Quentin Tarantino. Rozmowy

- Data wydania:
- 2014-10-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-10-22
- Liczba stron:
- 296
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361432951
- Tłumacz:
- Mariusz Berowski
- Wydawnictwo:
- Axis Mundi
- Tagi:
- film kino wywiad
- Kategoria:
- film, kino, telewizja
- Data wydania:
- 2014-10-22
- Liczba stron:
- 296
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361432951
- Tłumacz:
- Mariusz Berowski
- Tagi:
- film kino wywiad
Książka Geralda Peary’ego jest zbiorem wywiadów z Quentinem Tarantino przeprowadzonych w różnych momentach jego kariery.
Tarantino. Jego nazwisko to klasa sama w sobie w świecie filmu.
Wyrazisty w słowach pasjonat i mistrz sztuki filmowej.
Otwarty, entuzjastyczy i chętny do dzielenia się swoją miłością do filmu jest wymarzonym rozmówcą dla dziennikarzy. W chronologicznie postępujących po sobie wywiadach opowiada o własnych filmach, o fascynacji innymi reżyserami i filmami, a także o swoim niezwykłym życiu. Szczerze mówi o tym, jak dorastał w Los Angeles, wychowany przez samotną matkę, pół Indiankę plemienia Cherokee. O powodach, dla których rzucił szkołę i poszedł na kursy aktorskie. O tym kiedy postanowił zostać reżyserem. I dodaje, że gdyby nie pasja filmowa, na pewno nie pracowałby na poczcie ani nie byłby sprzedawcą telefonów.. skończyłby w więzieniu.
W polskim wydaniu zdecydowaliśmy się na otwarcie tego tomu rodzimym akcentem – prezentujemy rozmowy z reżyserem przeprowadzone przez krytyka filmowego Janusza Wróblewskiego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Warsztat mistrza
Quentin Tarantino to klasa sama w sobie. Reżyser filmów wyjątkowych, którego charakterystyczny styl wyczuwalny jest na kilometr. Książka z zebranymi rozmowami z amerykańskim twórcą to prawdopodobnie wydawnictwo, na które czekało wielu jego fanów. To bezcenne źródło wiedzy o samym artyście, jak i jego filmach.
Rozmowy zebrane przez Geralda Peary’ego ułożone są w kolejności chronologicznej – od najwcześniejszych do najpóźniejszych. Przeprowadzane na różnych etapach rozwoju twórczości Tarantino, teksty pozwalają dostrzec ewolucję jego kariery. Jakie było kryterium ich wyboru? Spośród wielu wywiadów przeprowadzonych z reżyserem, Peary wybrał te, które są „najbardziej wnikliwe, rzetelne i ekspresyjne”. I rzeczywiście, mamy do czynienia z tekstami pokaźnych rozmiarów, które mocno zagłębiają się w poruszaną tematykę. Dostrzec można, że większość z nich przeprowadzona została przy okazji premiery kolejnych filmów reżysera – od „Wściekłych psów” do „Django” - i skupiona jest zazwyczaj wokół tego jednego konkretnego tytułu. Tarantino opowiada o swojej pracy bardzo szczegółowo. Do tego stopnia, że lektura książki mogłaby iść w parze z oglądaniem jego filmów, bowiem reżyser tłumaczy bardzo wiele konkretnych scen czy zabiegów ze swoich filmów. Trzeba by je ponownie zobaczyć, żeby objaśnienia te do nas naprawdę dotarły. Ta książka to więc nic innego jak autorski komentarz, z jakim mamy często do czynienia w przypadku filmów na DVD, tyle że drukowany.
Jakim rozmówcą jest Quentin Tarantino? Ekspresyjnym, otwartym i entuzjastycznym. Nie ma dla niego tematów tabu, a na każde pytanie, nawet to wszechobecne, sakramentalne - o przemoc w swoich filmach, odpowiada cierpliwie i wyczerpująco. Jego wypowiedzi pozwalają poznać jego punkt widzenia na własną twórczość. W jednym z wywiadów mówi o niej tak: „Nie chcę być jak Woody Allen czy John Sayles, których poszczególne filmy zlewają się w jedno. Ci goście robią dokładnie to, co chcą, i wcale się ich nie czepiam. Ja po prostu chcę, żeby ludzie oglądali mój nowy film, a nie ten ostatni. Chcę, żeby każdy mój film miał swoje własne niezależne istnienie. A jednocześnie, by można z pewnej perspektywy dostrzec spójność całości”. Patrząc na jego dorobek, zwłaszcza na ostatnie filmy, trudno zaprzeczyć, że to założenie udaje mu się w stu procentach realizować.
Rozmowy z Quentinem Tarantino to także okazja, by poznać jego gust filmowy. Jakich reżyserów podziwia, którymi się inspiruje i czy rzeczywiście w swoich filmach cytuje sceny z innych filmów, jak chcą tego krytycy i widzowie? Przez rozmowy z reżyserem przewijają się dziesiątki nazwisk i tytułów, które świadczą przede wszystkim o jednym: ogromnej wiedzy filmowej Tarantino, który przecież przez 5 lat pracował w wypożyczalni kaset VHS i oglądał wówczas namiętnie setki filmów – od szmir do arcydzieł. Miłość do kina bije z każdego udzielonego przez niego wywiadu.
Z wywiadów dowiemy się też, co Tarantino sądzi o współczesnym kinie i technice filmowej, oraz z jakimi aktorami chciałby pracować. Odpowiada też na pytanie, kim bardziej się czuje: scenarzystą, reżyserem czy aktorem, którym jest z wykształcenia, a także dlaczego już nie pojawia się w swoich filmach. Nie ma natomiast zbyt wielu pytań o życie prywatne – Peary dokonał zaiste doskonałej selekcji, wybierając do swojej publikacji wywiady przeprowadzone przez prawdziwych profesjonalistów, których nie interesuje, z kim reżyser śpi, tylko co chce przekazać widzom.
Zbiór uzupełniają kalendarium życia i twórczości reżysera oraz jego filmografia i wszywka z kilkoma kolorowymi zdjęciami. Brawa za okładkę polskiego wydania – jest ona kwintesencją skojarzeń, jakie przychodzą na myśl na dźwięk nazwiska Tarantino. Całość to bardzo wartościowa publikacja, którą polecam głównie zagorzałym miłośnikom twórczości autora „Pulp Fiction”. Na półce fana taka książka to skarb.
Malwina Sławińska
Popieram [ 16 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 268
- 249
- 114
- 19
- 12
- 7
- 5
- 3
- 3
- 3
Opinie [26]
Książkowo jestem cymbałem i ledwo potrafię wydusić o literaturze kilka składnych zdań, ale kina akurat w życiu trochę liznąłem, więc na temat tej konkretnej pozycji oraz jej bohatera napisałem cały tekst, który linkuję niżej. Gdyby komuś się nie chciało przewijać przez te setki słów, to streszczę całość w jednym:...
więcejBardzo dobre wywiady przeprowadzane przez profesjonalnych dziennikarzy którzy są doskonałymi partnerami do rozmów z Quentinem, który jest żywą encyklopedią filmu.. Mimo że osiągnął szczyt w świecie reżyserii nadal jest zwykłym kolesiem z wypożyczalni video z którym można godzinami gawędzić o filmach. Inspirujące.
Pokaż mimo toTarantino zdradza w serii wywiadów kulisy tworzenia swoich filmów. Co warte podkreślenia tworzy je na bazie pisanych przez siebie scenariuszy. Śledzimy 20 lat pracy wielkiego pasjonata i twórcy filmowego. Książka nie tylko dla "tarantinowców"
Pokaż mimo toMoja znajomość z filmami Tarantino – genialnego samouka, którego wykształtowały filmy, a nie szkoła reżyserska - zaczęła się od „Kill Billa”. Pamiętam, że już wtedy było dla mnie to coś nowego i coś naprawdę WOW. Jednak książka o nim czekała na mnie na półce chyba z rok (jeśli nie dwa!), ale teraz, gdy w planach miałam pójście do kina na „Pewnego razu… w Hollywood”...
więcejZbiór bardzo dobrych wywiadów. Dobrych, bo każdy z nich to próba dowiedzenia się czegoś więcej, sięgnięcia głębiej w strukturę danego ujęcie, sceny, scenariusza... Dobrych, bo Tarantino to świadomy twórca, która nie tylko doskonale wie czego w kinie szuka, ale też świetnie zna materię filmu i sztuki aktorskiej, przez co można z nim prowadzić pasjonujące dyskusje zarówno o...
więcejWywiady z Tarantino to nie tylko pozycja dla miłośników twórczości autora Bękartów wojny, choć oczywiście przede wszystkim. Jednocześnie jest to jednak fantastyczny zbiór pogadanek o kinie – o kultowych westernach i francuskiej Nowej Fali, o kinie eksploatacji i… dawnej pornografii sprzed ery VHS, o filmach kung-fu i Johnie Woo. Ale to też możliwość zajrzenia do...
więcejDla każdego szanującego się kinomana obcowanie z tym erudytą i znawcą kina musi być ważnym przeżyciem. Zapewne tłumaczenie wypowiedzi Tarantino nie było łatwym zadaniem, jednak udało się zachować jedyną w swoim rodzaju manierę autora "Pulp Fiction". Czytając te wywiady, czułem się, jakbym wyszedł na piwo z dobrym kumplem. Czyli: warto.
Pokaż mimo toMIŁOŚNIK KINA, DOBREGO SZAMPANA I KOBIECYCH STÓP
więcejUwielbiam wielu reżyserów – i to do tego stopnia, że oglądam właściwie każde ich dzieło, nawet jeśli zupełnie nie leży mi ich tematyka, gatunek czy cokolwiek innego – ale Quentin Tarantino zajmuje wśród nich szczególne miejsce. Samouk, miłośnik, który z pasji stał się jednym z najbardziej cenionych twórców filmowych,...
Solidny zbiór pozwalający wniknąć w meandry umysłu Quentina. Szkoda że część z informacji pojawia się w książce kilkukrotnie, ale całość nadal się broni jako kawałek dobrej lektury.
Pokaż mimo toBardzo pozytywne zaskoczenie! Książkę przeczytałem niejako z musu (prezent) i rozpoczynając lekturę spodziewałem się ciężkiej przeprawy (nie przepadam za książkowymi wywiadami). Tymczasem rozmowy z Tarantino wciągnęły mnie z wielką siłą! Lubię filmy tego artysty (choć "wyznawcą" nie jestem), a dzięki niniejszej książce dowiedziałem się o nich znacznie więcej. I była to...
więcej