Samuraje, kobiety i aktorzy. Drzeworyty japońskie UKIYO-E

Okładka książki Samuraje, kobiety i aktorzy. Drzeworyty japońskie UKIYO-E Katarzyna Paczuska
Okładka książki Samuraje, kobiety i aktorzy. Drzeworyty japońskie UKIYO-E
Katarzyna Paczuska Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe w Toruniu albumy
albumy
Muzeum Okręgowe w Toruniu
2007-01-01
2007-01-01
Japonia kultura Japonii sztuka japońska drzeworyt

Okładka książki Muzeum Okręgowe w Toruniu. Miniprzewodnik Beata Bielińska-Majewska, Mirosław Giętkowski, Michał Kłosiński, Anna Kroplewska-Gajewska, Michał Kurkowski, Iwona Markowska, Aleksandra Mierzejewska, Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Magdalena Nierzwicka, Katarzyna Paczuska, Katarzyna Pietrucka, Hubert Smolarek, Szymon Stenka
Muzeum Okręgow... Beata Bielińska-Maj...
Okładka książki Muzeum Okręgowe w Toruniu. Przewodnik ilustrowany Beata Bielińska-Majewska, Ewa Bokiniec, Magdalena Dembek, Marta Jankowska, Anna Jędrzejewska, Michał Kłosiński, Anna Kroplewska-Gajewska, Leszek Kucharski, Barbara Kukowicz-Wirowska, Michał Kurkowski, Iwona Markowska, Aleksandra Mierzejewska, Adam Musiałowski, Magdalena Nierzwicka, Katarzyna Paczuska, Katarzyna Pietrucka, Agata Rissmann, Hubert Smolarek, Renata Tecłaf, Romualda Uziembło
Muzeum Okręgow... Beata Bielińska-Maj...

Ja wiem, że w zasadzie każda japońska drzeworytnicza odbitka sprzed stu lat niejako automatycznie zyskuje status dzieła sztuki, a tym samym staje się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Ja wiem, że od instytucji kultury i nauki, do jakich niewątpliwie należy zaliczyć muzea i uniwersytety, należy propagowanie tychże i udostępnianie szerszej publiczności. Ale patrząc na tę książeczkę - żeby nie powiedzieć broszurkę - nasuwa mi się jedno pytanie: "po co?".

Książeczka jest wydana w sposób urągający przyzwoitości - ja wiem, że musi być tanio, ale po co wydawać "album" z klejonym grzbietem? Książkę dosłownie wystarczy przekartkować, aby natychmiast zamieniła się w zestaw ulotek, a przecież rolą albumów z reprodukcjami jest umożliwianie częstego obcowania ze sztuką.
Drzeworyty umieszczone w tym zbiorku są na ogół słabej jakości - o zatartych konturach czy nierówno nałożonej farbie. Ja wiem, że każdy japoński drzeworyt wielką sztuką jest i należy z tegoż tworzyć duże kolekcje, ale znowu - po co?
I na koniec: ja wiem, że trzeba coś w książce napisać, bo głupio wydawać same obrazki bez słowa komentarza, ale znowu - po co pisać, co znajduje się na ilustracji obok? To, że grupa przedstawia gejszę grającą na shamisenie i klienta widzę bez niczyjej pomocy, ale za to chętnie przeczytałabym, jaki krzew widać w głębi otwartej werandy, z jaką łączy się porą roku i jak się ma do tego umieszczona obok kaligrafia? Na to niestety nie ma co liczyć, więc i wartość poznawcza niewielka - a szkoda.

Krótkie wprowadzenie - historia, okoliczności tworzenia ukiyo-e i japońskie realia, opis poszczególnych drzeworytów, krótkie biogramy autorów oraz słowniczek. Album-ciekawostka dla wszystkich zainteresowanych japońską kulturą.

• Japonia, Korea, Chiny
  • Japonica