Orły Imperium: Centurion

Okładka książki Orły Imperium: Centurion
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica Cykl: Orły Imperium (tom 8) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły Imperium (tom 8)
Centurion
Książnica
2014-10-15
2014-10-15
Robert J. Szmidt
Orły Imperium Simon Scarrow Książnica

Kolejna część przygód dwójki przyjaciół służących w rzymskich legionach . Książka jest bardzo dobrą kontynuacją poprzednich części . Dla mnie autor jest coraz bardziej dojrzały , przez co kolejne części są ciut lepsze od poprzednich . W tak długich seriach ważne jest przynajmniej utrzymanie poziomu , a tu ten poziom wzrasta . Jestem fanem książek których akcja rozgrywa się w tamtym okresie , więc lektura cyklu sprawia mi czystą przyjemność .

Ósma część przygód centurionów Macro i Katona dzieje się dalej na Wschodzie Cesarstwa, przenosi nas trochę na północ do Syrii, a konkretnie do Palmiry. Znów nasi dzielni legioniści muszą stawić czoła niebezpieczeństwu, obronić miasto przed zbuntowanym synem władcy miasta oraz pokonać wojska Partów. Mamy tutaj jak zwykle dużo zgniłej polityki, licznych potyczek, walk, opisów wojsk. Pojawia się również wątek miłosny, na szczęście nie zbyt rozbudowany. Książkę mi się bardzo dobrze czytało, udało się w ciągu dwóch dni, co jest wielkim plusem książki. Akcja się rozwija i ciekaw jestem co będzie działo się dalej z dzielnymi Centurionami.

"Centurion" to kolejny znakomity tom niezwykle gorących przygód legionistów, Katona i Macro. Tym razem były to naprawdę gorące przygody. Dosłownie i w przenośni. Potworny żar pustyni stanowił scenerię większej części tej powieści, a sama Palmira, w której trwało oblężenie, musiała się zmagać jeszcze z pożarami rozsiewanymi przez buntowników. Było więc gorąco nie tylko od słońca...
Powieść oczywiście znakomita. Doskonale skonstruowana intryga i niezwykle realistyczne sceny bardzo brutalnych i krwawych walk. Świetnie opisy manewrów taktycznych, niezwykłe umiejętności żołnierzy i ogromne poświęcenie. Ale już z poprzednich tomów wiadomo, że nasi bohaterowie zawsze wysyłani są tam, gdzie najbardziej beznadziejnie i niebezpiecznie...
Powieść znakomita, trzyma w napięciu, czyta się ją szybko i zainteresowaniem. Nie brakuje też zakulisowych intryg, knowań i spisków. A także osobistych wątków głównych bohaterów. Zwłaszcza Katona, w którego życiu szykują się wielkie zmiany...
"Centurion" kończy dwutomowy mikro-cykl o losach Macro i Katona na wschodnich rubieżach rzymskiego Imperium. Co czeka ich dalej? Następne tomy czekają...
Gorąco polecam!

Ósmy tom cyklu nie rozkręca się tak szybko jak poprzedni, a napięcie tutaj jest budowane raczej stopniowo. Na wstępie opisany jest epizod, od którego rozpoczyna się konflikt z Partią, autor pokrótce streszcza, czym zajęci byli główni bohaterowie w ciągu miesięcy, które minęły od incydentu w Judei, pojawia się wątek egzekucji jednego z legionistów (dość rozbudowany, w pewnym momencie czułem się, jakbym wrócił do piątego tomu i opisu niedoszłej decymacji kohorty Maksymiusza). Później zaczyna się już typowo wojna a akcja wyraźnie przyspiesza. Chociaż spora część książki poświęcona jest obronie cytadeli, Scarrow nie skupia się na samych walkach, omawia też życie podczas oblężenia, problemy i wybory stojące przed obrońcami.

Pojawia się kilka postaci, które mogłyby być naprawdę ciekawe, niestety Scarrow, poza kilkoma wyjątkami, uparcie skupia się na Marco i Katonie. Szkoda, bo gdyby rozwinąć ich wątek, powieść na pewno by na tym zyskała. Nie chodzi tu o prowadzenie narracji z punktu widzenia kolejnych bohaterów, ale raczej o ich większy udział w biegu wydarzeń. Czasem odnoszę wrażenie, że Katon jest jedynym oficerem w Rzymskiej armii pełnej wykształconych arystokratów, który potrafi myśleć…

Chociaż książka nie wciągnęła mnie tak jak poprzednia część, nadal czytało się to całkiem dobrze, a część dotyczącą najważniejszej bitwy przerobiłem właściwie za jednym zamachem. Żałowałem tylko, że omówiony jest jedynie jej fragment.

Ósma książka o losach rzymskich legionistów, a ja nadal nie mam dość. Humor, akcja i styl pisania Pana Scarrowa niezmiennie mi się podobają i zachęcają do sięgnięcia po kolejny tom.
Macro i Katon nadal przebywają na wschodnich rubieżach Imperium, ale tym razem zostają wysłani z misją ratunkową do oblężonej przez buntowników cytadeli.
Podobało mi się, że Autor po raz pierwszy umieścił Macro i Katona w roli obleganych (a nie oblegających, jak dotąd często bywało). Umożliwiło to Autorowi opisanie życia wewnątrz obleganej twierdzy, z całym mnóstwem problemów i niesnasek, które się tam wywiązały. Jednak moim zdaniem tych wewnętrznych napięć mogłoby być nieco więcej. Nie podobał mi się też wątek romantyczny (bleh), którego na szczęście jest jak na lekarstwo.
Krótko mówiąc, książka świetna. Wkrótce zabiorę się za dalsze przygody Macro i Katona (na szczęście "Gladiator" czeka na półce :) ). Zdecydowanie polecam całą serię :)

Podobało mi się, że Autor po raz...

Czytanie tej powieści to narkotyk połączony z hazardem. Nie wiem czy to si łączy ale - taka jest prawda. Zawsze doję 10 temu pisarzowi za ogrom dobrej pracy. Opisami działając na wyobraźnię ukazuje nam czasy Imperium Rzymskiego - nie było łatwo.

Bardzo dobra opowieść, zdecydowanie lepsza od poprzedniczki. Simon wykonuję kawał dobrej roboty. Gorąco polecam ;)

Ciężką przeprawę z nią miałem, ale jakoś poszło.

Ciężką przeprawę z nią miałem, ale jakoś poszło.

Po dłuższej przerwie wróciłem do przygód dwójki rzymskich przyjaciół. Nie zawiodłem, jak zwykle książka na poziomie. I w końcu pojawia się miłość :p

znowu trochę zaczerpniętych pomysłów z poprzednich części, jednakże im bliżej końca tym lepiej, a mistrzostwem jest ukazanie brutalności polityki, ambicji, żądzy władzy

Dodaj cytat z książki Orły Imperium: Centurion