A Southern Girl

A Southern Girl
University of South Carolina Press
2014-05-14
2014-05-14

Wspaniale napisana, z historycznym kontekstem (od wojen- rewolucyjnej i secesyjnej, poprzez enklawy amerykańskiego południa i dżungle Wietnamu) opowieść o adopcji i związanych z tym procesem rodzinnych rozterg i ukrytego rasizmu. Autor podobnie jak bohater książki pochodzi z południa Stanów, studiował w Virginii, pracował jako prawnik i zaadoptował dziewczynkę z Południowej Korei. Książka opowiedziana głosami biologicznej matki, pielęgniarki z sierocińca, przybranej matki Elizabeth, i wreszcie samego Colemana. Książkowa rodzina posiada dwóch biologicznych synów, bohater Coleman Carter jest zaradnym prawnikiem, oddanym meżem i ojcem. Jego liberalna żona Elizabeth decyduje się na adopcję koreanskiej sieroty, ale ta altruistyczna misja budzi sprzeciw konserwatywnych rodziców Colemana. Coleman, potomek starego Południa także ma swoje wątpliwosci, ale przybycie dziewczynki, reakcje rówiesników i rodziców Colemana budzą w nim coraz większe poczucie odpowiedzialności i poświęcenia dla swojej nowej rodziny w celu stworzenia nowej tożsamosci i konfrontacji południowych tradycji. Książka przeskakuje 18 lat i ostatnie rozdziały dotyczą Allie - jej asymilacji, przynależności i miłości w przybranej i nie zawsze gościnnej kulturze/społeczenstwie.

Dodaj cytat z książki A Southern Girl