Kampania 1814. Od inwazji do abdykacji Napoleona

2014-01-01
2014-01-01
Dominik Jednorowski
Napoleon kampania 1814 wojny napoleońskie

Przykre, że na naszym rynku wydawniczym jedyna dostępna szerzej monografia okresu pomiędzy Bitwą Narodów pod Lipskiem a abdykacją Napoleona powstała u schyłku XIX. wieku. Tym lepiej, że książka-"rodzynek" jest naprawdę ciekawa i sprawnie napisana. Mamy więc tutaj opis dwutorowy: historię kampanii toczonej przez Napoleona przeciwko VI koalicji na ziemiach północno-wschodniej Francji od stycznia do kwietnia 1814 r. oraz działania na polu dyplomatycznym, negocjacje pokojowe, zakulisowe działania Talleyranda mające za cel restaurację Burbonów. Na wstępie i zakończeniu autor przedstawia również pokrótce obraz społeczeństwa francuskiego i stan gospodarki Cesarstwa u jego schyłku.
Opis działań wojennych nie powala szczegółowością, szczególnie blado wypadają wczesne bitwy- pod Brienne i La Rothiere oraz ostatni przebłysk geniuszu Napoleona czyli kampania sześciodniowa. Niestety mapek jest mało, zaledwie jedna "ogólna", co przy ciągłych manewrach, przemieszczaniu się obu stron i kilkunastu armii jest zwyczajnie ilością za małą. Tyle dobrego, że zawarte mapki są kolorowe, zatem nie musimy odszyfrowywać stron.
Opis działań dyplomatycznych jest napisany bardzo żywo, na plus ogromna ilość rozbudowanych przypisów.
Autor mimo, że Francuz sięgnął po sporą ilość opracowań i archiwaliów pruskich, austriackich i rosyjskich. Nie jestem w stanie zweryfikować ile z tych ustaleń jest już nieaktualnych w świetle obecnych badań historyków.
Niestety, czuć że praca trąci myszką, jest wręcz naszpikowana aluzjami do czasów współczesnych autorowi albo metaforami, które osobie niesiedzącej głęboko w dziejach XIX.-wiecznej Francji przelecą nad głową. Dobrą rolę odegrał tłumacz zamieszczając odpowiednie przypisy z tłumaczeniami.
Praca dobra, ale nie pozbawiona wad.

Waldemar Łysiak napisał kiedyś takie zdanie o wojnie w 1814 roku, że Napoleon bił wszystkich zawsze i wszędzie,gonił ich po całej Francji aż ci pobici pewnego dnia stanęli przed bramami Paryża i zakończyli wojnę. Czy tak faktycznie było ? Odpowiedź w tej świetnej książce

Jedyna polskojęzyczna publikacja dotycząca wojny w obronie Francji, więc chwała dla wydawnictwa że ta pozycja wyszła.

Tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że tak naprawdę największy geniusz Napoleona ukazał się właśnie u jego schyłku, co Houssaye zręcznie, barwnie i z charakterystyczną sobie swadą opisuje.

Książka zawiera wiele anegdot, autor wykorzystał mnogą ilość źródeł i korespondencji.

Na marginesie, mógłby się jakiś polski autor wziąć za ten temat, ileż można katować Austerlitz, wojnę z Prusami (1806-1807) czy wojnę w Hiszpanii, jak czynią to niektórzy nasi domorośli autorzy.

Książka zawiera wiele anegdot, autor wykorzystał mnogą ilość...

To jedyna polskojęzyczna pozycja dotycząca kampanii francuskiej. Książka świetnie nadałaby się na lekturę uzupełniającą, ale jako główne źródło wiedzy sprawdza się raczej słabo. "Kampanię 1814" napisano dawno, więc mamy tu cechy charakterystyczne dla tego okresu - częste próby polemiki z innymi autorami, silny subiektywizm, skrajnie emocjonalny sposób przedstawiania faktów czy archaiczny styl i konstrukcję książki. Do tego Henry Houssaye celowo skupia się na finalnym okresie kampanii, celowo marginalizując wcześniejsze wydarzenia, w tym "kampanię sześciodniową". Niewiele map, brak czytelnych zestawień sił, a same opisy starć też mało sugestywne.
W moim odczuciu to nie jest zła książka. Wiele kwestii wyjaśnia w sposób pełny i rzetelny, ale na pewno nie zasługuje na wysoką ocenę.
Czy polecam? Zainteresowanym tematem radzę sięgnąć do książek generała Kukiela o wojnach napoleńskich, gdzie przedmiotowej kampanii, podobnie jak innym, też poświęcono nieco uwagi. A jeśli to za mało, można posiłkować się niniejszą pozycją.

Pomimo, iż od napisania książki minęło już prawie 130 lat, pozycja ta jest wciąż fantastyczną lekturą dla wszystkich zainteresowanych epoką napoleońską. Książka francuskiego historyka jest jedyną na polskim na rynku monografią kampanii 1814 roku i od razu trzeba zaznaczyć, że nie wyczerpuje tematu.
Autor, jak sam zresztą przyznawał, skupił się głownie na wydarzeniach z okresu od 27 lutego do 30 marca, co oznacza, że nie skupił się na początkowej fazie kampanii. Sporą zaletą książki jest fakt, że Houssaye równie dokładnie co działania wojenne opisywał rokowania pokojowe i zakulisowe rozgrywki monarchów. Trzeba również zauważyć, że autor nie przedstawiał sytuacji tylko z jednej, francuskiej strony, ale ukazywał ją również od strony sprzymierzonych. Plusem jest również to, że autor nie przepisywał bezkrytycznie dzieł swoich poprzedników, lecz konfrontował ich opinie z dokumentami i innymi źródłami, starając się "poprawiać" błędy francuskich, rosyjskich czy niemieckich historyków. Książka nie miałaby swojej wartości, gdyby nie świetny styl autora. Mimo, że autor emocjonalnie podchodził do tematu, nie jest to dla czytelnika drażniące, bo Houssaye nie szczędził słów krytyki swoim rodakom. Stronniczość jest widoczna, ale na szczęście nie jest przesadzona. Chyba jedynym minusem jest fakt, że książka smutnie się kończy.

Autor, jak sam zresztą przyznawał, skupił się głownie na wydarzeniach z...

Bardzo dobry styl autora (i do tego dobre tłumaczenie). Małe ale przełomowe wydarzenia kampanii opisane niezmiernie ciekawie. Zabrakło może tych kilku pierwszych wygranych przez Napoleona bitew, ale reszta kampanii barwnie rozrysowana.
Szczerze polecam zaznajomić się z tym tytułem.

Szczerze polecam zaznajomić się z tym tytułem.

Pełen dramatyzm kampanii opisany/

Pełen dramatyzm kampanii opisany/

Skrótowo opisana kampania 1814, ale dobrze i piękny język, styl i tłumaczenie też.

• Wojny napoleońskie
  • Epoka napoleońska