Czy nie stajemy się dziś ofiarami nowego, nieznanego nam dotąd lęku – lęku przed wolnością? Jeszcze nie tak dawno potwierdzaliśmy dzielnie naszą tożsamość w oporze przeciw gwałtowi, a dziś – odnoszę wrażenie – nie potrafimy spojrzeć w głąb odzyskanej wolności. Czyżby to, o co tak długo walczyliśmy, było dla nas zapowiedzią samego tylko piekła?
Gdy mówimy o niebezpieczeństwach konsumpcjonizmu, obwiniamy wolność. Gdy wskazujemy na aborcję, obwiniamy wolność. Gdy szukamy źródeł pornografii, podejrzewamy wolność. (...)
Może się mylę, ale często - bardzo często - widzę, jak nasz lęk przed wolnością staje się większy niż lęk przed przemocą".
Z rozdziału Nieszczęsny dar wolności
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Złem wszelkiego zła jest zabójcza pogarda dla człowieka a nie jakaś tam własność prywatna. Najpierw idzie przykazanie "Nie zabijaj" a dopier...
Rozwiń
Opinie [11]
Jest to książka niezwykle aktualna, mówi o wolności, państwie, komunizmie i Kościele. Ta książka okazała się dla mnie niezwykle ważna, wpłynęła na mój światopogląd i podejście do wielu spraw. Uważam, że każda osoba wierząca powinna ją przeczytać. Szanuje to, że ksiądz Tischner potrafił krytycznie podejść do obecnego Kościoła w Polsce, dzięki czemu zwraca uwagę na sedno...
więcejKlasyka
Pokaż mimo toW ciepłe, wakacyjne dni poprzedzające mój powrót do studenckiej rutyny w ręce wpadła mi ta książka. Wcześniej z ks. Tischnerem kojarzyłam tylko myśl o trzech prawdach. Zetknięcie się z głębokimi, acz niełatwymi rozważaniami moralno-etycznymi, w dodatku pomimo upływu ponad 20 lat wciąż aktualnymi było niesamowitym przeżyciem. Uważam, że jest to pozycja z gatunku tych, które...
więcejDwa cytaty, które są więcej warte niż każda opinia. "Nieszczęsny dar wolności" ukazał się przed piętnastu laty, a dziś jest jeszcze bardzie aktualny niż wówczas. W 1993 roku uczyliśmy się Wolności, a dziś pozwalamy ją sobie zabrać lub - w "najlepszym razie" - pozwalamy, by krok po kroku zawłaszczali ją ksenofobi, skrajni klerykałowie itd.
więcej"Straszna jest ta wolność....
Bardzo dobry zbiór esejów ks. Józefa Tischnera. Omawiane są w nich problemy typowe dla Polski i Polaków początków lat dziewięćdziesiątych. Zmiana systemu, nowe troski, nowe zadania stojące przed religią i kapłaństwem. Rozterki ludzi widzących pogubionych się w tym wszystkim nie tylko polityków, ale i duchowieństwo.
więcejMimo, że szczegółowo omawiane są problemy charakterystyczne...
Zaczynam, jak przed chwilą, w recenzji „Pierwszego dnia wolności” Kruczkowskiego:
więcejWOLNOŚĆ !!! Mówią o niej wszyscy i każdy z osobna, a dwie najciekawsze pozycje w powojennej literaturze polskiej mają na LC wyniki żenujące: dramat Kruczkowskiego opinii pięć, a zbiór esejów ks. J. Tischnera pt „Nieszczęsny dar wolności” - dwie. ...
https://bistonbetulariablog.wordpress.com/2017/02/26/j-tischner-nieszczesny-dar-wolnosci/
Pokaż mimo toFilozofia najwyższej próby. Mogło by się wydawać, że dylematy polityczno-religijne z okresu przełomu po 1989 r. są już nieaktualne, ale lektura tego zbioru esejów dowodzi, że jest zupełnie odwrotnie - jeszcze nigdy te problemy (np. zaangażowanie Kościoła w życie polityczne czy brak otwarcia na dialog ze strony tak świeckich jak i duchownych) nie były tak aktualne.
więcejGdybym...
Ważna książka. Ułatwia zrozumienie czasów komunizmu. Wyprowadza z błędnych wyobrażeń. Do wielokrotnego czytania.
Pokaż mimo toKsiążka niezwykle aktualna. Tischner porusza tutaj tematy związane z demokracją i rolą kościoła w niej. Tak jak u Fromma i Dostojewskiego również i u Tischnera wolność jest nieszczęsnym darem. Darem ponieważ jest wartością nadrzędną, rozumiana i "używana" we właściwy sposób przynosi olbrzymie korzyści. Nieszczęsnym ponieważ w czasach kiedy Tischner pisał owe artykuły...
więcej