Somosierra 1808

Okładka książki Somosierra 1808 Robert Bielecki
Okładka książki Somosierra 1808
Robert Bielecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1989-01-01
1989-01-01
Napoleon Polska Francja Hiszpania Wojsko Polskie szwoleżerowie

Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Nastolatek pot... Robert Bielecki, Ag...
Okładka książki Mówią wieki nr 02/2012. Wydanie specjalne Robert Bielecki, Jarosław Czubaty, Sławomir Leśniewski, Tomasz Łubieński, Andrzej Nieuważny, Redakcja miesięcznika Mówią Wieki
Mówią wieki nr... Robert Bielecki, Ja...

Somosierra, polecam gorąco, ważna bitwa, chociaż de facto była ona rzeźnią dla naszych Polaków robaków...

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Mój wcześniejszy kontakt z R. Bieleckim ograniczał się do zajrzenia parę razy do kapitalnej "Encyklopedii Wojen Napoleońskich", dlatego podchodząc do tej książki miałem bardzo wysokie oczekiwania. W istocie autor mnie nie zawiódł, dał się lepiej poznać, jako osoba kompetentna, znająca źródła, co przecież nie może dziwić, w końcu jest autorem encyklopedii obejmującej daną epokę.

Przechodząc do zawartości książki należy poczynić kilka uwag. Przede wszystkim zarysowanie tła konfliktu jest w mojej ocenie za długie. O ile sprawy rodzinne Burbonów hiszpańskich, "Dos de Mayo", czy kapitulacja gen. P. Dupont są tu kluczowe dla zrozumienia rozdarcia Hiszpanii w roku 1808 to opisywanie działań generała Charlesa-a Lefebvre Desnouttes-a w Aragonii wydają się sztucznie zabierać miejsce. Nie wiem czy to wymagania narzucone przez wydawnictwo, czy zamysł autora, lecz opis pierwszego oblężenie Saragossy nie musiał się w tej pozycji znaleść, ale jak już jest to przyznam, że bardzo przyjemnie się o nim czytało.

Jeśli chodzi o stronę redakcyjną to nie ma się do czego przyczepić. Nie udało mi się znaleść ani jednej literówki, czy innego błędu, który mógł umknąć oku redaktora.

Do wydania HB-kowego są dołączone dwie mapki, z czego jedna dwustronna. Jak na końcówkę lat 80 są one bardzo czytelne i użyteczne podczas lektury tekstu.

Największy plus dla p. Bieleckiego należy się za niesamowity opis szarży lansjerów-szwoleżerów gwardii cesarskiej 30 listopada pod Somosierrą. Opis zmagań najpierw 3. szwadronu, a następnie 1. i innych jednostek, które do niego dołączyły czyta się z wypiekami na twarzy, dawno nic mnie tak nie rozbudziło jak opis tego starcia. Dodatkowo autor rozprawia się z legendą jaka narosła dookoła szarży i "naprostowuje" obecną wersję wydarzeń. Jakby tego było mało to autor w następnym rozdziale zajmuje się historią historii starcia w tytułowym wąwozie(?),podaje nazwiska żołnierzy, którzy po bitwie spisali swoje wspomnienia lub pozbierali je od swoich kolegów i opublikowali. Opisana jest również złośliwa działalność A. Thiersa, który jawnie i z premedytacją dążył do zmarginalizowania znaczenia Polaków w zdobyciu tej arcy trudnej pozycji hiszpańskiej. Na samym końcu książki znajduje się etat 3. szwadronu z nazwiskami i krótką notą biograficzną oraz relacja z szarży P. Dautancourta i Benedykta Zielonki.

Reasumując jest to książka na pewno warta polecanie, która zachęca nie tylko nazwiskiem autora, ale także swoim skromnym rozmiarem (zaledwie 206 stron z aneksami i bibliografią). Autor świetnie balansuje między pisarstwem historycznym a zachowaniem charakteru popularno-naukowego znamiennego dla serii HB. Książka broni się stylem, merytorykom oraz erudycją.

Na półkach: , , , , , ,

Monografia Roberta Bieleckiego to bardzo rzetelny przyczynek do historii kampanii hiszpańskiej lat 1807-1808.

Autor wnikliwie analizuje źródła historyczne (zwłaszcza polskie i francuskie, ale i hiszpańskie),co umożliwiło mu wiarygodną rekonstrukcję przebiegu bitwy pod Somosierrą. Udało mu się przy tym zweryfikować i skorygować parę mitów narosłych wokół tego starcia. Równocześnie jest "Somosierra 1808" oddaniem chołdu dla 216 szwoleżerów, którzy zdobyli na tej przełęczy 16 armat i rozpędzili trzy tysiące Hiszpanów.

Zawarte w książce mapy są jasne i umożliwiają czytanie bez korzystania z internetu lub innych źródeł kartograficznych. Ilustracje są bardzo interesujące, ale tracą dużo z powodu braku kolorów.

Dołączone aneksy są bardzo ciekawe i uzupełniają wręcz wyczerpująco sam tekst książki.

Bielecki rozpoczyna narrację od przyczyn wybuchu wojny między Francuzami a Hiszpanami w 1807 roku. Następnie przedstawia on siły obu stron i relacjonuje proces powstawania polskich szwoleżerów gwardii jako oddziału. Sporo miejsca poświęca autor oblężeniu Saragossy i marszowi armii francuskiej na Madryt.

Sama bitwa przedstawiona jest bardzo plastycznie. Bielecki nie zatrzymuje się po samym starciu, lecz śledzi losy rannych szwoleżerów oraz dalszy przebieg kampanii 1808 roku.

Niezwykle ciekawym jest rozdział o percepcji bitwy przez historyków, który unaocznia czytelnikowi, jak trudnym było poprawne rekonstruowanie ówczesnych wydarzeń.

"Somosierrę 1808" mogę spokojnie polecić wszystkim zainteresowanym historią wojen koalicyjnych.

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy