Bazar złych snów

Okładka książki Bazar złych snów Stephen King Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2015
Okładka książki Bazar złych snów
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
2015-11-03
Data 1. wydania:
2010-01-01
Tomasz Wilusz
king horror bazar opowiadanie wiersz
Inne

Oficjalne recenzje i

Targowisko różności

932 55 94

Niektóre opowiadania jak chociażby "Nekrologi", "Zielony bożek cierpienia", "Billy Blokada", "Życie po życiu" czy o "Batman i Robin wdają się w scysję" są świetne.

Opowiadanie "UR" jest w ogóle mistrzostwem świata i kolejnym w twórczości Kinga mrugnięciem oczka do fanów Rolanda i jego przygody.

Jednak znajdują się też słabsze historie jak "130. kilometr", "Premium Harmony" albo ""Herman Wouk jeszcze żyje"".

Tak czy siak książka warta przesłuchania. Teksty od autora przed każdym z opowiadań są świetne jak to zawsze teksty poprzedzające książki Mistrza.

Oczywiście wszystko napisane jest na najwyższym poziomie. Kto lubi styl pisania Kinga na pewno się nie zawiedzie, bo nawet te gorsze historie cieszyły tym jak je opisuje autor.

Jednak znajdują się też słabsze historie jak "130. kilometr", "Premium...

„Bazar złych snów” to znakomity zbiór opowiadań, w którym King daje popis swego pisarskiego warsztatu. Choć kojarzony jest z horrorami, to czytelnik tego gatunku jako takiego tutaj nie uświadczy. Wprawdzie większość opowiadań zawiera wątki fantastyczne, jednakże ich główny wydźwięk jest zdecydowanie obyczajowy.
Nie ma tu co prawda informacji o roku, w którym King napisał dane opowiadanie, ale każde z nich poprzedzone jest jego krótkim komentarzem. Oprócz tego, że wstępy owe nakreślają szerszy kontekst dla każdej historii, dają także pewien obraz samego autora. King często wspomina w nich o swoim wieku i przyznaje, że jako starzejący się człowiek coraz częściej rozmyśla o śmierci. Widać to jego zainteresowanie w treści opowiadań, które dotyczą także innych kwestii istotnych dla osoby na ostatnim etapie życia: są tu poruszane tematy m. in. zniedołężnienia fizycznego, melancholii za dawnymi czasami, czy żalu za popełnione (lub nie) czyny. Nawet jeśli bohaterowie są młodzi, ich perypetie krążą wokół podobnej tematyki – śmierci, konsekwencji podejmowanych wyborów, rozmaitych tęsknot. Ponadto autor dokonuje tu również krytyki niektórych zjawisk społecznych, jak skłonność do wiary w zabobony albo alkoholizm.
Zbiór (z paroma wyjątkami) czytało mi się nader przyjemnie dzięki inteligentnemu językowi, dobrze zbudowanym postaciom i ciekawej fabule. Dodatkowym plusem było dla mnie to, że narracja za każdym razem, oprócz warstwy rozrywkowej, posiadała też wymiar, powiedzmy, filozoficzny, skłaniający do namysłu nad życiem, przemijaniem, własnym postępowaniem.
Najlepszymi opowiadaniami dla mnie były „Życie po życiu” oraz „Ur”, zaś najsłabszym „Tommy”.

Nie ma tu co prawda informacji o roku, w którym King napisał...

Opowiadania o różnorodnej tematyce. Jedne bardzo ciekawe, inne całkiem niestrawne i nudne. Ogół oceniam dobrze, nawet słabsze opowiadania miały w sobie przyciągający klimat. Dobrym pomysł z przerywnikami pomiędzy każdym z nich.

1995

DNF 40%.

Ostatnio pomyślałam sobie, że mam dobrą passę i żadna książka nie zasłużyła na porzucenie. Więc masz ci babo placek. Podobało mi się pierwsze opowiadanie i tyle. Jest nudno, jest nieinteresująco, nuży mnie i męczy i nie mogę się zmusić, żeby iść dalej. Przykro mi, ale nie tym razem.

DNF 40%.

Niektóre opowiadania są świetne. Ale za poezję to King nie powinien się zabierać…;)

Nie są to najlepsze, ale też nie najgorsze opowiadania jakie przeczytałam. Podobało mi się "słowo od autora" przed każdym opowiadaniem.

No nikt mnie nie przekona do opowiadań, nawet sam King. Choć wymagają mnóstwo pracy od autora, zdaję sobie z tego sprawę, zwyczajnie nie lubię. Nie lubię i już. Próbowałam, dałam szansę, ale nie mogę się przekonać. Ja potrzebuję długiej i wciągającej fabuły. Czasu, aby przywiązać się do bohaterów, nacieszyć się i poczuć obecną w ich historii. W opowiadaniach nie ma na to miejsca. Zanim się obejrzę, już jest po wszystkim.

Zbiór lepszych i gorszych opowiadań. Najbardziej podobały mi się opowiadania: 130 kilometr, Wydma, Ur (za nawiązanie do Mrocznej wieży) oraz Letni grom. Reszta taka sobie.

Niektóre opowiadania trzymające w napięciu i zaskakujące. Inne nudne i zupełnie niepotrzebne. Dobrze się czyta w autobusie, ponieważ forma krótkich opowiadań daje szansę skonsumować całą historię podczas jednej podróży.

Gdy czekasz na kolejny wstępy bardziej niż same opowiadania, to chyba jest coś nie tak. Nooooo właśnie. Daję 5, bo mnie nie porwało. Pan King mistrzem krótkich form nie był i chyba nie będzie. Szkoda.

Video

Video