Latopis rybajdyły z Trywieży

Okładka książki Latopis rybajdyły z Trywieży Amos Oskar Ajchel
Okładka książki Latopis rybajdyły z Trywieży
Amos Oskar Ajchel Wydawnictwo: Cykl: Tropem staropolskich przekładów Biblii (tom 6) Seria: Tropem staropolskich przekładów Biblii literatura piękna
Tropem staropolskich przekładów Biblii (tom 6)
Tropem staropolskich przekładów Biblii
2014-12-05
2014-12-05

Po przeczytaniu wiem co to epruwetka i perykopa oraz jaki jest związek między głagolicą a cyrylicą ;) Sekcje Ammoniusza i kanony Euzebiusza wybitnie dla koneserów - ale co tam trzeba się rozwijać i musi być ambitnie. Przeczytawszy drugi raz książkę, lepiej dostrzegłem jak niesamowitą postacią jest Pinkus Laufer. Słowem - kolejne bardzo udane połączenie porządnej dawki wiedzy dot. Pisma Świętego, delikatnie i bardzo mądrze podanej historii dot. pogromów Żydów oraz ciekawej fabuły z subtelnymi wątkami psychologicznymi. Aha, no i duży plus za skromne ale klimatyczne ilustracje.

Książka wymagająca. Wyborne lekarstwo na dzisiejszą plagę piktogramów, filmików, przetrawionej papki i równania do absolutnie najniższego wspólnego mianownika społeczeństwa, gdzie każdy ma równy jeden głos zupełnie niezależnie od tego, czy korzysta z mózgu coś więcej. Też się nieco pogubiłem, więc teraz, zgodnie z radą Autora ze wstępu, to i owo przeczytam jeszcze raz. Będę próbował równać do wiedzącego więcej ode mnie - i tak powinno być. Brawo, Autorze, za płynięcie pod prąd pauperyzacji umysłowej!
Gdy przeczytasz, będziesz znał szerszą odpowiedź na NIBY banalne pytanie, czy Polska, i to ta "pra-", piastowska, była krajem chrześcijaństwa zachodniego. Przy całym, co warto podkreślić, anachronizmie ukrytych założeń tego pytania.
I to wszystko w powieści, dodatkowo rozsądnie, z wyważeniem, ale i z oszałamiającym rozmachem portretującej fikcyjnego bohatera w niefikcyjnych realiach II wojny światowej.

O kim pisze p. Ajchel? O wielkich bohaterach epoki, co orężem zmienią świat? Nie! Niech oni trudzą się sami. Jeśli chcesz poznać bohaterów na twój wymiar, na twoją skalę, sięgnij po książkę >Latopis rybajdyły z Trywieży<. Zauważysz, że ciekawy człowiek mieszka dwie ulice dalej lub w sąsiednim mieście. Gdy go spotkasz, łatwo się z nim zaprzyjaźnisz i zauważysz, że i Twoje życie jest barwne, ciekawe, choć bez wielkich dzwonów i sensacyjnych odkryć.

Trudno uwierzyć że tyle ciekawych historii wiąże się z polskimi przekładami. Zachęca do samodzielnych poszukiwań

Książka warta przeczytania. Szczególnie polecam ją tym, którzy chcieliby dowiedzieć się jak to z chrześcijaństwem było zanim Mieszko I przyjął chrzest. Dużo w niej także ciekawostek językowych. Ale polecam ją także dlatego, że nie szokuje językiem a przy tym jest napisana z lekkością i dowcipem.

Fascynująca podróż gdzie można poznawać ludzi z różnych kultur i epok. Wiele perełek dla każdego miłośnika historii.

Dodaj cytat z książki Latopis rybajdyły z Trywieży