1815 Lot Orła

historia
Napoleon V
2015-03-01
2015-03-01

Po solidnej "Kampani 1814 r." sięgnąłem po jej kontynuację, w której autor opisuje okres pomiędzy abdykacją Napoleona a jego wymarszem pod Waterloo. Jest to praca diametralnie różna od poprzedniej, bowiem co zrozumiałe nie opisuje żadnych ruchów wojsk na polu bitwy. Praca porusza więc wątki społeczno-polityczne okresu I restauracji, kongresu wiedeńskiego, pobytu Napoleona na Elbie, jego powrót i tzw. 100 dni.
Nie jest to praca nowa, aczkolwiek należy docenić przebogatą bibliografię źródłową opartą w przeważającej mierze na źródłach z dokumentów i listów z omawianego okresu.
Jest to bardzo ciekawe spojrzenie na ówczesne stosunki społeczne, które można określić w skrócie jako wyczekiwanie w zawieszeniu między Burbonami i bonapartystami.
Autor nie zaklina rzeczywistości i bardzo elegancko pokazuje jak rozdarta i podzielona była Francja.

Dobrze opisana ostatnia kampania Napoleona

Dobrze opisana ostatnia kampania Napoleona

Zacznę może od kwestii technicznej, która nie wynika wprost z okładki, a która może wprowadzić w błąd potencjalnego czytelnika. Mianowicie jest to tylko tom I pracy poświęconej powrotowi Napoleona. Ramy czasowe książki to kwiecień 1814 roku, czyli od powrotu Burbonów do Francji, do 12 czerwca 1815 roku, czyli momentu kiedy Napoleon wyrusza na kampanię, która skończy się słynną bitwą pod Waterloo.
Książka ma już swoje lata, bo pisana była w latach 1889-1892, ale po wydanym już wcześniej w Polsce "Kampanii 1814" tego samego autora, można się było określonego, wysokiego poziomu. I tym razem Houssaye mnie nie zawiódł. Książka jest bardzo obiektywna i wyważona, pisana z obu perspektyw, zarówno z perspektywy burbońskiej jak i napoleońskiej. Autor świetnie odmalował atmosferę i nastroje 1815 roku, ukazane zostały różne postawy społeczeństwa w tamtym okresie na bardzo konkretnych przykładach. I tak chociażby Houssaye pokazuje rojalistyczne postawy kleru, ale nie waha się również pokazywać przykłady księży, którzy stanęli po stronie Cesarza. Z racji przedziału czasowego książki, główną tematyką są zmiany administracyjne nowego państwa oraz problemy związane z umacnianiem władzy powracającego Napoleona, ale nie brakuje również wątków militarnych, jak chociażby omówienia walk w Wandei czy generalnie partyzantki rojalistycznej.
Wróbelki ćwierkają, że są jakieś problemy z wydaniem II części książki, co byłoby zresztą wielką szkodą dla czytelników. Mam nadzieję jednak, że II tom ukażę się niebawem i wraz z książką o 1814 roku domknie ten napoleoński trójksiąg Houssaye'a.

• Wojny napoleońskie
  • Historia - XIX wiek