Miłość zamordowana i inne wiersze

Okładka książki Miłość zamordowana i inne wiersze Sully Prudhomme
Okładka książki Miłość zamordowana i inne wiersze
Sully Prudhomme Wydawnictwo: Fundacja Festina Lente poezja
11 str. 11 min.
poezja
Fundacja Festina Lente
2014-01-01
2014-01-01
11 min.
Seweryna Duchińska

Okładka książki Polska w pieśniach cudzoziemskich Tycho Brahe, Pedro Calderón de la Barca, Thomas Campbell, Konrad Celtis, Casimir Delavigne, Philippe Desportes, Emil Frída, Heinrich Heine, Alfred Jensen, John Keats, Jan Kochanowski, Pantełejmon Kulisz, Ernst Ortlepp, Sully Prudhomme, Aleksander Puszkin, Giuseppe Ricciardi, Dante Gabriel Rossetti, Ludwig Schnabel, Teodor Sołłohub, Taras Szewczenko, Moritz Veit, Voltaire, Vincenzo da Filicaja, Alphonse de Lamartine, Alfred de Musset, Joseph de la Vega
Polska w pieśn... Tycho Brahe, Pedro ...
Okładka książki Liryka francuska Charles Baudelaire, Henry Cazalis, Guérin Charles, Van Lerberghe Charles, Tristan Corbière, Louis-Xavier De Ricard, Léon Dierx, Paul Fort, Théophile Gautier, Bataille Henry, José-María de Heredia, Francis Jammes, Grégoire Le Roy, Pierre Louÿs, Maurice Maeterlinck, Stéphane Mallarmé, Elskamp Max, Achille Millien, Jean Moréas, Sully Prudhomme, Henri de Régnier, Adolphe Retté, Arthur Rimbaud, Albert Samain, Merrill Stuart, Émile Verhaeren, Paul Verlaine, Francis Vielé-Griffin, Leconte de Lisle, Alfred de Vigny, Anatole le Braz
Liryka francuska Charles Baudelaire,...

Jakże ocenić tych kilka krótkich wierszy pierwszego noblisty?

Bodaj najpiękniejszy z nich to "Dokąd idą?" w tłumaczeniu Konopnickiej.

Oj, przydałby się większy zbiór.

Jakże ocenić tych kilka krótkich wierszy pierwszego noblisty?

Bodaj najpiękniejszy z nich to "Dokąd idą?" w tłumaczeniu Konopnickiej.

Oj, przydałby się większy zbiór.

Na półkach: , , , , , , ,

„Czym umarła? patrz! słówkiem zagadnie wesołem,
To złuda, ręka twoja mnie zabić nie może!"

Tytuł zbioru wskazuje na to, że wiersze dotyczyć będą głównie miłości. I rzeczywiście, ten motyw jest najważniejszy, ale nie jedyny. Prudhomme zajmuje się również przemijalnością rzeczy ziemskich ("Na tej ziemi", "Tu i tam"),marzeniami ("Ideał") ulotnością radości i myśli ("Myśl zgubiona"). A co z miłością? Mamy tu miłosny obłęd ("Szalona"),miłość do całego narodu ludzkiego ("Sen") i rozważania: gdzie po śmierci znajdą się osoby, które "przeszły mękę i rozkosz miłości?" ("Dokąd idą?"). I dodatkowo kolejny dowód na to, że miłości nie można zabić ("Miłość zamordowana").

Wiersze francuskiego poety są proste w odbiorze i w sposób subtelny mówią o uczuciach. Ich tematyka jest różnorodna, ale bliska każdemu człowiekowi.

Warto zapoznać się z utworami pierwszego w historii laureata Literackiej Nagrody Nobla (1901 r.). Niestety, na język polski przetłumaczono tylko niektóre jego wiersze.
Polecam ten zbiorek, choć zabrakło mi w nim kilku pięknych wierszy: "Najwłaściwsza chwila dla miłości", "Pęknięty wazon", "Piosenka", "Zimą" (dostępne na stronie: https://milosc.info › wiersze).
Polecam!

„Czym umarła? patrz! słówkiem zagadnie wesołem,
To złuda, ręka twoja mnie zabić nie może!"

Pewnym jest, że nie znam się na poezji. Być może dlatego nic w przeczytanym tomiku mnie nie urzekło. Treści sprawiają wrażenie banalnych. Trudno orzec, czy ponad sto lat temu były odkrywcze i przełamywały schematy. Raczej prawdopodobne, że czegoś nie rozumiem — słabo znam historię Francji i pozostałe uwarunkowania. A może po prostu nasi romantycy pisali lepsze wiersze? Zwłaszcza, że jeden utwór mocno kojarzy mi się z Norwidem.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/09/miosc-zamordowana-nobel-1901.html

Ciężko mi ocenić ten zbiór, poezja nie jest moją ulubioną częścią literatury, wolałbym żeby ktoś wydał porządny zbiór jego wierszy czy innych dzieł. W sumie wstyd, że przez ponad sto lat żaden wydawca tego nie dokonał. Choćby z czystej ciekawości wielu czytelników zechciałoby poznać twórczość pierwszego noblisty.

• Nobliści
  • Klasyka - XIX w.