Muza Claudela. Życie Rosalie Ścibor-Rylskiej

Okładka książki Muza Claudela. Życie Rosalie Ścibor-Rylskiej Thérèse Mourlevat
Okładka książki Muza Claudela. Życie Rosalie Ścibor-Rylskiej
Thérèse Mourlevat Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
La passion de Claudel. La vie de Rosalie Ścibor-Rylska
Wydawnictwo Literackie
2014-08-21
2014-08-21
Małgorzata Kozłowska

2030

Historia skandalizującego jak na ówczesne standardy moralne związku poety, dramatopisarza i dyplomaty Paula Claudela z Rosalie, matką i żoną, którą poznał w 1900 roku. Ich relacja to słabła, to wzmagała na sile. Claudel był ojcem jedynej córki Rosalie, choć inny mężczyzna przez całe życie widniał jako jej ojciec w świetle prawa. Rosalie miała już czterech (!) synów z pierwszego małżeństwa gdy poznała Claudela. Nieudany związek tak erotyczny, jak i ekonomiczny ( mirażami wielkich interesów i dobrych inwestycji mąż doprowadził do ruiny swoich teściów, a jej rodziców) sprawił, że się rozwiodła mimo tylu dzieci, a potem wyszła za holenderskiego biznesmena, z którym miała syna i przypisywaną mu właśnie córkę Louise. Sam Claudel miał żonę i dwie córki, więc konfiguracje erotyczne były ciekawe i mocno bulwersujące. Co ciekawe raz nawet kochanek i mąż spiskowali razem, by wykraść ostatniego, najmłodszego syna Gastona spod opieki matki, niezwykła to komitywa rogacza z kochankiem, ale na szczęście nieskuteczna. Rosalie odnajdowała swoje rysy w większości bohaterek dramatów Claudela, na początek były to pochlebne wizerunki, ale wkrótce wzorowane na niej bohaterki były apodyktyczne lub histeryczne lub wyrachowane. Pod koniec życia kobieta była zdana na łaskę byłego kochanka, który znacząco uszczuplał zasoby własnej rodziny opłacając jej wydatki by żyła na godnym poziomie. Dopiero gdy córki były na wydaniu, skontaktowała się z nią żona Claudela i odmówiła dalszego wsparcia.
Losy Rosalie hipnotyzują, wszak jej dziadek to bohater powstania styczniowego, poza tym synowie walczyli w obronie Francji, a dwóch przebywało w Warszawie za niemieckiej okupacji, jeden poległ w powstaniu.
Ciekawe były też losy Louise, która jak ojczym goniła za mrzonkami , marzyła o karierze wielkiej śpiewaczki. Na pewno autorka drobiazgowo przestudiowała niełatwy temat, zgromadziła mnóstwo fotografii, korespondencji i dokumentów, rzetelnie opisała życie we Francji, Polsce, sytuację polityczną, a nawet życie w odległych Chinach ( pobyt Claudela na placówce dyplomatycznej). Przedstawiła cały świat Rosalie, jej młodzieńcze marzenia, wojaże, związki z innymi mężczyznami. Mourlevant doskonale się spisała jako bezstronny obserwator burzliwych wydarzeń, tak ważnych dla opisywanych przez siebie postaci. Wciągająca biografia rzucająca nowe światło na twórczość Claudela i źródła jego inspiracji.

"Była w moim życiu wszystkim, czym może być kobieta:" - Paul Claudel

W dzisiejszym świecie ludzie o wiele rzadziej sięgają po biografie, niż historie w stu procentach wymyślone. Właściwie nie ma się co dziwić, zwyczajne życie zwykle jest o wiele nudniejsze, rzeczywistość jedynie w nielicznych przypadkach układa się jak sensacyjne opowieści prezentowane w filmach czy telewizji. Biografie są od dawna gatunkiem niedocenianym i ja prywatnie bardzo się cieszę, że gatunek ten przeżywa ostatnio na rynku wydawniczym rozkwit. Dobra biografia w moim mniemaniu zawsze okryta jest magią. Choć historia często brzmi jak wymyślona, jest przecież prawdziwa. Ci ludzie, o których czytamy, te miejsca i zdarzenia istniały i wydarzyły się naprawdę. Czyż to nie zachwycające? Czy to nie zachęca do lektury?

Tą niesamowitą magią przesiąknięta jest również "Muza Claudela", która od 21 sierpnia dostępna jest w księgarniach. Jest to biografia kobiety Polki, o której właściwie mało kto wie, a która z pewnością jest postacią inspirującą. Osobą, której historię zdecydowanie warto poznać, zachwycić się, a kto wie, może nawet zainspirować. Mowa oczywiście o Rozali Ścibor-Rylskiej, odwiecznej muzie wspaniałego pisarza, Paula Claudela. Postaci, którą warto uchronić od zapomnienia.

Theresie Mourlevat, francuskiej badaczce twóczości Claudela o życiu Rosalie oraz Pola opowiada Louise Vetch, ich córka, owoc burzliwego romansu mającego miejsce gdzieś w Azji. Książka pełna jest fotografii oraz listów. Jest przepięknym zbiorem wspomnień uzupełnionych o fakty historyczne oraz utwory wybitnego autora. Ale przede wszystkim jest opisem przepięknej historii miłosnej. Takiej, o której mówi się: takie rzeczy dzieją się tylko w książkach.

Rosie urodziła się w 1870 roku w Krakowskiej rodzinie Władysława Ścibor Rylskiego, powstańsa stycznioewego. Kobieta twarda jak głaz, srogo doświadczona przez życie. Nieszczęśliwa dojrzała osoba o zupełnie innym dzieciństwie. Kochająca matka, dwukrotna rozwódka, obiekt pożądania niejednego mężczyznę przyprawiającego o ból głowy. Wielokrotnie skrzywdzona i unieszczęśliwiona.Wspaniale wykształcona kosmopolitanka. Wszędzie obca, wszędzie samotna. Zabłąkana w świecie Polka pozbawiona możliwości powrotu do ojczyzny, której już nie było. Jej życie przepełnione było przeprowadzkami, ucieczkami oraz bolesnymi rozłąkami z tymi, których kochała najbardziej. Światu znana przede wszystkim jako gorąca kochanka i obiekt westchnień Claudela, wiecznie na niego czekająca. Ale mimo tego, każda kobieta oddała by wiele, żeby zamienić się z nią na te ostatnie...

Paul Claudel. Wspaniały poeta i dramaturg będący do tej pory inspiracją dla wielu twórców. Doplomata francuzki, przez długi okres czasu konsul w Chinach. Mężczyzna nieszczęśliwie zakochany, przyjaciel pierwszego męża Rosie, któremu pomagał po rozwodzie w walce o dzieci. Człowiek, gotów dla miłości zrobić wszystko..

Poznali się na statku płynącym do Chin. Właśnie wtedy zrodziła się między nimi prawdziwa przyjaźń, a jakiś czas później zostali kochankami. Rosalie wraz z dziećmi przez jakiś czas po podróży zamieszkała w konsulacie Claudela, podczas, gdy jej mąż zajęty interesami jeździł po świecie. Po czterech latach burzliwego romansu, wraz z dwoma najstarszymi synami oraz będąc w ciąży z córką Claudela, zmuszona została do powrotu do Europy. Właśnie wtedy, będąc już rozwiedziona, poznała swojego drugiego męża... Jednak i z nim nie potrafiła być szczęśliwa.

Kochankowie ponownie spotkali się po latach w Paryżu. Paul był wtedy przykłądnym ojcem i mężem, jednak cały czas myślał o córeczce z nieślubego łoża, którą wychowywała Rosie. Rozalia natomiast w tym okresie była świeżo po rozwodzie. I właśnie wtedy, w Paryżu, ich namiętność i uczucie sięgnęło zenitu. Nie mogli, a może nie potrafili go już powstrzymać. Ich związek, pełen wzlotów i upadków trwał aż do końca życia. To Rosie, odwieczna Muza Claudela jest kluczem do interpretacji jego utworów. To ona jest symbolem tułającej się po świecie polskości...

Therese Mourlevat pisze o losach bohaterów bardzo konkretnie, jak to mają w zwyczaju autorzy biografii. I chwała jej za to, ponieważ dzięki temu czytelnik ma wrażenie, że nie czyta o kolejnej wyjaskrawionej historii, lecz o czymś ważnym. Stylowi autorki nie można nic zarzucić. Zdania sią proste, krótkie, ale konkretne. Wszystkie zabiegi i wtrącenia, którymi upiększa książkę nie sprawiają, że staje się niespójna i odbiega od gatunku, który reprezentuje, a co dzieje się często, gdy autorzy biografii starają się jakoś je urozmaicać. Jedyny minus, który rzucał mi się w oczy, a raczej właśnie nie rzucał, podczas czytania, to fakt, że przypisy, któych w utworze jest mnóstwo, nie znajdują się na dole stron, lecz na końcu i podczas lektury trzeba skakać między początkiem a końcem utworu. Wydawnictwo zastosowało ten zabieg na pewno w celach estetycznych, jednak przyznam szczerze, że było to dla mnie troszkę męczące.

"Muza Claudela" to naprawdędobrze napisana biografia osoby, którą warto znać i o której warto pamiętać. Dla historyków oraz znawców literatury to z pewnością książka o postaci iście historycznej, będącej kluczem do interpretacji wielu zagadnień i wyrażeń. Dla romantyków - utwór o przepięknej miłości. Ale jak by nie patrzeć na "Muzę Claudela", jest to książka pod każdym względem wyjątkowa, w dodatku przepięknie wydana. Utwór, który zachwyca, wzrusza i inspiruje. A to wszystko za sprawą pewnej kobiety, o której świat słyszał bardzo mało... Jak tu nie dać uwieść się tej biografii?

"Była w moim życiu wszystkim, czym może być kobieta:" - Paul Claudel

• Biografie, listy, wspomnienia