Oświecenie dziobaków. Baśnie o ważnych mechanizmach i niebezpieczeństwach rozwojowych

Okładka książki Oświecenie dziobaków. Baśnie o ważnych mechanizmach i niebezpieczeństwach rozwojowych Tomasz Teodorczyk
Okładka książki Oświecenie dziobaków. Baśnie o ważnych mechanizmach i niebezpieczeństwach rozwojowych
Tomasz Teodorczyk Wydawnictwo: ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
Tagi:
Tomasz Teodorczyk
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
167
46

Na półkach: , ,

Fragment recenzji, która ukazała się w "Twórczości" nr 1/2023:
"[...] główni bohaterowie baśni Teodorczyka to ludzie, którzy w którymś momencie życia stają przed fundamentalnym pytaniem: kim jestem? Powodowani czystą ciekawością, osiągnięciem konkretnego celu lub doskwierającą im już za bardzo rzeczywistością, wychodzą z dawno utartych kolein codziennego życia i podejmują wędrówkę w nieznane. Cel ich wędrówki jest zawsze inny, niż to zakładali lub sobie wyobrażali. Ale najistotniejszą rzeczą, jaka się dokonuje podczas tej ich nowej drogi <<po omacku>>, jest ich wewnętrzna przemiana. Dotyczy ona w szczególności postrzegania samego siebie, a dopiero później reszty świata. Przy czym ta <<reszta>> traci jakby na wadze. Punkt ciężkości, uwagi bohaterów zostaje przekierowany z zewnątrz do wnętrza. Tym samym opowieść o drodze staje się jej medytacją dla czytelnika. Przemiana postawy bohaterów polega na porzuceniu celu swojego pierwotnego pragnienia i oddaniu się radości z samego kroczenia nową drogą. Chyba największą nagrodą za jej wybór jest poczucie wolności, wynikające z wyzbycia się wcześniej uwierających ograniczeń – narzucanych przez wychowanie, kulturę, obyczaj, religię - oraz z odrzucenia myślenia o sobie w kategoriach pejoratywnych."

Fragment recenzji, która ukazała się w "Twórczości" nr 1/2023:
"[...] główni bohaterowie baśni Teodorczyka to ludzie, którzy w którymś momencie życia stają przed fundamentalnym pytaniem: kim jestem? Powodowani czystą ciekawością, osiągnięciem konkretnego celu lub doskwierającą im już za bardzo rzeczywistością, wychodzą z dawno utartych kolein codziennego życia i podejmują...

więcej Pokaż mimo to

avatar
212
103

Na półkach: ,

Do przeczytania książki zachęcił mnie tytuł, a właściwie podtytuł. Zakładał on, iż będą to baśnie o mechanizmach rozwojowych, czyli coś idealnego dla mnie. Zwłaszcza, że ostatnio psychologia rozwojowa jest jedną z moich pasji. Tak więc liczyłam na przyjemną lekturę przed snem, zakładając, że przeczytam książkę w ciągu jednej nocy. Jakie było moje zdziwienie po przeczytaniu pierwszej baśni. Nie mogłam skupić się na czytaniu kolejne, gdyż w głowie krążyło mi wiele przemyśleń i interpretacji pierwszej baśni. Tak było z każda kolejną, więc rozplanowałam sobie, czytanie jednej baśni na jeden dzień.

W każdej baśni, przewijają się tytułowe dziobaki. Każda też, zgodnie z tytułem mówi o mechanizmach rozwojowych i niebezpieczeństwach z nim związanych. Tytułowe "oświecenie" można odbierać, jako cel autora, aby zobaczyć i rozpoznać pewne mechanizmy, których być może na co dzień nie zauważamy. Wszystko jest utrzymane w baśniowej konwencji i scenerii, mamy królewny, smoki, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, czary, dziwne istoty itd. Charakterystyczne dla tego gatunku, jest opowieść, która ma morał i ma nauczyć czegoś czytelnika, w sposób metaforyczny. Pod tym względem "Oświecenie dziobaków" sprawdza się idealnie.

Książka podzielona jest na rozdziały, a każdy rozdział to jedna baśń. Rozdziały ponumerowane są za pomocą kanji , czyli japońskich znaków odzwierciedlających liczby. Przy każdej baśni mamy również obraz zwierząt, utrzymany w japońskiej konwencji. Przed każdą bajką mamy również cytat, odwołujący się do wielkich uczonych, czy też istotnych tekstów. Książka jest wspaniałą chwilą do refleksji nad własnym życiem i nad ludzkim umysłem. Jedno wiem na pewno. Jeszcze nie raz wrócę do tej książki. Moimi ulubionymi baśniami są: "Złodziej snów" i "Królewicz i smok" :)

Do przeczytania książki zachęcił mnie tytuł, a właściwie podtytuł. Zakładał on, iż będą to baśnie o mechanizmach rozwojowych, czyli coś idealnego dla mnie. Zwłaszcza, że ostatnio psychologia rozwojowa jest jedną z moich pasji. Tak więc liczyłam na przyjemną lekturę przed snem, zakładając, że przeczytam książkę w ciągu jednej nocy. Jakie było moje zdziwienie po przeczytaniu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • Beletrystyka
    1
  • Ulubione
    1
  • Psychologia
    1
  • Baśnie
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także