Duda i wielka przygoda

Okładka książki Duda i wielka przygoda Joanna Grochocka, Dorota Lipińska
Okładka książki Duda i wielka przygoda
Joanna GrochockaDorota Lipińska Wydawnictwo: Grupa M-D-M literatura dziecięca
literatura dziecięca
Grupa M-D-M
2014-06-01
2014-06-01
dla dzieci

Wielkie przygody mogą towarzyszyć nam na co dzień - wcale nie potrzeba do tego magicznej różdżki czy podróży w czasie.
To, czy potrafimy w naszej codzienności dostrzec coś niezwykłego zależy wyłącznie od nas i naszej wyobraźni :)
Tę umiejętność z pewnością posiada Duda - bohaterka uroczej książki Doroty Lipińskiej.
Duda jest zwyczajną 3-letnią dziewczynką i ma zupełnie normalną rodzinę.
Jednak to, jak cała trójka postrzega świat i jak szczerze potrafi cieszyć się z drobiazgów sprawia, że są wyjątkowi.
Duda, Mama Do i Dada uświadamiają nam, jakie pokłady wspaniałych atrakcji drzemią w prostocie codzienności, wystarczy tylko chcieć, a niepozorne wydarzenia urosną do rangi wielkiej przygody.
Duda pokazuje nam jak należy patrzeć i jak słuchać, żeby zobaczyć i usłyszeć to, co istotne, zabawne i ciekawe. A jest tego wokół nas całe mnóstwo!
Codzienna gimnastyka z tatą, chodzenie do przedszkola, wizyta bliskich, rodzinna wycieczka, wspólne pieczenie ciasta, opieka nad pupilem, urodziny czy domowy bal - wszystko to opowiedziano w tak sympatyczny sposób, że maluchy słuchają z wielkim zainteresowaniem.
Moja córka, choć jest młodsza od Dudy, z przyjemnością poznaje jej przygody nie nudząc się ani przez chwilę.
Oprócz ciekawej treści, ksiażka jest interesująca także pod względem logopedycznym. Powtórzenia i onomatopeje urozmaicą naszą lekturę, a zabawy z nimi korzystnie wpłyną na wymowę naszych maluszków.
Do książki dołączona jest płyta, na której opowiadania o Dudzie czyta Teresa Lipowska. Chyba nie muszę was przekonywać, jak przyjemnie się tego słucha - jakby babcia czytała nam bajkę :)

Więcej na:

Duda jest zwyczajną 3-letnią dziewczynką i ma zupełnie...

Duda jest małą dziewczynką, która mieszka z rodzicami i wyimaginowaną... kozą ;-). Przeżywa rozmaite przygody. Nie są one jednak tak wymyślne, jak u pewnego, znanego na całym świecie, czarodzieja Harry'ego P. Tutaj bowiem rządzi PROSTOTA. Przygody Dudy to czynności znane nam z codziennej egzystencji: pieczenie ciasta z mamą czy pomaganie tacie w treningu. Duda ma bal, urodziny; chce psa; jest chora; jedzie z rodzicami nad morze; po raz pierwszy idzie do przedszkola - to są perypetie naszej bohaterki. Jakże one zwykłe i normalne, prawda? A jednak są opowiedziane w niesamowity sposób, który skradł moje serce.

"Duda i wielka przygoda" to propozycja dla małych czytelników, liczących od 3 do 6 lat. Jednak najlepsza zabawa jest wówczas, gdy udział w czytaniu ma cała rodzinka.

Bajka jest nietypowa - zostały w niej zastosowane techniki mnemotechniczne, czyli powtarzanie pewnych słów czy fraz. Wszyscy wiemy, jaką frajdę mają dzieci, mogąc powtarzać co chwila pewne wyrazy lub zdania. Dzieciaczki nie mają - rzecz jasna - pojęcia, co to są wyrazy dźwiękonaśladowcze (onomatopeje),ale w "Dudzie..." duży nacisk jest kładziony właśnie na nie. Mnóstwo tam różnorodnych dźwięków: bum-bam, tup tup, dyn-don i tak dalej. Gdyby każdy rodzic ze swoim dzieckiem czytywał tego typu bajki i ćwiczył z pociechą ich wymawianie (właśnie podczas zabawy),to jestem przekonana, że w naszym społeczeństwie byłoby niewiele osób z wadami wymowy. Logopeda nie byłby wówczas aż tak potrzebny... Mogę się mylić, ale taki wniosek nasunął mi się podczas czytania i oglądania tej wyśmienitej książeczki.

Całość recenzji: http://in-bed-with-books.blogspot.com/2014/06/dorota-lipinska-duda-i-wielka-przygoda.html#more

• Przeczytane (2014r.)
  • Przeczytam 5latkowi

Dodaj cytat z książki Duda i wielka przygoda