga armia, a zaopatrzenie zniszczonej prowincji w żywność i wodę oraz użeranie się z coraz większym niezadowoleniem okolicznej ludności. Fani cyklu na pewno nie będą zawiedzeni tą częścią, mi rzuciło się w oczy, że więcej tu zwrotów akcji niż w kilku poprzednich książkach.

Simon Scarrow pisze książki, które czyta się bardzo przyjemnie. Dziewiąta przeczytana powieść tego pana tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziła. Z każdym kolejnym tomem coraz bardziej przywiązuję się też do jego głównych bohaterów - Macro i Katona.

Tym razem legioniści lądują na spustoszonej przez trzęsienie ziemi Krecie. Miejscowa ludność ucierpiała nie tylko w skutek kataklizmu, ale też buntu niewolników, który szerzy się po wyspie niczym zaraza w zatłoczonym mieście. Nieudolni żołnierze miejscowego garnizonu mają marne szanse, by sobie z nim poradzić.

Po książce spodziewałam się wiele i - jak zwykle - to dostałam. Akcja płynęła dość wartko, nie brakowało też zaskakujących i trzymających w napięciu wydarzeń. Podobało mi się też wprowadzenie wielu nowych, mniej bądź bardziej pozytywnych, bohaterów. Mam nadzieję, że zostaną w książkach na dłużej (szczególnie zadziorny Attykus). Moją niezmienną sympatię budzi centurion Macro - taki typowy, szczery do bólu, prosty żołnierz, który nie komplikuje sobie niepotrzebnie żywota.

Warto też wspomnieć o tym, że Autor w końcu zdecydował się pokazać wydarzenia z perspektywy "czarnego charakteru", czyli tytułowego gladiatora. Wcześniej tego nie było - ot, ci "źli" po prostu robili sporo zamieszania, ale Autor nigdy ich postaci nie przybliżał. A szkoda, bo w tej książce taki zabieg sprawdził się znakomicie.

Minus był jeden - niepotrzebny wątek romantyczny. Wyrzuciłabym go bez żalu.

"Gladiatora" oceniam bardzo pozytywnie. Warto było przeczytać :)

Z początku ciężko czytało mi się tę książkę. Z każdą kolejną stroną jednak fabuła zaczynała mnie wciągać. Rozbudowana akcja oraz ciekawe dialogi, sprawiają że książka mimo iż oporna na początku, to później czyta sie bardzo przyjemnie. Barwnie zarysowane postacie również są na plus. Scarrow świetnie wprowadza wątki jak też i rozwija je w trakcie książki. Pod koniec ciężko było się od niej oderwać. Gorąco polecam :)

Po ciężkiej przeprawie po Centurionie w końcu doszedłem do Gladiatora. Moim zdaniem jedna z najlepszych z serii. Dorównuje pierwszej części oraz Pościgowi. Nawet nie wiedziałem kiedy ją skończyłem.

trochę inna niż dotychczasowe części i może właśnie dlatego dla mnie najlepsza

trochę inna niż dotychczasowe części i może właśnie dlatego dla mnie najlepsza

Zawsze doję 10 temu pisarzowi za ogrom dobrej pracy. Opisami działając na wyobraźnię ukazuje nam czasy Imperium Rzymskiego - nie było łatwo.

Dodaj cytat z książki Orły Imperium: Gladiator