"Z opłatkiem i sercem"

Okładka książki "Z opłatkiem i sercem" Jan Twardowski
Okładka książki "Z opłatkiem i sercem"
Jan Twardowski Wydawnictwo: Beta poezja
poezja
Beta
2001-01-01
2001-01-01

Kiedy nadchodzi ten najbardziej przez wszystkich oczekiwany czas, jakim są święta Bożego Narodzenia, dokonuje się rzeczywiście niezwykła zmiana wśród ludzi. Choć na moment gasną kłótnie, swary i waśnie, na bok odchodzą wszelkie ludzkie zawiści i zazdrości, z naszego oka znika wilcze spojrzenie, a na twarzy pojawia się uśmiech, którym tak całkowicie za darmo, bezinteresownie obdarzamy każdą napotkaną osobę. I gdzieś w naszych sercach zapala się światełko, które daje nam moc i siłę do przezwyciężania wszelkich trudności i wlewa w nas nadzieję, że nawet najbardziej kłopotliwe sprawy na pewno uda się nam rozwiązać. Taki to czas, takie niesamowite doświadczenie cudu, jakim jest wspomnienie jedyne w swoim rodzaju wydarzenia, jakim było przyjście na świat Boga-Zbawiciela. Dziś świat unika wszelkich religijnych odniesień, to jest passe mówić o Bogu, przyznawać się do tego, że jest się człowiekiem wiary. Kilka dni temu w związku z pracami nad nowym podręcznikiem do pierwszej klasy przez polskie media przetoczyła się dyskusja, że oto w społeczeństwie, które kulturowo i duchowo jest tak integralnie związane z tradycją Bożego Narodzenia autorka podręcznika, choć wspomina nadchodzące święta, to w imię politycznej poprawności skrupulatnie unika nazywania tego wydarzania. Nie mówi więc, że oto nadchodzą świata Bożego Narodzenia, że będzie choinka, że będzie się śpiewać kolędy. Pojawia się tylko wzmianka, że w związku z nadchodzącymi świętami pamiętamy o sobie i kupujemy prezenty i składamy sobie życzenia. To tak naprawdę bardzo laickie i jakże odległe od naszego doświadczenia. A w tym czasie ksiądz Twardowski zaprasza nas na wspólne świętowanie, mamy stanąć przy wigilijnym stole, wspólnie się pomodlić czytając fragment tekstu Pisma Świętego i rzeczywiście potem składamy sobie życzenia, ale życzenia jakże inne i w jakże innej formie. Oto w naszych dłoniach trzymamy opłatek, który jest symbolem nowo narodzonego Dziecięcia. Oto na świat przychodzi Bóg-człowiek, to on odda za nas swoje życie, byśmy my życie mieli i pozostanie na zawsze z nami pod postacią tego białego opłatka, chleba. Oto nasze usta zaśpiewają kolędy, a wśród nich tę, która jest sama w sobie pełną teologicznej głębi, Bóg się rodzi, noc truchleje. A w wigilijną noc o północy wszyscy pójdziemy do Kościoła, by powitać Bożę Dziecię a w stajence złożyć pokłon, tak jak pasterze czy trzej królowie. Te tajemnice mają swoje wielkie duchowe znaczenie, nie można od nich w imię dziwnych zasad się odcinać, odrzucać je. I choć rozumiem, że nie wszyscy ten czas traktują tak samo, to z zachowaniem szacunku i zrozumienia dla sposobu myślenia czy wierzenia innych osób oczekuje tego samego dla siebie. I nie jest to żadna propaganda ani narzucanie innym swoich przekonań. W takiej tradycji i kulturze wyrośliśmy i umiejmy dziedzictwo naszych ojców zachowywać, pielęgnując to, co w tym przekazie jest najcenniejsze a przede wszystkim dobre. Jeśli i inni by tak postępowali nie pojawiły by się żadne spory ani problemy tylko zrozumienie i wzajemny szacunek. A o to przy okazji tych świat przecież również chodzi.

• Teologia, religia, wierzenia, mitologie, krytyczna analiza, religioznawstwo, świadectwa wiary, pisma mistyczne, ufolodzy, sekty, masoneria
  • Przeczytane wielokrotnie
  • 2015
  • Poezja

Dodaj cytat z książki "Z opłatkiem i sercem"