Magia i religia w twórczości Lucjusza Apulejusza z Madaury. Studium wpływów orientalnych w kulturze rzymskiej w drugim wieku naszej ery

Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kobiety fenickie Lucjusza Anneusza Seneki. Opracowanie monograficzne Tomasz Sapota, Iwona Słomak
Ocena 8,0
Kobiety fenick... Tomasz Sapota, Iwon...
Okładka książki Lucius Annaeus Seneca: Trojanki. Troades Tomasz Sapota, Iwona Słomak
Ocena 7,0
Lucius Annaeus... Tomasz Sapota, Iwon...
Okładka książki Lucius Annaeus Seneca "Edyp. Oedipus" Tomasz Sapota, Iwona Słomak
Ocena 0,0
Lucius Annaeus... Tomasz Sapota, Iwon...
Okładka książki Migracyjna pamięć, wspólnota, tożsamość Ryszard Nycz, Tomasz Sapota, Roma Sendyka
Ocena 0,0
Migracyjna pam... Ryszard Nycz, Tomas...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Książka T. Sapoty stanowi bardzo ciekawą analizę zjawiska orientalizacji kultury rzymskiej w II wieku. Materiał został sensownie ułożony: najpierw Autor przedstawił zarys religijności rzymskiej przed okresem ekspansji kultów wschodnich, a także – dla mnie szczególnie ciekawy – obraz Orientu w rzymskiej literaturze od czasów wczesnorepublikańskich aż po twórczość Juwenalisa, ksenofoba do potęgi. Ciekawa sprawa, że T. Sapota swoją drugą książkę poświęcił w roku 2010 właśnie osobie Juwenalisa, tego wiecznie niezadowolonego rzymskiego satyryka.

Wróćmy jednak do „Magii i religii...”. Rozdziały od trzeciego do piątego stanowią zasadniczą część pracy i prezentują zagadnienia trzech orientalnych synkretycznych zjawisk charakteryzujących kulturę epoki Cesarstwa: kulty Dea Syria i Izydy, oraz zjawisko magii. Na dobrą sprawę dopiero w tych rozdziałach pojawia się tytułowa postać Apulejusza z Madaury. Trzy wymienione wyżej zjawiska są bowiem w jego dziełach („Metamorfozach” i „Apologii”) obecne, choć na różne sposoby. Dla przykładu: „Apologia” przynosi obronę magii „wyższej”, rozumianej jako trzecia droga między religią a filozofią, podczas gdy obecny w „Metamorfozach” obraz magii „niższej”, czy też czarnej, jest wyjątkowo krytyczny i w zasadzie kontynuuje tradycyjne w literaturze rzymskiej spojrzenie na ten problem. Kult Izydy z kolei przedstawiony jest w pozytywnym świetle w opozycji do kultu Dea Syria, który autor romansu ukazał w sposób bardzo krytyczny.

T. Sapota odwołuje się w swojej książce nie tylko do twórczości Apulejusza, ale także do wielu innych tekstów literackich (tak łacińskich, jak i greckich) z tej epoki. Pozwala to lepiej zrozumieć skalę przemian, jakie dokonały się w II wieku w kulturze Cesarstwa i doprowadziły do zlania się rożnych tradycji w jeden synkretyczny nurt. „Magia i religia...” to książka pogłębiająca pewne problemy zarysowane tylko w takich pracach jak „Magia antyczna” A. Wypustka, „Starożytne kulty misteryjne” W. Burkerta, czy „Religie świata rzymskiego” M. Jaczynowskiej. Jest to więc pozycja bardzo cenna, a na dodatek przystępnie napisana (np. wszystkie teksty łacińskie są przetłumaczone na język polski). Można ją śmiało polecić osobom zainteresowanym dziejami religii i magii.

Tomasz Babnis

Książka T. Sapoty stanowi bardzo ciekawą analizę zjawiska orientalizacji kultury rzymskiej w II wieku. Materiał został sensownie ułożony: najpierw Autor przedstawił zarys religijności rzymskiej przed okresem ekspansji kultów wschodnich, a także – dla mnie szczególnie ciekawy – obraz Orientu w rzymskiej literaturze od czasów wczesnorepublikańskich aż po twórczość Juwenalisa,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    4
  • Bliski Wschód
    2
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Starożytność
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Do egzaminu - starożytność
    1
  • PD Historia
    1
  • Biblioteka
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także