Meksyk 1847

Historyczne Bitwy
Bellona
1998-01-01
1998-01-01

Dobry i ciekawy HB-ek o mało znanej u nas historii podboju Meksyku przez Amerykanów. Wg Autora jest to też wojna starannie przemilczana i wstydliwa w początkach powstawania USA jakiego dzisiaj znamy. To podejście tym bardziej powinno zachęcać do lektury.

Fajna typowo popularyzatorska książka zwięźle i przystępnie opisująca wojnę amerykańsko-meksykańską. Na minus zatrważająca wręcz liczba literówek, trochę nie przystoi biorąc pod uwagę, że to drugie wydanie w ramach podobno "edycji limitowanej"...

Jarosław Wojtczak to autor o ugruntowanej pozycji w serii "Historyczne Bitwy". Meksyk 1847 to jego kolejna solidna pozycja przedstawiająca militarny przebieg (z niezbędnym tłem politycznym i dyplomatycznym) nieco zapomnianej wojny stoczonej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Książka uświadamia czytelnika jak ważna była to wojna w historii obu krajów - w jej wyniku USA dokonało największej w swoich dziejach ekspansji terytorialnej (powiększając swoje terytorium o 1/3 w tym o Nowy Meksyk i Kalifornię),na jej polach bitew doświadczenie zdobywali przyszli bohaterowie wojny secesyjnej (chociażby gen. Lee i gen. Grant). Co ciekawe przyglądające się rodzącemu się konfliktowi mocarstwa europejskie stawiały bardziej na Meksyk niż na Stany Zjednoczone (Meksyk posiadał stosunkowo silną armię, podczas gdy armia USA, przynajmniej zawodowa, była nieliczna). Autor wskazuje, jakie czynniki doprowadziły do zwycięstwa Stanów Zjednoczonych w wojnie (całkowite panowanie na morzu pozwalające na swobodę w przeprowadzaniu operacji desantowych, świetna - nowoczesna i zawodowa artyleria oraz praca wojsk inżynieryjnych, które torowały drogę wojsku na bezdrożach Meksyku, dzięki czemu armia USA wielokrotnie zaskakiwała przeciwnika pojawiając się na kierunkach, na których jej obecność nie była spodziewana). Autor barwnym i lekkim piórem przedstawia też dramatyzm starć (szczególnie chodzi tu o bitwę pod Buena Vista i ofiarną obronę stolicy przez Meksykanów) oraz poszczególnych bohaterów konfliktu (szczególnie ciekawą postacią był gen. de Santa Anna). Jedyny duży minus wskazanej pozycji nie jest zawiniony przez autora - chodzi tu o niewyobrażalną wręcz liczbę literówek, która utrudnia lekturę (wydawca całkowicie położył korektę tekstu). Pomimo tego jednak książka na pewno warta jest lektury.

Jak zwykle świetna książka od Jarosława Wojtczaka.
Całe szczęście, że Bellona postanowiła zrobić drugie wydanie, bo ceny za pierwsze wydanie zaczęły być już absurdalnie duże.

Z plusów, jest to kompleksowy opis jednej z najmniej znanych w Polsce wojen, które miały jeden z największych skutków w historii świata - to dzięki tej wojnie USA uzyskały cały swój słynny Dziki Zachód, Kalifornię oraz dostęp do Pacyfiku. Miało to olbrzymie znaczenie dla historii XIX i XX wieku oraz dla czasów współczesnych.
Opisana jest wojna od początku do końca, rozdziały traktują o różnych etapach wojny, mamy dokładny opis wojsk obu krajów, tego jak były podzielone, jak były uzbrojone i jakie były ich plusy i minusy.
Są dokładnie opisane bitwy oraz działania wojenne, są relacje uczestników wojny, słowem - jest wszystko czego się oczekuje po serii Historyczne Bitwy.

Jak zwykle świetna książka od Jarosława Wojtczaka.

Co do książki, zacznę od minusów. Pomimo tego, że to drugie wydanie, Bellona nie poprawiła żadnych błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, których ta książka jest pełna. Bardzo psuje to lekturę....

Dobra pozycja o egzotycznym dla nas konflikcie. Mamy całą genezę konfliktu, przedstawienie Sił Zbrojnych jak i opis działań militarnych.

Mam mieszane uczucia co do książki. Jarosław Wojtczak przedstawia bardzo ciekawy i mało znany w Polsce konflikt amerykańsko-meksykański zakończony sukcesem tego pierwszego państwa. Jeśli ktoś czytał inne pozycje tego autora, to mniej więcej wie czego się spodziewać. Konstrukcja pracy wygląda dobrze, mamy krótkie wprowadzenie do tematu, przedstawienie sił zbrojnych przeciwników, natomiast jakieś 2/3 tekstu to już opis samych działań militarnych, więc fabularnie trudno się nudzić, bo jest to habek dosyć konkretny. Bibliografia nie powala, znajdują się w niej pozycje tylko polsko i anglojęzyczne, no ale to w końcu praca popularnonaukowa, do tego o egzotycznym konflikcie, więc dobrze, że w ogóle możemy o nim coś przeczytać w naszym języku. Książka powinna zainteresować również wszystkich tych, którzy interesują się wojną secesyjną, bo na jej stronach można odnaleźć wielu bohaterów tamtych wydarzeń. Jeśli dodamy do tego specyficzny teatr działań wojennych, desant Amerykanów w Veracruz oraz walki uliczne to dochodzimy do wniosku, że i sama wojna amerykańsko-meksykańska prezentowała się ciekawie pod kątem militarnym. Osobną sprawą jest natomiast kwestia edytorska. Jest to kolejna pozycja wydana w edycji limitowanej, w podwyższonej cenie, a poziom korekty, która według stopki redakcyjnej ponoć była, woła o pomstę do nieba. Liczba literówek, permanentnie przekręconych nazw geograficznych (Rio Grandę, Sierra Mądre, Pało Alto) czy jakichś dziwnych kombinacji liter ("inneso wisa, een.") wywołuje śmiech i politowanie.

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy