Orły Imperium: Gladiator

Okładka książki Orły Imperium: Gladiator Simon Scarrow
Okładka książki Orły Imperium: Gladiator
Simon Scarrow Wydawnictwo: Cykl: Orły Imperium (tom 9) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły Imperium (tom 9)
The Gladiator
2015-02-01
2015-02-01
Robert J. Szmidt

Kolejny świetny tom „Orłów imperium” za mną. „Gladiator” opowiada o buncie niewolników przeciw Rzymowi na wyspie Krecie. Jak doszło do tego, że w ogóle się zbuntowali? Otóż wyspę nawiedza potężne trzęsienie ziemi i niewolnicy korzystając z zamieszania wzniecają powstanie pod wodzą byłego gladiatora Ajaksa. Kto tym razem będzie górą? Czy uda zdławić się bunt nim rozprzestrzeni się na resztę prowincji Rzymu?
„Gladiator” to bardzo sprawnie napisana powieść i mimo kilku słabszych momentów warto przez nią przebrnąć, choćby i po to aby poznać zakończenie. Co do finiszu to Autor przygotował pewną niespodziankę, co jest dodatkowym smaczkiem. Przede mną tom dziesiąty a dziewiątkę polecam.

Kolejny tom cyklu, który czytałam z wielką przyjemnością. Bardzo zaskoczył mnie przeciwnik naszych bohaterów, nie spodziewałam się tej postaci w takiej roli:)

Wartka akcja i nieustraszeni bohaterowie, czego chcieć więcej :) Ja bym chciała mniej córki senatora, bo mnie strasznie denerwuje, ale biorąc pod uwagę całokształt jest to małe uniedogodnienie:)

Bardzo dobrze czyta się ten tom, czowiek przy lekturze potrafi wsiąknąć na długie godziny.

Mam nadzieję, zę kolejny tom cyklu będzie równie ciekawy.

Bardzo dobrze...

Scarrow się nie zatrzymuje, i nadal nie bierze jeńców! Kolejna, rewelacyjna powieść rewelacyjnego cyklu! Tradycyjnie już Macro i Katon wpadają z deszczu pod rynnę, czyli tym razem w sztorm, trzęsienie ziemi i bunt niewolników na wyspie Kreta (autor ich chyba nie lubi że ciągle ich tak mocno doświadcza, stwierdzając z przymrużeniem oka). Kartki przewracają się same, u Scarrowa to norma. Tyle. Mus dla miłośników powieści historycznej.

OCENA - 8/10 REWELACJA

Kolejna bardzo udana powieść z cyklu „ORŁY IMPERIUM” pod tytułem „GLADIATOR” Simona Scarrowa. Muszę przyznać, że czytałem książkę z ogromny zainteresowaniem i bardzo mi się podobała. Bohaterzy rzymskiego cyklu Katon i Macro tym razem podczas podróży powrotnej do Rzymu wynajętym statkiem rozbijają się u wybrzeży Krety. Całe zdarzenie poprzedzone zostało trzęsieniem ziemi oraz falą tsunami. Nie będę nic więcej zdradzał, ponieważ tę książkę należy przeczytać i delektować się tą historią.

To już dziewiąty tom równie wspaniały jak poprzednie , ponieważ wiele się dzieje, fabuła pędzi jak szalona, jest wiele zaskakujących zwrotów akcji, ciekawi drugoplanowi bohaterowie, bunt niewolników, nieco historii, zabawne dialogi, a wszystko podane w bardzo przystępny sposób. Czy można oczekiwać więcej?, ja byłem usatysfakcjonowany i z niecierpliwością sięgnę po kolejny tom z tej genialnej serii. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Simon Scarrow rozkręca się z każdą kolejną częścią swojego cyklu Orły imperium . Gladiator to kontynuacja przygód nieustraszonych przyjaciół , centurionów Macro i Kantona . Tym razem przyjaciele muszą stawić czoła dwóm żywiołom , trzęsieniu ziemi i buntowi niewolników . Zgrabna , dobrze się czytająca pozycja . Polecam cały cykl .

w 9 tomie przygód dzielnych centurionów przenosimy się na wyspę Kretę na której dochodzi do buntu niewolników, a przewodzi nim gladiator znany już naszym bohaterom. Tym razem po raz pierwszy pojawiają się również rozdziały widziane oczami gladiatora czyli przeciwnika naszych Rzymian. Dzięki temu poznajemy jak wyglądało życie niewolników i gladiatorów w starożytnym Rzymie. Jedna z lepszych części cyklu, jak zwykle czyta się świetnie i szybko. Świat się rozwija, w każdej części poznajemy inną prowincję rzymską, a bohaterowie się rozwijają. Jeden z najlepszych cykli o starożytnym Rzymie. Dla fanów tamtych czasów, militariów i taktyk

Kolejna fenomenalna odsłona przygód niezwykłych legionistów - Katona i Macro - już za mną. Znów wielką przyjemnością było móc wspólnie z nimi stawiać czoła największym niebezpieczeństwom. Tym razem musieli zmagać się z buntem niewolników na Krecie pod przywództwem gladiatora Ajaksa, z którym już mieli do czynienia w "Przepowiedni", i który to poprzysiągł im zemstę...
Powieść obfituje w znakomite opisy walk, brawurowe krwawe ataki i pojedynki. Tłem była doskonała sceneria - kataklizm po trzęsieniu ziemi, który spustoszył Kretę w połowie I w. n.e. Autor doskonale zadbał o realia historyczne i umiejętnie wpasował w nie przygody swoich bohaterów. Czytało się "Gladiatora" z wielką przyjemnością, co chwila coś się działo, a napięcia i zgrozy, jak zwykle, nie brakowało.
Wszystkie powieści tego cyklu są wspaniałe, wszystkie trzymają w miarę równy poziom, a zmieniające się miejsca akcji znakomicie ubarwiają Orły Imperium. Cieszę się, że jeszcze sześć tomów przede mną i tak szybko z bohaterami tego cyklu się nie rozstanę...
Gorąco polecam!

W tej opinii chciałem się odnieść do wszystkich książek Scarrow-a. Wszystkie są oczywiście w mojej ocenie genialnymi opowieściami każda z kolei na swój sposób. Lecz ja chciałem skupić się na innej rzeczy. Mianowicie na tym że autor ma niesamowitą zdolność opisywania rzeczy z punktu widzenia obu stron. Kiedy ogląda się film przeważnie jest tylko jedna dobra i jedna zła strona konfliktu. Czytając książki Scarrow-a wybór nie jest już taki oczywisty.

Z tego co zauważyłem, Simon Scarrow lubi dość szybko rozkręcać akcję, tym razem jednak przerósł samego siebie pod tym względem, zaczynając prawdziwym trzęsieniem ziemi. Opis samego kataklizmu i późniejszego tsunami niesamowicie przemawia do wyobraźni, jest bardzo plastyczny, a tuż po przejściu fali można osobiście odczuć szok i niedowierzanie głównych bohaterów. W późniejszych rozdziałach napięcie dość znacznie opada i poza tymi pierwszymi stronami książka nie wciągnęła mnie tak jak dwie poprzednie części w pewnych momentach. Nie znaczy to bynajmniej, że nie warto jej przeczytać.

Ze względu na okoliczności, w jakich znaleźli się główni bohaterowie, książka jest dość nietypowa na tle pozostałych w cyklu – przez dłuższy czas ich największym zmartwieniem nie jest wroga armia, a zaopatrzenie zniszczonej prowincji w żywność i wodę oraz użeranie się z coraz większym niezadowoleniem okolicznej ludności. Fani cyklu na pewno nie będą zawiedzeni tą częścią, mi rzuciło się w oczy, że więcej tu zwrotów akcji niż w kilku poprzednich książkach.

Simon Scarrow pisze książki, które czyta się bardzo przyjemnie. Dziewiąta przeczytana powieść tego pana tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziła. Z każdym kolejnym tomem coraz bardziej przywiązuję się też do jego głównych bohaterów - Macro i Katona.

Tym razem legioniści lądują na spustoszonej przez trzęsienie ziemi Krecie. Miejscowa ludność ucierpiała nie tylko w skutek kataklizmu, ale też buntu niewolników, który szerzy się po wyspie niczym zaraza w zatłoczonym mieście. Nieudolni żołnierze miejscowego garnizonu mają marne szanse, by sobie z nim poradzić.

Po książce spodziewałam się wiele i - jak zwykle - to dostałam. Akcja płynęła dość wartko, nie brakowało też zaskakujących i trzymających w napięciu wydarzeń. Podobało mi się też wprowadzenie wielu nowych, mniej bądź bardziej pozytywnych, bohaterów. Mam nadzieję, że zostaną w książkach na dłużej (szczególnie zadziorny Attykus). Moją niezmienną sympatię budzi centurion Macro - taki typowy, szczery do bólu, prosty żołnierz, który nie komplikuje sobie niepotrzebnie żywota.

Warto też wspomnieć o tym, że Autor w końcu zdecydował się pokazać wydarzenia z perspektywy "czarnego charakteru", czyli tytułowego gladiatora. Wcześniej tego nie było - ot, ci "źli" po prostu robili sporo zamieszania, ale Autor nigdy ich postaci nie przybliżał. A szkoda, bo w tej książce taki zabieg sprawdził się znakomicie.

Minus był jeden - niepotrzebny wątek romantyczny. Wyrzuciłabym go bez żalu.

"Gladiatora" oceniam bardzo pozytywnie. Warto było przeczytać :)

• Historyczne
  • Simon Scarrow