Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi

Okładka książki Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi Zbigniew Długosz
Okładka książki Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi
Zbigniew Długosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301135225
Tagi:
odkrycia geograficzne historia turystyki
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1050
1002

Na półkach: , , , ,

Znakomity pomysł na książkę. Z realizacją niestety już nie poszło tak świetnie, aczkolwiek nie z winy autora. Na szczęście plusy przeważają.
Chronologicznie, w poszczególnych okresach historycznych (od starożytności do XX wieku) autor przedstawia historię poszerzania horyzontu człowieka w poszczególnych cywilizacjach (np. egipska, rzymska, grecka, hinduska czy chińska). Oczywiście od wieku odkryć geograficznych omawiane są już tylko dzieje eksploracji ziemi przez państwa europejskie i z czasem USA oraz Kanadę. Autor uczciwie przedstawia fakty i oddziela je od hipotez i domysłów, nie potwierdzonych dowodami (np. możliwość dotarcia do Ameryki w starożytności czy też przez Iroszkotów).
W każdym rozdziale znajdują się ilustracje i mapy,bez których opis byłby bez sensu. Tym niemniej mapy powinny być kolorowe, albowiem szlaki naniesione są na nich w formie czarnych linii przerywanych w różny sposób, co w sytuacji, gdy się częściowo pokrywają, czyni niemożliwym ich odczytanie. Jako odrębne rozdziały zostały potraktowane Australia z Ocenią oraz Arktyka i Antarktyda, jako najpóźniej odkryte i eksplorowane. .
Tym niemniej pierwsze rozdziały są fascynujące. Autor nie koncentruje się na kulturach europejskich, doceniając starożytnych i średniowiecznych Hindusów i Chińczyków (w mniejszym stopniu Arabów). Pozwala odczytać horyzont geograficzny poszczególnych kultur w czasie i docenić ich możliwości nawigacyjne, przy dość prymitywnym sprzęcie.
Od XVII wieku książka robi się mniej czytelna. Ogrom informacji, nazw własnych, nazwisk i dat przytłacza. W kolejnym wydaniu te partie powinny być rozbudowane i podzielone na wiele mniejszych rozdziałów, koniecznie z kolorowymi mapami.
Ale w końcówce, dzięki rozdziałom o Antypodach i okolicy obu biegunów wszystko wraca do normy. Zmniejsza się ilość opisywanych podróży, nazw i nazwisk, co czyni wywód bardziej czytelnym i ciekawszym.
Znakomicie pomyślana książka aż prosi się o profesjonalną redakcję. Dziwne, że Wydawnictwo Naukowe PWN o nią nie zadbało. To pozycja do wielokrotnych powrotów i zaglądania do jej treści. Powinna zatem być szyta i w twardej oprawie, z kolorowymi mapami, czytelną strukturą rozdziałów, nie rozpoczynających się w połowie lub pod koniec strony. Mapy winny być kolorowe i w większej ilości, a bibliografia szersza. Jest to bowiem świetne kompendium historii ludzkiej eksploracji naszej planety.

Znakomity pomysł na książkę. Z realizacją niestety już nie poszło tak świetnie, aczkolwiek nie z winy autora. Na szczęście plusy przeważają.
Chronologicznie, w poszczególnych okresach historycznych (od starożytności do XX wieku) autor przedstawia historię poszerzania horyzontu człowieka w poszczególnych cywilizacjach (np. egipska, rzymska, grecka, hinduska czy chińska)....

więcej Pokaż mimo to

avatar
53
40

Na półkach:

Pasjonująca dla interesujących się geografią, dawną eksploracją świata i pionierami podróżowania. Zawiera dużo informacji, które choć są niepotwierdzone (co zaznacza za każdym takim razem autor),działają na wyobraźnie i pobudzają do przemyśleń czy faktycznie było tak jak powszechnie się wydaje i uważa.

Pasjonująca dla interesujących się geografią, dawną eksploracją świata i pionierami podróżowania. Zawiera dużo informacji, które choć są niepotwierdzone (co zaznacza za każdym takim razem autor),działają na wyobraźnie i pobudzają do przemyśleń czy faktycznie było tak jak powszechnie się wydaje i uważa.

Pokaż mimo to

avatar
1224
892

Na półkach: , ,

Całościowe kompendium wiedzy o horyzoncie geograficznym mieszkańców Ziemi od czasów najdawniejszych i dziejach odkryć geograficznych od starożytności aż po lata 70. ubiegłego wieku. Bardzo ciekawe fragmenty o wkładzie Polaków w odkrywanie świata na przestrzeni wieków. Uzupełnieniem są liczne mapy z trasami odkrywczymi i indeks odkrywców na końcu pozycji. Polecam historykom, geografom, podróżnikom i zwykłym pasjonatom tematu.

Całościowe kompendium wiedzy o horyzoncie geograficznym mieszkańców Ziemi od czasów najdawniejszych i dziejach odkryć geograficznych od starożytności aż po lata 70. ubiegłego wieku. Bardzo ciekawe fragmenty o wkładzie Polaków w odkrywanie świata na przestrzeni wieków. Uzupełnieniem są liczne mapy z trasami odkrywczymi i indeks odkrywców na końcu pozycji. Polecam historykom,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
50
2

Na półkach: ,

Książkę przyjemnie się czyta. Bardzo dobrze wprowadza w temat wypraw geograficznych. Można powiedzieć, że „poszerza horyzonty”. Tekst napisany przystępnym językiem, bez trudnych naukowych wywodów. Książka podzielona na rozdziały i akapity, w których zawarte są opisy wypraw w poszczególnych okresach historycznych i obszarach geograficznych. Niektóre fakty zostały tylko krótko wspomniane, bardzo ogólnie, bez bliższych opisów. Podczas czytania książki ciężko zapamiętać wszystkie fakty ze względu na sposób ich łączenia oraz dużą ilość dat. Jednak później można zawsze wrócić do interesującego nas zagadnienia.
W książce zostało umieszczonych wiele portretów opisywanych podróżników oraz oczywiście znaczna ilość map prezentujących trasy wypraw. Trzeba jednak przyznać, że miejscami bywają mało czytelne, szczególnie tam gdzie zaznaczono dużą liczbę szlaków. Na pochwałę zasługuje fakt, że trochę uwagi zostało poświęconej polskim podróżnikom i odkrywcom. Na końcu książki znajduje się również indeks podróżników opisywanych w treści. Książka bardzo ciekawa i godna polecenia dla zainteresowanych historią geografii.

Książkę przyjemnie się czyta. Bardzo dobrze wprowadza w temat wypraw geograficznych. Można powiedzieć, że „poszerza horyzonty”. Tekst napisany przystępnym językiem, bez trudnych naukowych wywodów. Książka podzielona na rozdziały i akapity, w których zawarte są opisy wypraw w poszczególnych okresach historycznych i obszarach geograficznych. Niektóre fakty zostały tylko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    10
  • Historia
    3
  • Marynistyka
    2
  • Geografia
    2
  • Odkrycia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Around the world
    1
  • Własne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne