Quentin Tarantino. Rozmowy

2014-10-22
2014-10-22
Mariusz Berowski
film kino wywiad Tarantino

Okładka książki Quentin Tarantino: Interviews, Revised and Updated Gerald Peary, Quentin Tarantino
Ocena 7,0
Quentin Tarant... Gerald Peary, Quent...

Oficjalne recenzje i

Warsztat mistrza

1097 48 165

Tarantino jest reżyserem otwartym na wywiady w przeciwieństwie do wielu reżyserów (np. Stanley Kubrick), słucha się go znakomicie i jeśli ktoś jest fanem jego filmów z pewnością pokocha go nie tylko jako reżysera, ale również jako człowieka. Solidne 7 ;)

Często jest tak, że przeczytanie książki wzbogaca odbiór filmu; Przeczytanie Tej książki zmienia całkowicie odbiór co najmniej kilku filmów, które fani Tarantino znają już na pamięć i które po lekturze Tej książki chce się obejrzeć jeszcze raz 'po nowemu'...

Książkowo jestem cymbałem i ledwo potrafię wydusić o literaturze kilka składnych zdań, ale kina akurat w życiu trochę liznąłem, więc na temat tej konkretnej pozycji oraz jej bohatera napisałem cały tekst, który linkuję niżej. Gdyby komuś się nie chciało przewijać przez te setki słów, to streszczę całość w jednym: warto.

Bardzo dobre wywiady przeprowadzane przez profesjonalnych dziennikarzy którzy są doskonałymi partnerami do rozmów z Quentinem, który jest żywą encyklopedią filmu.. Mimo że osiągnął szczyt w świecie reżyserii nadal jest zwykłym kolesiem z wypożyczalni video z którym można godzinami gawędzić o filmach. Inspirujące.

Tarantino zdradza w serii wywiadów kulisy tworzenia swoich filmów. Co warte podkreślenia tworzy je na bazie pisanych przez siebie scenariuszy. Śledzimy 20 lat pracy wielkiego pasjonata i twórcy filmowego. Książka nie tylko dla "tarantinowców"

Na półkach: , , , ,

Moja znajomość z filmami Tarantino – genialnego samouka, którego wykształtowały filmy, a nie szkoła reżyserska - zaczęła się od „Kill Billa”. Pamiętam, że już wtedy było dla mnie to coś nowego i coś naprawdę WOW. Jednak książka o nim czekała na mnie na półce chyba z rok (jeśli nie dwa!), ale teraz, gdy w planach miałam pójście do kina na „Pewnego razu… w Hollywood” wreszcie po nią sięgnęłam!
„Quentin Tarantino. Rozmowy” zebrane przez Geralda Peary’ego to zbiór wywiadów przeprowadzonych z reżyserem w różnych momentach jego życia. Są one ułożone chronologicznie, co pozwala na przyglądanie się rozwojowi jego reżyserskiej twórczości. Zaczynamy od „Wściekłych psów”, a kończymy na „Django”. Niestety książka nie obejmuje „Nienawistnej ósemki” (którą swoją drogą uwielbiam), ale tylko dlatego że została wydana przed jej produkcją. Wywiady są bardzo obfite w informacje na temat twórczości, inspiracji i gustu Quentina, bo jako rozmówca jest niezwykle wnikliwy, otwarty i entuzjastyczny. Większość przytoczonych wypowiedzi zostało przeprowadzone przy okazji filmowych premier. Czytane wywiady można przeplatać oglądaniem filmów, ponieważ Tarantino opowiada o swojej pracy niezwykle szczegółowo, tłumaczy wiele scen oraz wykorzystane zabiegi reżyserskie.
Quentin Tarantino jest bardzo cierpliwym rozmówcą. Zawsze spokojnie odpowiada na temat występującej w jego filmach przemocy (bo na przykład ja miałabym już tego pytania po dziurki w nosie). Zamieszczone wywiady pozwalają nam na bliższe poznanie reżysera, sposobów pisania scenariuszy, a przede wszystkim pokazują ogrom jego filmowej wiedzy. Naprawdę, to jakiś geniusz! W książce przewija się mnóstwo tytułów, reżyserów, i to nie tylko jednego gatunku. Quentin Tarantino jest chyba największym fanem kina na ziemi.
Rozmowy z Quentinem wciągają, bo naprawdę czytało mi się je bardzo przyjemnie. Uważam jednak, że są one dla osób, które lubią filmy tego reżysera, czyli jak wiadomo – nie dla wszystkich. Bo wiadomo - filmy Tarantino albo się kocha, albo nienawidzi.

Zbiór bardzo dobrych wywiadów. Dobrych, bo każdy z nich to próba dowiedzenia się czegoś więcej, sięgnięcia głębiej w strukturę danego ujęcie, sceny, scenariusza... Dobrych, bo Tarantino to świadomy twórca, która nie tylko doskonale wie czego w kinie szuka, ale też świetnie zna materię filmu i sztuki aktorskiej, przez co można z nim prowadzić pasjonujące dyskusje zarówno o filmach pulpowych jak i o metodach Stanisławskiego.

Wywiady z Tarantino to nie tylko pozycja dla miłośników twórczości autora Bękartów wojny, choć oczywiście przede wszystkim. Jednocześnie jest to jednak fantastyczny zbiór pogadanek o kinie – o kultowych westernach i francuskiej Nowej Fali, o kinie eksploatacji i… dawnej pornografii sprzed ery VHS, o filmach kung-fu i Johnie Woo. Ale to też możliwość zajrzenia do fascynującego umysłu współczesnego geniusza kina. Możliwość obserwowania jak z każdym filmem stawał się coraz dojrzalszy, a jednocześnie jak mocno trwa przy swoich ideałach i poglądach na kino. To olbrzymia baza ciekawostek, cytatów i opowieści o inspiracjach. Polecam wszystkim kinomaniakom.

Dla każdego szanującego się kinomana obcowanie z tym erudytą i znawcą kina musi być ważnym przeżyciem. Zapewne tłumaczenie wypowiedzi Tarantino nie było łatwym zadaniem, jednak udało się zachować jedyną w swoim rodzaju manierę autora "Pulp Fiction". Czytając te wywiady, czułem się, jakbym wyszedł na piwo z dobrym kumplem. Czyli: warto.

MIŁOŚNIK KINA, DOBREGO SZAMPANA I KOBIECYCH STÓP

Uwielbiam wielu reżyserów – i to do tego stopnia, że oglądam właściwie każde ich dzieło, nawet jeśli zupełnie nie leży mi ich tematyka, gatunek czy cokolwiek innego – ale Quentin Tarantino zajmuje wśród nich szczególne miejsce. Samouk, miłośnik, który z pasji stał się jednym z najbardziej cenionych twórców filmowych, pokazał, że kino nie musi poruszać ważkich tematów ani angażować się w żadne gorące spory, by być wybitne. Wystarczy, że twórca dobrze się nim bawi, a zabawa ta udziela się widzom i kupuje ich serca. Ale to przecież wie każdy, kto oglądał jego filmy. A nie o nich powinienem tutaj pisać, a o niniejszej książce. Przejdźmy zatem do sedna.

O treści niniejszej książki nie da się powiedzieć zbyt wiele. To w końcu zbiór wywiadów z różnych etapów kariery Quentina Tarantino, poprzedzonych przybliżeniem sylwetki reżysera. Ale wraz z kolejną rozmową wnikamy coraz bardziej w świat artysty i poznajemy kulisy jego pracy. Karierę będącą niczym ziszczenie American Dream, od pucybuta (a właściwie gościa z wypożyczalni wideo) do milionera, pasje, przyjaźnie, problemy… Wraz z upływem czasu Tarantino, jak każdy, zmienia się, ale jedno pozostaje w nim takie samo: to wciąż ten fascynujący człowiek, miłośnik kina, dobrego szampana i kobiecych stóp, który właściwie wszystkim, co robi – a zdarzyło mu się nawet pisać opowiadania i komiksowe scenariusze – niezmiennie fascynuje swoich odbiorców i nie inaczej jest też z wywiadami z nim przeprowadzonymi.

Całość mojej recenzji na portalu NTG: https://nietylkogry.pl/post/recenzja-ksiazki-quentin-tarantino-rozmowy/

MIŁOŚNIK KINA, DOBREGO SZAMPANA I KOBIECYCH STÓP

Dodaj cytat z książki Quentin Tarantino. Rozmowy