Bez gaf w obcych krajach

Okładka książki Bez gaf w obcych krajach Kazimierz Cap
Okładka książki Bez gaf w obcych krajach
Kazimierz Cap Wydawnictwo: Bellona literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bellona
2014-06-13
2014-06-13

Opinie to już wcześniej inni czytelnicy wystawili - zlepek informacji nie do końca aktualnych, kilka ciekawostek nie zawsze sprawdzonych.
Jak ktoś pierwszy raz jedzie do obcego mu kraju - może poczytać, ale niech sprawdzi w innych źródłach, czy aby nie popełni gafy stosując tutejsze porady.

Ciężko przez nią przebrnąć, a dodatkowo treść potrafi zdenerwować. Jeśli czytelnik spędził nieco czasu na podróżach, ogromna ilość informacji przekazywanych przez autora okaże się po prostu nieprawdziwa. Pełno tu stereotypów, dawno już nieaktualnych zwyczajów i zaściankowych poglądów. Naprawdę się zdziwiłem czytając tę książkę, której autor chciał przecież pokazać się jako światowiec i znawca zagranicznych zwyczajów. Niektóre informacje faktycznie są ciekawe, ale są to jednak pojedyncze krople w morzu chaotycznie podanych ciekawostek oraz stereotypów na temat danej nacji. Męczyłem się długo.

Myślę, że ktoś zrobił krzywdę tej książce nadając jej taki tytuł, bo czytelnik sięgając po nią, oczekuje garści praktycznych, istotnych dla podróżnika informacji, a otrzymuje książkę pełną ciekawostek z pogranicza socjologii i antropologii kultury, podpartą źródłami z tego zakresu. Na pewno jednak nie pomoże nam przed wyjazdem za granicę, ale raczej wzbogaci ogólną wiedzę o świecie.

Rozczarowująca już na samym wstępie. Upolityczniona. Marne refleksje, niekonieczne zgodne z rzeczywistością.

Przeciętny poradnik podróżnika zawiera w sobie głównie ciekawostki o danych krajach i kulturach. Warto sięgnąć po ten tytuł w sytuacji kiedy wyjeżdżamy za granicę. Wtedy wertujemy tylko w poszukiwaniu danych na temat danego państwa. Po jednorazowej lekturze człowiek nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego. Książka była ze mną obecna w podróży do Włoch więc skupiałem się na tematach odnoszących się do Włoch. Nie ma tu właściwie żadnej informacji, której nie znalazło by się w internecie. Według mnie nie warto tracić na tą pozycję więcej niż pięć złotych.

Interesująca pozycja, bogata w wiele ciekawych i przydatnych informacji. Wiadomo, że w 200 stronicowej książeczce nie umieści się wszystkich wskazówek o każdym kraju, dlatego trzeba traktować ją jako zarys kultur i wprowadzenie do głębszego poznania tematu, wtedy na pewno nie rozczaruje :)

Oj chyba pan autor to co napisał zna głównie z internetów i bardzo prawdopodobne jest, że nigdy nie był w danym kraju, który opisywał. Zirytowałam się, kiedy zaczęłam czytać o policji w poszczególnych krajach, że np. w Czechach tak mocno nie lubią Polaków, a we Włoszech to już w ogóle czekają tylko by biednego polskiego kierowcę ukarać mandatem. Miałam okazje odwiedzić samochodem Czechy, Austrię, Słowację, Włochy i pojeździć też po Grecji i żadne z wymienionych w tej pozycji rzeczy nie miały absolutnie miejsca, było wprost przeciwnie. Jeśli zgubiliśmy się w Pizie policjanci byli pomocni, jak była w nocy zablokowana autostrada w Czechach to grzeczny, uprzejmy pan policjant pokierował nas jak objechać, żeby dotrzeć do kraju. Skąd te informacje? Niektóre chyba wyssane z palca, albo pochodzące z zupełnie innych czasów i ustrojów. Info nt. wiz tureckich i ich koszcie nieaktualne nawet w roku 2014 wizy nie kosztowały 10 euro tylko więcej. Wiem, bo kupowałam wtedy, żeby wyjechać na urlop do tego kraju.

Jest słabo i bardzo rozczarowująco.

A najgorszy w tym wszystkim był chyba rozdział o kobietach i mężczyznach, a w nim podrozdział o seksie w różnych krajach. Przepraszam, a to mi po co potrzebne???? Nie jestem samotną, niewyżytą nimfomanką czy seks turystką, by taka informacja w książce jak nie popełniać gaf podczas podróży do obcych krajów była mi w ogóle do czegokolwiek potrzebna. Ale autor dopiero odleciał, kiedy zaczął wymieniać techniki seksualne i rodzaje seksu: grecki, włoski, hiszpański itp. i np. nadmieniał czemu to żydowscy mężczyźni są obrzezani.:/ Oj, to nie ta bajka i nie ten typ książki. Po co w ogóle znalazło się tu coś takiego? Przecież to nie jest poradnik erotyczny.

Nie polecam. Dużo się z niej nie dowiedziałam, czego bym już wcześniej nie wiedziała. Przychylam się do innych opinii, że to raczej kiepska książka i nie ma co sobie nią głowy zawracać.

Tytuł pasuje jak pięść do zębów. Jeśli szukacie porad, jak odnaleźć się w innych krajach to sobie darujcie. Jeśli natomiast szukacie kulturowych ciekawostek z całego świata, zarówno obecnie jak i historycznie, możecie sięgnąć po tę pozycję. Uprzedzam jednak, że szału nie ma. To zbiór ciekawostek i nic więcej. Momentami przegadany. Z początku jest nawet ciekawie, autor opisuje powitania i znaczenie gestów. To chyba najlepsza część. Pechowo jednak autor chciał książkę rozbudować i tak czasem opisuje coś w różnych krajach i chce tych krajów wcisnąć jak najwięcej, więc o niektórych pisze po dwa zdania i albo nie ma temat albo tak ogólne, że bardziej się nie da. Manewr trochę jak z prac szkolnych. Poza tym czasem zamiast odnosić się do aktualnych zwyczajów, cofa się do średniowiecza a nawet starożytności. Co baaardzo wiąże się z tytułem...
Czyta się szybko, ale nie jest to książka na raz. Należy ją sobie dawkować. Bez wątpienia można też do niej wracać. Podsumowując mamy tu zbiór ciekawostek kulturowych z różnych krajów zebrany w jednym miejscu. Całkiem dobry materiał na bloga, na książkę niekoniecznie.

Książka-porażka. Pokazuje że każdy z nas może być autorem.
Czytając miałam wrażenie że jest to przedruk z pozycji zagranicznej uzupełniony o wiadomości z wikipedii. Przebrnięcie do końca to jak droga przez mękę.
Jeśli chcesz uniknąć gaf, nie czytaj tej książki!!! Nie polecam, szkoda czasu.

Książka-porażka. Pokazuje że każdy z nas może być autorem.
Jeśli chcesz uniknąć gaf, nie czytaj tej książki!!! Nie polecam, szkoda czasu.

Rozczarowująca.
Zarówno tytuł, jak i opis z tyłu książki ma się nijak do zawartości. Porad praktycznych jest tu niewiele jak na 222 strony. Tak mniej więcej od połowy książki mamy dzieło o charakterze etnograficzno - kulturoznawczym z kilkoma wg.mnie zbędnymi rozdziałami - np. o seksie i małżeństwie (żeby chociaż były opisane jakieś gafy w tej dziedzinie a tu nic - normalny opis technik lub zwyczajów kulturowych).
Samo czytanie tego dzieła to "droga przez mękę" - najpierw jakiś ogólnikowy wstęp do zagadnienia i obietnice czegóż my się tam nie dowiemy,potem przejście do szczegółów i gdy zaczyna się człowiek już wciągać następuje znowu zwrot w kierunku jakichś ogólnikowych stwierdzeń (miałem wrażenie jakby autor był zaskoczony, że Wikipedii nic więcej na ten temat nie ma, więc napisał "co mu tam ślina na język przyniosła", byle zapełnić stronę).
Książkę ratuje pierwsza połowa - można się z niej dowiedzieć jak nie popełniać gaf w różnych sytuacjach (ale jeśli ktoś czyta książki podróżnicze to niewiele tam będzie odkrywczych porad). Druga połowa to w zasadzie kulturoznawstwo (wybiórczo z różnych krajów) i sporo ciekawostek oraz informacji o charakterze statystycznym - ale nie po to tę książkę kupowałem.
Denerwujące jest również opisywanie "oczywistych oczywistości". Momentami miałem wrażenie, że czytam teksty pisane rękami dziecka z podstawówki.
Podsumowując - można znaleźć tam jednak trochę przydatnych informacji (w skondensowanej formie) i książka ta jest sprzedawana w tanich księgarniach więc wydatek na nią budżetu nie nadszarpnie (12 zł wydaje mi się ceną odpowiednią w stosunku do zawartości).

Rozczarowująca.

• Podróże
  • 2017
  • Poradniki
  • Podróżnicze
  • 2017

Dodaj cytat z książki Bez gaf w obcych krajach