Świat Thorgala

Okładka książki Świat Thorgala Giulio De Vita, Grzegorz Rosiński, Yves Sente, Roman Surżenko, Yann le Pennetier
Okładka książki Świat Thorgala
Giulio De VitaGrzegorz Rosiński Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Thorgal (tom 100) komiksy
48 str. 48 min.
48 min.
9788323761907
Wojciech Birek
Wikingowie przygoda fantasy

Okładka książki Vahanara! Mieczysław Derbień, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Jerzy Wróblewski
Vahanara! Mieczysław Derbień,...
Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Legendy polskie Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński, Barbara Seidler
Legendy polskie Leszek Moczulski, G...
Okładka książki Człowiek za burtą Władysław Krupka, Grzegorz Rosiński
Człowiek za burtą Władysław Krupka,&n...

Okładka książki Thorgal: Aniel Grzegorz Rosiński, Yann le Pennetier
Thorgal: Aniel Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Funky Koval. Bez oddechu. Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
Funky Koval. B... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Thorgal: Statek miecz Grzegorz Rosiński, Yves Sente
Thorgal: State... Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Thorgal - Louve: Królestwo chaosu Roman Surżenko, Yann le Pennetier
Thorgal - Louv... Roman Surżenko, Yan...
Okładka książki Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 1 André-Paul Duchâteau, Grzegorz Rosiński
Yans: Wydanie ... André-Paul Duchâtea...

"Thorgal: Album specjalny: Świat Thorgala" to zbiór wywiadów o powstawaniu pobocznych serii, przeprowadzonych przez Patricka Gaumera z Grzegorzem Rosińskim, Giuliem de Vita, Yvesem Sente, Romanem Surżenką, Yannem le Pennetier. Tego albumu nie mogą przegapić prawdziwi wielbiciele Thorgala!

Yves Sente - belgijski scenarzysta komiksów. Karierę rozpoczął serią komiksową "Blake i Mortimer", a od dwa tysiące siódmego roku jest współtwórcą serii Thorgal. Współpracuje z rysownikami: Tedem Benoit i Grzegorzem Rosińskim.

Yann Le Pennetier - francuski scenarzysta komiksów. Zadebiutował jako autor scenariuszy w magazynie komiksowym. Po poznaniu Didiera Conrada, stworzył wraz z nim: "Hauts de pages", "Bob Marone" i "Les Innommables". Mężczyzna od trzech lat odpowiada za scenariusze do pobocznych albumów z przygodami Thorgala.

Grzegorz Rosiński - polski kreślarz komiksów. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Po otrzymaniu dyplomu zarabiał na życie projektami okładek płyt, ilustracjami do podręczników i opowiadań dla dzieci. Potem zajął się komiksem. Swoją karierę zaczął od rysowania popularnych w Polsce serii komiksowych. To on jest autorem rysunków do części komiksów z serii "Kapitan Żbik" i "Pilot śmigłowca". Do teraz uznaje się go za czołowego twórcę komiksu w Europie.

Giulio De Vita - włoski autor komiksów. W jego pierwszej serii komiksowej, "Lazarusie Leddzi", widoczna jest inspiracja stylem disnejowskim. Właśnie wtedy zwrócił na siebie uwagę Françoisa Corteggianiego, który zaproponował mu współpracę – razem stworzyli "Les ombres de la Lagune". Mocną pozycję w świecie komiksowym zapewnił sobie drugim tomem serii "Dekalog" - Franka Girouda.

Roman Surżenko - rosyjski kreślarz komiksów. Debiutując jako rysownik komiksowej serii "Niezwykłe Przygody", już dwa lata później współpracował z norweskim wydawnictwem, które powierzyło mu serie: "Wojownik i Mnich", "Fotografie Znikąd", "Wielesław". Podejmując wraz z Yannem Le Pennetierem współpracę, również rozpoczął przygodę z Thorgalem.

"Thorgal: Album specjalny: Świat Thorgala" to fascynujący zapis powstawania najpierw pomysłu, a potem wielotorowej realizacji śmiałego projektu rozbudowy uniwersum "dziecka gwiazd". Dowiadujemy się, jak z jednej serii macierzystej wyrosło kilka cykli opisujących przygody najciekawszych bohaterów świata stworzonego przez Jeana Van Hamme’a i Grzegorza Rosińskiego: Kriss de Valnor, Louve, a także samego Thorgala, tyle że przeżywającego swe młodzieńcze przygody. O tajemnicach pracy nad stworzeniem tak wielkiego uniwersum opowiadają sami autorzy, tworzący kontynuację serii głównej i cykle poboczne – scenarzyści: Yves Sente i Yann oraz rysownicy: Grzegorz Rosiński, Giulio De Vita i Roman Surżenko.

Album został uzupełniony licznymi szkicami i projektami postaci, plansz i okładek, dzięki którym mamy możliwość prześledzenia procesu twórczego podjętego przez autorów cykli thorgalowskich. Największą jednak gratką dla fanów szlachetnego wikinga jest zamieszczenie w książce aż trzech krótkich i nigdy wcześniej niepublikowanych historii, ukazujących ciekawe epizody z życia głównych bohaterów serii ze świata Thorgala!

Rozpoczynając rozważania nad zawartością albumu, uwzględniając jego pokaźną okładkę, zobrazowanie, a nawet samo nazewnictwo, można odnieść wrażenie, że tom będzie obfitował w masę materiałów, niebagatelną grubość. Ostatecznie stanie się przedsięwzięciem czegoś w rodzaju podłoża informacji dla wielbicieli uniwersum. Jednakże w rzeczywistości, przymierzając się do zaopatrzenia w książkę, trzeba mocno maszerować po ziemi, wyeliminować nadzieje z tomem związane, a jednocześnie uświadamiać sobie, że charakterystyczność umieszczona na okładce to nie metafora, a bardzo dokładna interpretacja odzwierciedlająca zawartość. Toteż, jeżeli ta twierdzi, że tom posiada zbiór wywiadów o powstawaniu pobocznych serii, to tak właśnie przedstawiają się realia. Ponadto, nie przypadkowo ta wzmianka jest pierwsza, bo właśnie one zajmują najwięcej zawartości egzemplarza, którego grubość jest taka sama jak każdego innego albumu z serii. I owszem, można dowiedzieć się z rozmów wiele interesujących wiadomości, jednakże nie jest to nic czego człowiek nie powie o innej osobie, z którą dzieli interes. Mimo tego wszystkiego, najbardziej rozczarowujące będą dla odbiorców wcześniej nie publikowane historie, z jakich każda posiada dwie plansze. Jak również szkice, koncepcje postaci, plansz i okładek, do których zliczenia wystarczają palce jednej dłoni. Całość tomu ma określone oblicze, więc rozciągliwość wszystkiego pomniejszono do granic możliwości. Szkoda, bo przecież to ilustracje mają za zadanie stanowić największą uciechę dla fanów, a przeciwnie, rozczarowują.

Dopiero co wydawnictwo Hachette Polska zagrało na nosach wielbicieli przygód czarnowłosego wikinga, teraz wydawnictwo Egmont postanowiło nie przejawiać się jako gorsze. "Thorgal: Album specjalny: Świat Thorgala" - Yves Sente, Yann le Pennetier, Grzegorz Rosiński, Giulio De Vita, Roman Surżenko to największe zjawisko odcinania metek od uniwersum Thorgala, jakie dotychczas dotknęło serię. Wbrew temu co mówi promocja tomu, nie każda osoba kochająca to uniwersum musi posiadać ten album.

Bardzo dobry komiks, ciekawie zilustrowany. Cały cykl opowiada o Thorgalu, dziecku gwiazd, któremu dziwnym trafem ktoś ciągle rzuca kłody pod nogi. Biedny Thorgal od dziecka musi stawiać czoła problemom. Nawet jako dorosły mężczyzna nie może zostać w jednym miejscu z ukochaną Aaricą oraz swoimi dziećmi. Ktoś ma wobec niego inne plany i nie pozwala mu się nudzić.

Album zawierający wywiady z twórcami wszystkich Thorgalowych twórców (aczkolwiek już jeden z nich nie pracuje przy serii). Głównie wzajemne poklepywanie się po plecach, chociaż kilka ciekawych informacji jest. Do tego kilka plansz i szkiców, które wcześniej nie znalazły się w komiksach. Rzecz dla zagorzałych fanów.
Więcej: http://shadowmage.nast.pl/2014/07/swiat-thorgala-recenzja/

Więcej:...

Tegoroczne wydane i zapowiadane albumy ze świata dzielnego Dziecka z Gwiazd dopełnia album o nazwie Świat Thorgala, który pomyślany jest jako prospekt reklamujący i zachęcający do kupowania wszystkich trzech serii pobocznych. Książka składa się z wywiadów z Grzegorzem Rosińskim, Yvesem Sente, Giulio de Vita, Romanem Surżenko, Yannem le Pennetier. Rozmowy dotyczą sytuacji powstawania poszczególnych serii, przybliżają kulisy wzajemnej współpracy wspomnianych powyżej panów. Prawdę mówiąc, wywiady nie są zbyt ciekawe. Czytam wszystkie serie, ale nie jestem jakimś wielkim fanem, nie orientuję się we wszystkich zdarzeniach, jakie miały miejsce na kartach albumów. A panowie rozmawiają na takim poziomie szczegółowości, że czytelnik, który wyznawcą nie jest, trochę się w tych opowieściach pogubi. Dodatkowo nadzwyczaj mocno się wszyscy lubią i poklepują po plecach.
Z pewnością atrakcyjne w tym albumie są wszelkie dodatki graficzne. Okładka jest mało zachęcająca, bo przeładowana głowami, ale w środku znaleźć możemy całostronicowe wstępne projekty okładek poszczególnych albumów, szkice postaci, projekty rozplanowania kadrów na planszach wykonane ołówkiem, no i krótkie komiksy – dwuplanszowe sekwencje, które albo wypadły, albo były jedynie planowane, albo zostały specjalnie przygotowane do tej publikacji.

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

Rzecz dla fanów Thorgala. Zawiera kilka niepublikowanych stron twórców serii pobocznych i grafiki koncepcyjne. Jak dla mnie wywiady mało ciekawe. O wiele ciekawszy był wywiad z Piotrem Rosińskim opublikowany na stronie http://thorgalverse.blogspot.com/2012/08/wywiad-z-piotrem-rosinskim-czesc-1.html

Album jest zbiorem krótkich wywiadów z grupą twórców cyklu zwanego "Światami Thorgala", oraz kolekcji szkiców i prac związanych z najnowszymi albumami serii. Należy zauważyć, że gdyby nie te prace właśnie (oraz nieliczne, dwu-planszowe komiksy) można byłoby zupełnie darować sobie lekturę.
Rozmowy z autorami nie wnoszą żadnych istotnych lub ciekawych informacji dla sympatyków cyklu. Same w sobie są tymczasem grubą porcją wazeliny, jaką szczodrze obdzielają się panowie, przy nieprzerwanym utwierdzaniu czytelnika w przekonaniu, jaki to wspaniały świat wymyślili.
Nie sądzę zatem, aby ta pozycja była obowiązkową dla wszystkich szanujących się fanów Thorgala. Lepiej przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na kolejny album z regularnej komiksowej serii.

Rozmowy z autorami nie wnoszą żadnych istotnych lub ciekawych informacji dla...

Od jakiegoś czasu Egmont serwuje nam poboczne serie Thorgala, jednego z najpopularniejszych bohaterów komiksowych. Trzy serie czyli Louve, Kriss de Valnor oraz Thorgal: Młodzieńcze lata trafiają do nas prawie równolegle z francuskimi wydaniami i chwała wydawcy za to. Teraz pojawił się album niejako podsumowujący ten projekt czyli Świat Thorgala. Jest to wydawnictwo kierowane przede wszystkim do fanów serii, ale ludzie dopiero zaczynający przygodę z dzielnym wikingiem z całą pewnością mogą po niego sięgnąć. Znajdziemy w nim wywiady ze wszystkimi twórcami, czyli rysownikami Grzegorzem Rosińskim, Giulio De Vita i Romanem Surżenko oraz scenarzystami Yves'em Sente, Yann'em. Do tego mnóstwo rysunków z różnych etapów projektowanie postaci i albumów oraz dwie dwustronicowe historyjki uzupełniające. W wywiadach panowie opowiadają skąd wziął się pomysł, jak zaczęła się ich współpraca i czego możemy się spodziewać w kolejnych odsłonach serii. Jeśli chodzi o warstwę graficzną nie mam najmniejszych zastrzeżeń, bardzo podoba mi się możliwość zaglądnięcia rysownikowi zza pleców, zobaczenia jak ewoluowały pomysły. Znakomicie było też zobaczyć pierwsze wprawki obu panów którzy dołączyli do tworzenia uniwersum Thorgala przejmując poniekąd częściowo schedę po Rosińskim

Wywiady też są dość interesujące, kilka smaczków się trafiło, a historia o tym jak Surżenko pierwszy raz spotkał się z Rosińskim wywołała uśmiech na mojej twarzy. Jest jednak w tych wywiadach pewne ALE które powoduje, że nie do końca są dla mnie wiarygodne, ALE związane ze stosunkami w zespole. Za nic w świecie nie mogę uwierzyć, że współpraca pomiędzy tymi pięcioma facetami układa się tak dobrze. Że Rosiński nie narzuca zupełnie swojego stylu i pomysłów, że scenarzyści nie ingerują za bardzo w pracę rysowników i vice versa, a wszelkie spory są jedynie formalne i raczej nieistotne. Ja tego nie kupuję. No chyba, że dokument ustalający reguły pracy przy tym projekcie, powstały na początku zbiór zasad o którym mówi Rosiński jest aż tak szczegółowy i na niewiele pozwala po podpisaniu kontraktu. Ale ja to się na pisaniu i rysowaniu komiksów niewiele się znam, zdecydowanie lepiej znam się na ich czytaniu i oglądaniu :)

Polecam zdecydowanie wszystkim miłośnikom serii, album znakomicie ją uzupełnia. Jeśli zaś Thorgal nie należy do waszych faworytów to możecie sobie spokojnie odpuścić.

• Komiksy
  • Komiks