Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy. Wydanie 2 rozszerzone

Okładka książki Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy. Wydanie 2 rozszerzone Joanna Wrycza-Bekier
Joanna Wrycza-Bekier Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2014-06-09
2014-06-09
storytelling pisanie język polski copywriting język

Aż kusi, by - bez złośliwości, a jedynie z czystej ciekawości - zapytać, dlaczego autorka, znająca wszystkie tajniki pisania książek, sama nie stała się autorką literackich bestsellerów. W "Magii słów" sporo użytecznych informacji, rad i wskazówek oraz tak ważnego wsparcia dla przyszłych autorów. Nie zaszkodzi przeczytać! :-)

Chciałabym dzisiaj polecić książkę wartą, moim zdaniem, przeczytania. Jak wielu z Was, w serwisie Lubimy Czytać, zamieszczam moje amatorskie recenzje przeczytanych książek. Zdaję sobie sprawę, że nie są one profesjonalnie napisane i wiele jest w nich niedoskonałości. Podobne przemyślenia o swoich recenzjach zapewne macie i Wy. Mimo to z radością, własnymi, prostymi słowami polecamy sobie literackie perełki. I to jest piękne! Ale skoro jest książka, która może podpowiedzieć, jak stworzyć tekst, który lepiej trafi do odbiorcy, to dlaczego z tego nie skorzystać?...
Książka ta jest doskonałą lekturą i ciekawym źródłem wiedzy dla wszystkich piszących osób. Niezależnie czy piszą notatki na wykładach, wypracowania, slogany reklamowe, artykuły prasowe, pisma służbowe, e-maile, prowadzą blogi czy pracują jako copywriterzy. Dużo miejsca autorka poświęciła również pisaniu tekstów długich, np. powieści. Poradnik Pani Joanny czyta się z ogromną przyjemnością, niemal jak powieść beletrystyczną. Całość kojarzyła mi się także z doskonale przeprowadzonym wykładem, pełnym ciekawych wskazówek, anegdot, praktycznych podpowiedzi. Bardzo podobało mi się omówienie fragmentów tekstów Iana Fleminga, Ernesta Hemingwaya, braci Grimm czy Agathy Christie pod kątem budowy zdań, zastosowanych środków literackich czy znaków interpunkcyjnych. Jak uczyć się, to od najlepszych :)
Poradnik szczerze polecam. Warto zapewne posiąść wiedzę o tym, jak podzielić się z czytelnikami swoimi wrażeniami, jak go zaintrygować, zainteresować lub wzbudzić jego emocje. Warto wiedzieć jak stworzyć wypowiedź przejrzystą, jak przyspieszyć akcję w tekście, jak zaskoczyć odbiorcę utworu. Przeczytajcie, warto przecież wiedzieć więcej! I pisać ciekawiej! :)

Joanna Wrycza–Bekier jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentką filologii polskiej i filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorką książek: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu (Onepress, 2010 i 2014),Kreatywna praca dyplomowa (Septem, 2011),Szkoła twórczego pisania (Editio, 2011) i Galaktyka języka Internetu (Novae Res, 2008),a także licznych artykułów naukowych poświęconych internetowemu słowu pisanemu. Pani Joanna pisze, szkoli, inspiruje. Jej blog – Poradnik pisania (http://poradnikpisania.pl) ma kilka tysięcy czytelników, których łączy pasja czytania.

Wartościowy poradnik pisarski.

Wartościowy poradnik pisarski.

Absolutnie fenomenalna. Wiedza o tekście i sile słowa w pigułce. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce pisać jakiekolwiek teksty - prozę, instagvrama, czy reklamowe.

Książka, zdecydowanie dla każdego, który zajmuje się pisaniem - od tekstów do gazet po całe powieści. Jako początkujący pisarz wiele się z niej nauczyłem. Pomogła mi usystematyzować i pogłębić wiedzę.

Magia słów” zawiera masę przykładów oraz analizy tekstów, co uważam za bardzo przydatne.

Jednak brakuje tutaj ćwiczeń, ale w moim wypadku nie było to problemem.

Jednak brakuje tutaj ćwiczeń, ale w moim wypadku nie było to problemem.

Raz na kilka lat, kiedy czuję że zdrewniałam, a muszę popracować nad scenariuszem, LARPem albo innym tekstem, sięgam na rozbudzenie po książkę z gatunku „poradników pisarskich”. Poprzednim razem była to książka Stephena Kinga, autora dziesiątek ultrapopularnych i ekranizowanych powieści, ale nie jest tajemnicą, że jego poradnik nie przypadł mi do gustu. Tym razem sięgnęłam po opracowanie nieznanej mi autorki zaledwie kilku książeczek dla dzieci, filologa i doktora nauk humanistycznych. W podejmowanym przez „Magię słów” zakresie, Stephen King może się schować.

To jest po prostu wspaniale napisana i pełna przekonujących przykładów opowieść o tym, jak używać języka nie tylko po to, żeby wydobyć z niego artyzm, ale też komunikować się tak jasno jak nigdy wcześniej. Kogoś, kto szuka kompleksowego opracowania o tym, jak budować szkielet dramatyczny opowieści, konstruować bohaterów, sceny czy suspens, książka z pewnością rozczaruje, ale jeśli w języku szukamy najlepszych i najbardziej efektownych środków wyrazu, nie znam lepszego poradnika.

Trzeba też uczciwie przyznać, że autorka korzysta nie tylko ze swoich własnych spostrzeżeń, lecz sięga po lekcje jakie w swojej literaturze serwują nam Ian Fleming, Ernest Hemingway, bracia Grimm czy Agatha Christie, w imię tego, że nie trzeba być poczytnym pisarzem, żeby napisać skuteczny poradnik pisarski. Wystarczy dogłębnie przeanalizować najlepsze przykłady i et voilà, mamy to!

Najwięcej nieznanych mi wcześniej porad i sugestii, znalazłam w rozdziałach poświęconych cliffhangerom, strzelbie Czechowa i plot-twistom, ale zagadnienia te są chyba jedynymi, dotyczącymi zagadnień konstrukcyjnych, jakie w „Magii słów” znajdziemy. Pozostałe rozdziały dotykają tematyki pierwszych zdań, słów-śmieci, tempa narracji, czy dialogów, czyli wszystkiego tego, co można ze szczegółami wynieść ze studiów językoznawczych, ale niekoniecznie nauczyć się gdziekolwiek indziej. I dlatego właśnie książka ta jest początkującym pisarzom zwyczajnie potrzebna.

Jedna z lepszych książek o pisaniu. Nie ma w niej nudy, a przykłady są bardzo ciekawe. Też mi się spodobało, czego mogę się nauczyć od wybitnych pisarzy. Zaskoczyła mnie lekcja Agathy Christie, dlatego że nie przepadam za kryminałami. Jednak przyznaję, że po podanym tutaj przykładzie, mam ochotę przeczytać tę książkę :D
Jak ktoś ma coś wspólnego z tekstem, to bardzo polecam ją przeczytać.

Jak ktoś ma coś wspólnego z tekstem, to bardzo polecam...

Przydatna dla początkujących adeptów pisania. Przykłady w książce pochodzą z różnych tekstów - od powszechnie znanej literatury pięknej i kryminałów, na tekstach biznesowych/marketingowych kończąc (tych jednak nie jest dużo).

Początkowy rozdział nie przypadł mi do gustu, potem jednak było już tylko lepiej. Pozycja dostępna w formie audiobooka.

Mam dylemat jak opisać tę książkę, jak ją scharakteryzować. Z jednej strony chciałoby się napisać, że autorka podaje wiedzę na temat pisania w pigułce. W skondensowany sposób daje wskazówki jak zacząć pisać własne teksty - począwszy na mailu a skończywszy na epopei narodowej. Z drugiej jednak strony, ilość rad, wskazówek jest przeogromna - niczym cała apteka dobrych piguł. Autorka udzielając rad podbiera się przykładami fachury różnych twórców, część z nich jest osadzona w polskiej rzeczywistości - popkulturze. Książka napisana jest przystępnym językiem - zrozumiałym i ciekawym, w szczególności dla nieliteratów. Pozycja jest idealna dla osób które posługują się słowem - piszą maile, SMS-y, notatki, wypracowania, gazety, blogi, książki... dla każdego!

Mogę szczerze polecić tę pozycję. Autorka przedstawia wiele ciekawych pomysłów na pisanie kreatywnych tekstów. Całość czyta się lekko i przyjemnie. Rozdziały są zwięzłe i w obrazowy sposób pokazują jak pisać, by chciało się nas czytać 😉 Na pewno wrócę do tej książki niejednokrotnie.

• Poradniki
  • Pisanie

Joanna Wrycza-Bekier Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy Zobacz więcej