Hauptmann Hirsch czyli dalsze losy Nikodema Dyzmy

Okładka książki Hauptmann Hirsch czyli dalsze losy Nikodema Dyzmy Kazimierz Dymek
Okładka książki Hauptmann Hirsch czyli dalsze losy Nikodema Dyzmy
Kazimierz Dymek Wydawnictwo: Bel Studio Cykl: Dalsze losy Nikodema Dyzmy (tom 1) literatura piękna
Dalsze losy Nikodema Dyzmy (tom 1)
Hauptmann Hirsch czyli dalsze losy Nikodema Dyzmy
Bel Studio
2012-08-20
2012-08-20
Literatura piękna Dyzma

Nadspodziewanie dobra książka. Nie mogłem sobie wybrać lepszej lektury na zakończenie roku.
Kazimierz Dymek wprawdzie kokieteryjnie zaznacza, że pisząc swoją książkę inspirował się powieścią Dołęgi-Mostowicza, ale odrzucając zbędne eufemizmy to jest po prostu rasowa, pełnowartościowa kontynuacja przedwojennego hitu.
Autorowi nie tylko udało się zachować tamten niepowtarzalny język i klimat oraz dobrze znanych bohaterów, ale zgrabnie wprowadził nowe, interesujące wątki.
Akcja rozpoczyna się zaraz po odmowie przez Dyzmę objęcia teki premiera i rozgrywa się na tle tajnych, mocarstwowych porozumień Niemiec z Rosją zagrażających suwerenności odradzającej się Rzeczpospolitej.
Mamy tu zatem wątek sensacyjny, ale szczególnie urzekają barwne opisy życia towarzyskiego ówczesnych elit, rauty, polowania itp. Oczywiście kontynuowane i rozwijane są wszystkie wątki obyczajowe rozpoczęte w powieści Dołęgi-Mostowicza.
Przyznaję, że jestem pod dużym wrażeniem, a lektura dostarczyła mi wyłącznie pozytywnych doznań. Wielkie uznanie dla pana Dymka.
Gorąco polecam.

Autorowi nie tylko udało się zachować tamten...

Któż nie zna historii "Kariery Nikodema Dyzmy"? Tę niesamowitą skandalizującą powieść brawurowo napisał Tadeusz Dołęga-Mostowicz w 1932 r. Jeszcze przed wojną została sfilmowana (w roli gł. Adolf Dymsza),ale największą sławę i reklamę przyniósł serial z brawurowo zagraną rolą Nikodema Dyzmy przez Romana Wilhelmiego. Powstał też osadzony w czasach współczesnych film z Cezarym Pazurą.
Jednak o kolejnych pomysłach na literacką kontynuację tej kultowej postaci do niedawna w ogóle nie słyszałem. A jednak... Okazuje się, że powstało kilka takich kontynuacji. To "Upadek Nikodema Dyzmy" Lesława Furmagi i "Prezydent von Dyzma" Marcina Wolskiego. Tych publikacji jeszcze nie czytałem.
Przeczytałem natomiast pierwszy tom "Dalszych losów Nikodema Dyzmy" wg. pomysłu Kazimierza Dymka. Muszę przyznać, że jest to brawurowa i niezwykle wciągająca lektura. Napisana ze swadą, z humorem i sporym rozmachem w iście baśniowym stylu. Autor, Kazimierz Dymek, doskonale wczuł się w postać wykreowaną przez Mostowicza. Mamy więc 100% Dyzmy w Dyzmie. Mamy także pozostałych głównych bohaterów z pierwowzoru, a więc Ninę Ponimirską, obecnie żonę Nikodema. Mamy jego przyjaciół, a więc Waredę i Ulanickiego. A także zupełnie nowe postacie, które autor doskonale wkomponował.
Akcja "Hauptmana Hirscha..." zaczyna się w momencie zakończenia oryginalnej powieści, a więc skandalu, jaki wywołał Żorż Ponimirski ujawniając wszystkim, kim tak naprawdę jest Dyzma. Czy to Dyzmie zaszkodziło? Nie za bardzo, można nawet powiedzieć, że wyszedł z tego całkiem zgrabnie. Nie na długo jednak mógł cieszyć się odzyskanym splendorem i powszechnym szacunkiem. Wkrótce nad Nikodemem zaczynają zbierać się ciemne chmury. Za wygraną nie daje jego wyrugowany z Koborowa i przebywający na wygnaniu w Berlinie hochsztapler Leon Kunicki. Zaczyna oszukiwać go w interesach jego zaufany sekretarz Krzepicki. Żona Nina wstrząśnięta skandalem wywołanym przez Żorża ciężko choruje i musi udać się na zagraniczną kurację. Mający po trochu wszystkiego dość i duszący się w Koborowie Nikodem wyjeżdża do Lwowa i zakłada tam pierwszą swoją prywatną firmę zajmującą się sprowadzaniem z zagranicy i rozprowadzaniem wśród ziemskich właścicieli nowoczesnych maszyn rolniczych. Interes szybko się rozkręca. Międzyczasie Nikodem dostaje intratne stanowisko w rządzie jako koordynator eksportu zboża za granicę. Jednak akcja powieści od początku "kręci się" wokół wątku szpiegostwa, w którym Nikodem odegra niepoślednią rolę...
To tyle, jeśli chodzi o treść. Gorąco zachęcam do przeczytania "Hauptmana Hirscha...", mnie powieść bardzo się spodobała. Szkoda, że została wydana tak "po cichu" i mało kto o niej słyszał. O autorze też trudno wyszukać jakiekolwiek informacje. No cóż, niszowa sprawa, można by rzec. Jednak w takich "niszach" można czasami wyszukać niezwykle udane perełki.
Nie pozostaje nic innego, jak rozejrzeć się za kolejnym, a najlepiej za dwoma pozostałymi tomami. Pierwszy tom zamyka tylko jeden wątek. Co dalej z Dyzmą - temat otwarty...
Gorąco polecam!

• Kolejka ... czyli książki do przeczytania