Miłość na manowcach

religia
Wydawnictwo M
2014-01-01
2014-01-01
Marek Dziewiecki miłość na manowcach miłość i religia

Okładka książki Bóg i ja. Droga pięknej miłości Marek Drzewiecki, Franciszek Płaczek
Bóg i ja. Drog... Marek Drzewiecki, F...
Okładka książki Piękni w Chrystusie. Rachunek sumienia dla dorosłych i młodzieży Marek Drzewiecki, Franciszek Płaczek
Piękni w Chrys... Marek Drzewiecki, F...
Okładka książki Laboratorium miłości. Tom 1: Przed ślubem Marek Drzewiecki, Szymon Grzelak, Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz, Zbigniew Kaliszuk, Beata Mądra, Marcin Mądry, Radosław Pazura, Jacek Pulikowski, Adam Szustak OP
Laboratorium m... Marek Drzewiecki, S...

Są w tej książce gorsze i lepsze fragmenty. Te lepsze są wszakże tak trafne! Jestem pełen podziwu dla wnikliwości autora. To książka, którą spokojnie może (powinien?) przeczytać każdy człowiek, nie tylko religijny. Bo kto by chciał mylić miłość z jej imitacją?

Przeczytałam kilka dni temu niewielką książkę ks. Marka Dziewieckiego-,,Miłość na manowcach,, Autor jest duszpasterzem, rekolekcjonistą, doktorem psychologii. Pisze książki z zakresu przygotowania do życia w rodzinie, psychologii wychowawczej i terapii uzależnień.

W ,,Miłości na manowcach,, opisuje najczęściej występujące imitacje miłości i podaje przykłady miłości interesownej, miłości warunkowej i miłości niedostosowanej do niepowtarzalnej sytuacji kochanej osoby. By kochać głęboko i prawdziwie nie wystarczy tylko dobra wola i odczucia, ale należy nieustannie pracować i stawiać wymagania miłości.
Ks. Marek Dziewiecki obala mity na temat miłości, a mianowicie, że istotą miłości jest seks, że miłość to uczucie zakochania, że miłość to, to samo co tolerancja, że miłość jest równa akceptacji drugiej osoby, że miłość może przybrać postać wolnego związku między kobietą i mężczyzną oraz miłość, która może być naiwnością, a także przeznaczeniem.
W publikacji poruszane są także kwestie gwałtu małżeńskiego i zdrady, aborcji, in vitro, ideologii gender, edukacji seksualnej i homoseksualizmu.

Z niektórymi kwestiami dotyczącymi miłości zgadzam się z ks. Dziewieckim, ale są też takie, na które patrzę zupełnie inaczej. Szczególnie w pamięć zapadło mi stwierdzenie, że ,,kochać to promieniować taką radością w obliczu tej drugiej osoby, takim zachwytem wobec niej, taką troską o nią i o jej los, nawet w najdrobniejszych sprawach, by przy mnie chciało jej się żyć dosłownie w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji,,

Myślę, że publikacja ta powinna zainteresować głównie osoby związane z kręgami religijnymi.

• Tesseris
  • 2015
  • Przestrzeń wiary
  • Religia, wiara, rozwój duchowy
  • Duchowa literatura
  • L. polska
  • Biblioteka Macierzanki
  • Amor i Agape

Dodaj cytat z książki Miłość na manowcach