Komuniści przeciwko komunistom

Zysk i S-ka
2014-12-08
2014-12-08
PRL Władysław Gomułka

Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Każda Ideologia zjada swoje dzieci, ale też i swoich twórców.

Każda Ideologia zjada swoje dzieci, ale też i swoich twórców.

Na podstawie dokumentów, których wartość historyczna jest mała - donosów, protokołów z przesłuchań, w stalinowskich wiezieniach (wymuszanych w czasie tortur) formułowane są opinie na temat postaci historycznych. Czytelnik jest wprowadzony w błąd. Wiele oskarżeń, wniosków opartych jest na preparowanych w czasach stalinowskich kłamstwach. Brak uczciwego poinformowania czytelnika o wartości źródeł na jakich opierał się autor. Szafy MBP były pełne zarzutów : zdrady, kolaboracji z hitlerowcami. Nie tylko na komunistów, ale także na A.K. To była ich "normalna"działalność. Autor pomija te fakty.
Rozliczenia ofiar stalinowskich więzień. Bez rozliczenia katów. Zjawisko bardzo teraz powszechne.

Książka o prześladowaniach komunistów przez komunistów w latach 1947-56. Świetny opis paranoicznej atmosfery podejrzliwości i donosicielstwa na szczytach władzy. Znakomite przedstawienie mentalności komunistycznej, tego zaczadzenia, które każe wierzyć ślepo partii i godzić na wszystko. Dokładne przedstawienie stopnia zależności od ZSRR. Świetny styl książki. To wybitne dzieło historyczne.

W tym potężnym tomie (ponad 1000 stron!) Robert Spałek przedstawił szczegółowo i wyczerpująco prześladowanie komunistów przez komunistów w PRLu w latach 1947-1956. W ówczesnej atmosferze stalinowskiej paranoi, w każdym kraju komunistycznym odbywały się wielkie procesy prominentnych komunistów zakończone wyrokami śmierci. Polska była tu o tyle wyjątkiem, że do wielkiego procesu nie doszło, ale trochę niektórych towarzyszy pomęczono. Mowa jest o ok. 800 osobach, co było ułamkiem procenta osób ówcześnie represjonowanych.

Wszystkie zarzuty wobec komunistów wyssane były z palca, ale ciężkim śledztwem, torturami łamano wielu ludzi i gotowi byli zeznać wszystko (ale wielu nie udało się złamać). Wielu szantażowano odwołując się do ich partyjności. I tak, generał Marian Spychalski, który się zupełnie załamał w śledztwie, mówi w czasie przesłuchania: „Ja chcę służyć partii, całe życie oddam dla partii”, i dalej „Przyrzekam, że wszystko powiem, co tylko będę pamiętał, a jeśli czegoś nie pamiętam, to proszę mi powiedzieć, a ja na pewno się przyznam.” (s.461).

Świetny jest prolog, w którym Spałek charakteryzuje mentalność komunistyczną, polegającą na ślepej wierze w marksistowsko-leninowsko-stalinowską wizję świata. Od tej wiary nie było odwrotu: dla komunistów partia miała zawsze rację, służenie partii było ich najwyższym celem życia. Nie dziwi więc, że żaden z aresztowanych komunistów, po ciężkim śledztwie i torturach nie wyrzekł się swojej wiary; niektórzy wręcz błagali żeby ich z powrotem przywrócić do partii (gen. Komar).

Pisze też Spałek o panującej wówczas w elitach komunistycznych podejrzliwości, szpiegomanii i donosicielstwie: nikt nie mógł być pewien dnia ani godziny. Nawet najwyższe stanowisko nie stanowiło gwarancji bezpieczeństwa: i tak Stalin naciskał w 1952r. Bieruta żeby aresztować Bermana, nr 2 w państwie, ale Bierut oparł się: bał się o swój los. (s.559)

Sporo tam różnych smaczków. I tak, Bierut panicznie bał się Stalina, zwłaszcza po tym jak ten go brutalnie zrugał na Kremlu w październiku 1944r.: „Czto ty, job twoju mać, diełajesz w Polsze? Kakoj z tiebia komunist, ty sukin-syn” (s.695)

Inna ciekawostka: Bierut wysłał do Sowietów w czerwcu 1944 mocny donos na Gomułkę „Wysyłając ten list, musiał mieć świadomość (…) że teoretycznie wydaje wyrok polityczny, a może i w dalszej konsekwencji fizyczny na Gomułkę.” (s.609). W roku 1948 Gomułka dowiedział się o donosie, wtedy znienawidził Bieruta.

Więcej tam b.ciekawych wątków, np. szczegółowo opisane śledztwo przeciw Gomułce, ale zostawiam je zainteresowanym czytelnikom

Dostaliśmy fascynującą książkę pełną intrygujących wątków i informacji. To absolutnie podstawowa rzecz dla zrozumienia stalinizmu w Polsce, ogólnie, dla zrozumienia mentalności komunistycznej.

• Komunizm
  • 03. Pap+
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR
  • Historia Polski 1944/45-1989
  • 1.8.Dzieje Najnowsze

Dodaj cytat z książki Komuniści przeciwko komunistom