Poczęcie

Piotr Kuś
Chase Novak
Inne

Okładka książki Zombie.pl Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Zombie.pl Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki Miasteczko Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Miasteczko Robert Cichowlas, Ł...

Niestety nie potrafię znaleźć mocnych stron w tej opowieści, którą z jakiś nieznanych mi powodów zaliczono do kategorii grozy. Dla mnie horror to coś, co budzi niepokój, przerażenie, napięcie i szok. O ile pierwsza część była jeszcze do przełknięcia, choć i tu o pomstę do nieba woła opis wizyty u doktora Kis, to część druga nie ma w sobie nic, co trzymałoby mnie przy książce. Absurdalne wręcz sytuacje wytrącały mnie z równowagi, sprawiały, że elementy z założenia mając budzić przerażenie stawały się niewiarygodne. Wielki przeskok w czasie od momentu poczęcia bliźniąt po czas, w którym są już na tyle dorosłe, by rozumieć, że coś jednak jest nie tak nie tylko z nimi ale i z ich rodzicami, to ominięcie najważniejszych elementów, które przecież mogłyby posłużyć do budowania napięcia w tej rodzinie. Zamożne małżeństwo nagle znika z życia publicznego i naprawdę nie budzi to żadnych podejrzeń ? Przecież Leslie pracowała jako szanowana redaktorka w nowojorskim wydawnictwie i naprawę nikogo to nie dziwi, że tak z dnia na dzień nie pojawia się w pracy? Nikt nie chce poznać ich wspaniałych bliźniaczków? Przecież Twisdenowie ciągle mieszkają w tym samym luksusowym domu. Posyłają dzieci do szkoły, unikają kontaktu z nauczycielami chowając się za płotem ogrodzenia. Od absurdów aż kipi w tej powieści. Aby opisać dramat bezdzietnych par borykających się z bezpłodnością należy wprowadzić tu odrobinę psychologii i wczuć się w rolę takich rodziców. Nie poradził sobie Novak nie tylko z kreacją bohaterów, ale również atmosfera tej powieści pozbawiona jest mroku i niepokoju.

Spodziewałam się po tej książce zupełnie czegoś innego. Początek jest niezły. Kochające się małżeństwo usilnie stara się o potomka, szukając rozwiązania swoich problemów dosłownie wszędzie. I znajdują, jednak skutki, początkowo jedynie nieprzyjemne, z biegiem lat stają się coraz bardziej makabryczne. No i fajnie, można by tutaj mocno poszaleć, stworzyć przerażający klimat. Niestety. Jak dla mnie zabrakło przede wszystkim atmosfery. Kompletnie się nie bałam, nie czułam niepokoju nie trzymało mnie w napięciu. Od połowy książki czytałam siłą rozpędu, po to tylko, żeby się przekonać jak autor to zakończy. Moim zdaniem zmarnowany potencjał.

Super książka, naprawdę wciągająca akcja, pełna dziwactw i okropieństw, które wręcz nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury *-*

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Alex i Leslie Twisdenowie opływają w luksusach, ale ogrom pieniędzy to nie wszystko. Ogrom zer na koncie jest nic nieznaczący, gdy para nie może wydać na świat potomstwa. Nic nie znaczą również fantastyczny dom, świetna praca i dobre relacje. Potrzeba posiadania dziecka jest tak rozpaczliwa, że małżeństwo jest w stanie dopuścić się wszystkiego byle tylko mieć dziecko. Rozpoczynają się konsultacje z różnej maści lekarzami, hipnotyzerami i uzdrowicielami. Seks staje się przykrym obowiązkiem, koniecznością, przestaje dawać parze radość, gdy musi dojść do tego o ostro określonych porach - wszystko odbywa się wręcz z zegarkiem w dłoni. Okazuje się, że podróż do Słowenii i wizyta u tamtejszych "lekarzy" może przynieść skutek. Małżeństwo nie waha się ani przez moment. Teraz, gdy pieniądze mogą im pomóc, muszą przezwyciężyć ból zabiegu
i towarzyszący mu strach. Procedura, której się poddali, przynosi skutki, ale... jest kilka ale. Nie tylko te, których się spodziewali. Owszem, na świat przychodzi para bliźniaków, ale konsekwencje tego są nadzwyczaj straszliwe...

10 lat później

Adam i Alice, czyli dzieci Alexa i Leslie, rozpieszczane są przez bogatych rodziców. Są jednak nieustannie zamykane na noc w swoich pokojach. Może nie byłoby jeszcze w tym nic przedziwnego, gdyby nie to, że z sypialni rodziców słyszą dzikie i wywołujące dreszcze odgłosy. Dzieci wyraźnie zaobserwowały dziwne zachowanie rodziców. Podejrzewają, że jest coś z nimi nie tak, że dzieje się coś, co chcą ukryć. Tylko dlaczego? Czy Alex i Leslie zamykają dzieci z ważnego powodu? Czy odgłosy, które dobiegają z ich sypialni mogą być zabawą, osobliwym fetyszem...? Dzieciaki chcą za wszelką cenę rozwikłać zagadkę i poznać sekret rodziców. Aby to osiągnąć uciekają z domu. Odkrywają mroczny sekret, który zmusi ich do ciągłej ucieczki...

"Poczęcie" to początkowo książka o chęci bycia rodzicem za wszelką cenę, o rozpaczliwej potrzebie posiadania potomstwa, później zaś okazuje się, że to książka o skutkach tragicznego odkrycia, o ucieczce przed tymi, których Adam i Alice zawsze kochali, o przerażających eksperymentach i ich konsekwencjach. Nie jest to jednak groza na miarę najlepszych horrorów, nawet tych klasy B, no i może nawet C. Potraktowałabym to raczej jako książkę akcji, może thriller z wątkami nieco paranormalnymi. Z jednej strony napisany dość lekkim piórem, z drugiej zaś autor bombarduje czytelnika drobiazgowością. Okropność. Nawet najmniejsze szczegóły, wykonywane przez bohaterów codzienne czynności, których etapy znamy doskonale, opisywane są z taką dbałością i wręcz niespotykaną precyzją, że aż strach. I to jedyna rzecz, która w tej powieści może straszyć. Z pewnością nie jest to fabuła. Właśnie, fabuła. Pomyślicie pewnie, że pomysł jest niezwykle oklepany i takie coś przewijało się przez kino i literaturę tysiące razy. No może, sama chyba widziałam gdzieś film na podobnych zasadach. Mimo wszystko uważam samą ideę za udaną. Książkę momentami czytałam z dużym zaciekawieniem, momentami była tak nużąca, że przekładałam po kilka stron jednocześnie. Tak, można mnie za to wychłostać, ale co zrobię!

Podsumowując, pomysł był całkiem całkiem, wykonanie jednak nieco kuleje. Zamiast bogactwa
w opisie zbędnych czynności i rzeczy, wolałabym, by autor skupił się na przeżyciach i emocjach towarzyszących bohaterom - zarówno dzieciom jak i rodzicom. Uważam, że nad grozą również warto byłoby trochę popracować. A właśnie - ktoś porównywał tę książkę do "Dziecka Rosemary". Jakże trafne. Tak samo monotonne, a jakby mówić o całokształcie to jednak coś w sobie ma. No, ale grozy ni w ząb! Serio. Myślę, że "Poczęcie" to książka dobra dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z horrorem - nie wjeżdżać w ten gatunek z grubej rury, a małymi kroczkami, bo tak jak wspomniałam - jest tu tylko wątek paranormalny, grozą nie wieje. Nie polecam i nie odradzam. Może ktoś będzie zadowolony z lektury bardziej niż ja. Książkę oceniłabym na mocne 2+.

Izabela Nestioruk

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Ta książka była dla nie nie najlepsza.Mało było scen,które mi się podobały.
Mogę chyba wymienić góra ze 3,które jakoś zapadły mi w pamięć.
Może,sam plan fabuły był dobry.

Małżeństwo które dochowuje się upragnionych dzieci i tragiczne tego konsekwencję.
To i może fajne,ale ogólnie wykonanie.Takie sobie,mnie ta historia tak sobie przekonała.

Ta książka była dla nie nie najlepsza.Mało było scen,które mi się podobały.
Mogę chyba wymienić góra ze 3,które jakoś zapadły mi w pamięć.
Może,sam plan fabuły był dobry.

Pełna czarnego humoru książka z pogranicza horroru i fantastyki. Mnie się podobała ;)

Sporo kiepskich opinii..mi książka bardzo się podobała,czytając miałem w głowie cały czas wyobrażenie bardzo mocnego thrillera.Stawiam na równi z dziełami mistrzów gatunku..

nudna i przewidywalna, nie polecam

nudna i przewidywalna, nie polecam

Książka od której nie można się oderwać.

Książka od której nie można się oderwać.

2004

Bardzo intrygująca napisana fajnym prostym językiem wciągająca dla mnie to nie horror ale zaciekawiła mnie taka inna,

• Horror
  • 2015