Jak umierają ptaki. Baśnie na ważne etapy życia.

Okładka książki Jak umierają ptaki. Baśnie na ważne etapy życia. Tomasz Teodorczyk
Okładka książki Jak umierają ptaki. Baśnie na ważne etapy życia.
Tomasz Teodorczyk Wydawnictwo: ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia Seria: Mądrość Baśni i Mitów literatura piękna
Mądrość Baśni i Mitów
ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia
2014-01-01
2014-01-01
psychologia procesu baśń mit

>>Istnienie nie jest faktem w sensie empirycznym tego słowa, jest możliwością, wyborem samego siebie. Człowiek, istniejąc, odkrywa, że jest odpowiedzialny za siebie, że nie jest tym, czym jest, ale czymś „mającym być”. <</Karl Jaspers/

Na książkę składa się dziewięć krótkich tekstów - baśnie przeznaczone dla dorosłych. Mogą one (nie muszą jednak) stać się dla nas ważne w różnych kluczowych i trudnych momentach życia. Autor książki, Tomasz Teodorczyk – psychoterapeuta z wieloletnim stażem, znany m.in. z artykułów pisanych dla Zwierciadła – stawia w swojej publikacji pytanie: Jak człowiek ma odkryć i urzeczywistnić potencjalność o której pisał Jaspers? Otóż odpowiedzią może być wolna wola i tworzenie takiego (własnego) porządku świata, za którym będzie się z pokorą podążało. Psychologia procesu, na którą się najczęściej Teodorczyk powołuje, mówi nam, że odkrycia niezrealizowanej potencjalności, możemy dokonać tylko w doświadczeniach, z którymi się nie utożsamiamy. Czyli prościej i po mojemu: które znajdują się poza naszym buforem bezpieczeństwa i do których musimy niejako wyjść „z siebie” - swojego bezpiecznego azylu (który w baśni może być komnatą lub zasłoniętym szczelnie oknem). Podążając za takimi obcymi nam doświadczeniami (w baśniach może to symbolizować np. książę-macho, który uczy się języka i stylu życia kobiet) - oczywiście tylko w takim kierunku, który nie jest sprzeczny z nami samymi - powinniśmy odczuwać radość.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/07/droga-do-madrosci-wiedzie-kretymi.html

Dziwna to jest książka. Szalenie spodobał mi się pomysł autora aby takie baśnie na ważne etapy życia namalować. Ciekawe i świeże są te pomysły. W ramach baśniowej konwencji autor przemyca psychologiczne aspekty rozwoju człowieka w różnych okresach jego życia. W miarę czytania okazało się ze obrana struktura zaczyna się rozmywać w potok przemyśleń, cytatów, pomysłów zabarwionych psychoterapią, psychologią. Książka skłania do rozmyślań, poszukiwań. Jednocześnie podczas czytania wydawała mi się być jednym machnięciem pędzla. Możliwe, że ładną wydmuszką uwodzącą wartościowym wnętrzem. Dziecinna i poważna jednocześnie. Myślę, że wrócę do niej kiedyś, żeby się jeszcze pogłowić.

• Bajki/baśnie
  • Z_2020_Przeczytane
  • Inne
  • Legenda
  • Z Nie mam
  • W pierwszej kolejności

Dodaj cytat z książki Jak umierają ptaki. Baśnie na ważne etapy życia.