Fantastyczny Kraków

Okładka książki Fantastyczny Kraków Paweł Dunin-Wąsowicz
Okładka książki Fantastyczny Kraków
Paweł Dunin-Wąsowicz Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury literatura piękna
Narodowe Centrum Kultury
2014-02-05
2014-02-05
Kraków

Trochę się zgubiłam, trochę byłam przytłoczona ilością książek, które autor przywołuje, ale była to ciekawa przygoda.

Kraków - ilu twórców, tyle wizji

Do lektury „Fantastycznego Krakowa” żyłam w przekonaniu, że wiem o tym mieście tyle by się swojej wiedzy nie wstydzić. Nie zdawałam sobie natomiast zupełnie sprawy, jak to miasto może być przedstawiane, a więc zapewne także „widziane”, przez polskich twórców fantastyki literackiej żyjących w różnych miejscach i czasach. Z pewnym zakłopotaniem przyznaję, że o ich części nie miałam nawet pojęcia.
Paweł Wąsacz-Dunin przywołując publikacje różnych pisarzy przedstawia nam Kraków z różnych perspektyw. Poznajemy więc między innymi Kraków w prawdopodobnie najstarszym utworze fantastycznym, powstałym w latach 1907-1908, w „Szkicach fantastycznych – Kraków w roku 1950” autorstwa Michała Bałuckiego. Ze zdumieniem odkrywamy miasto Kraka w powieści Stefana Żeromskiego „Zamieć”. Bierzemy udział w rozmowach z duchami wawelskimi razem z Janem Majdą w „Krakowskiej komedii”, czy też spotykamy się z wampirzycami w trylogii „Kuzynki-Księżniczka-Dziedziczka” Andrzeja Pilipiuka. Bardzo ciekawa praca badawcza. Rewelacyjna podróż, polecam każdemu!

Kraków - ilu twórców, tyle wizji

To książka dla tych, którzy znają dobrze Kraków i szukają odniesień do tego miasta w literaturze, malarstwie. Taka niejednoznaczna podróż w czasie i przestrzeni.

• Małgosia biblioteka papierowa
  • Z polecenia
  • 1/do nabycia
  • Proza/esej/non-fiction/biografia/dziennik/listy
  • Podróże (małe i duże)
  • Kultura/obyczajowość

Dodaj cytat z książki Fantastyczny Kraków